Strona Główna · Prace · Dodaj PraceCzerwca 19 2025 05:42:16

Mapa Serwisu
Nawigacja
Strona Główna
Prace
Dodaj Prace
Kontakt
Szukaj
Jezyk Polski
WYPRACOWANIA
STRESZCZENIA
OPRACOWANIA
OMÓWIENIE LEKTUR
GRAMATYKA
BAJKI
PIEŁNI
MOTYW
INNE

Antyk
Łredniowiecze
Renesans
Barok
Oświecenie
Romantyzm
Pozytywizm
Młoda Polska
XX Lecie
Współczesność

Przedmioty ścisłe
Matematyka
Chemia
Fizyka
Informatyka
Pozostałe
Geografia
Biologia
Historia
JęZYK ANGIELSKI
Opracowania
Szukaj w serwisie
Szukaj:
Społeczne skutki bezrobocia .
Admin1 dnia marca 15 2007 21:02:05
Społeczne skutki bezrobocia i inflacja


1. Społeczne skutki bezrobocia .

W latach osiemdziesiątych i na początku lat dziewięćdziesiątych bezrobocie wzrosło powyżej przyjmowanej stopy naturalnej i w Polsce oraz innych krajach stało się poważnym problemem społecznym . Bezrobocie jest większe na obszarach peryferyjnych wielkich miast , w rejonach słabo rozwiniętych , na obszarach poddanych restrukturyzacji w przemysłach surowcowych i przetwórczych.
Na tych obszarach powstają tzw. wspólnoty rozpaczy spowodowane brakiem pracy , złymi warunkami życia i biedą .
Im dłużej ktoś pozostaje bezrobotny tym staje się mniej interesujący dla potencjalnych pracodawców bo jego umiejętności i doświadczenia dezaktualizują się . Nawet , gdy bezrobocie ogólnie ulega zmniejszeniu to pracodawcy i tak zatrudniają osoby , które były krótko bez pracy , zdrowe i młode . Przy dłuższym okresie pozostawania bez pracy rozpoczyna się proces destrukcji , wyrażający się: brakiem kontaktu z kolegami , izolacją , brakiem zaufania do siebie , niskimi dochodami , stresem w rodzinie , spadkiem kondycji intelektualnej i duchowej i trudnościami znalezienia nowej pracy .
Na zachodzie tworzy się różne programy pomagające bezrobotnym w uzyskaniu chociaż krótkoterminowych umów o pracę , przekwalifikowania się , pracy w niepełnym wymiarze godzin możliwości wcześniejszej emerytury .

2.Pojęcie , przyczyny i rodzaje inflacji .

Inflację definiuje się jako stały wzrost przeciętnego poziomu cen rynkowych na towary i usługi nabywane przez ludność . Odpowied¼ na pytanie : „Dlaczego występuje inflacja ?” , sprowadza się do odpowiedzi , „Dlaczego rosną ceny towarów i usług ?” . Według Keynes’a wzrost popytu globalnego w warunkach niewykorzystanych zdolności produkcyjnych nie prowadzi do wzrostu cen, lecz do wzrostu produkcji i zatrudnienia . Rosnąca produkcja napotyka różne ograniczenia , bariery . W miarę ożywienia wzrostu produkcji przedsiębiorcy zatrudniają pracowników mniej wykwalifikowanych , stosując wyższe stawki płac za dodatkową pracę . W rezultacie następuje wzrost kosztów wytwarzania i wzrost cen .

Do poziomu dochodu narodowego Y2 wzrost popytu globalnego nie wywołuje wzrostu cen , lecz jedynie wzrost produkcji i zatrudnienia . Od poziomu Y2 rosnącemu popytowi towarzyszy zarówno wzrost produkcji , jak i wzrost cen . Z chwilą osiągnięcia granicy Ymax dalszy wzrost popytu globalnego prowadzi do inflacyjnego wzrostu cen bez wzrostu realnego dochodu narodowego .
Dwa rodzaje inflacji (wynikające z tego modelu ) :
1. inflacja ciągniona przez popyt - występuje najczęściej w okresie wojen , kiedy olbrzymie wydatki państwa na zbrojenia i wysoki stopień wykorzystania zdolności produkcyjnych powodują bardzo szybki wzrost cen . W krajach mniej rozwiniętych gospodarczo (także w Polsce) inflacja popytowa obejmuje najpierw ceny artykułów żywnościowych pochodzenia rolniczego , a więc podaż produktów rolnych w tych krajach jest mało elastyczna . Gdy rosną dochody to rośnie popyt na żywność . Skoro podaż produktów rolnych reaguje z dużym opó¼nieniem na popyt to rosną ceny tych artykułów . To powoduje wzrost kosztów utrzymania , co uruchamia żądania wzrostu płac nominalnych , a wzrost tych płac wpływa na wzrost cen innych artykułów . W ten sposób inflacja ciągniona przez popyt przenosi się na inflację pchaną przez koszty .
2. inflacja kosztowa – odpowiedzialność za inflacyjny wzrost cen ponoszą związki zawodowe , które wymuszają wzrost płac , albo monopole ,które podwyższają ceny wytwarzanych produktów .
Wpływ związków zawodowych na inflację kosztową próbowano uzasadnić przez porównanie wzrostu płac ze wzrostem wydajności pracy . Jeżeli w jednych gałęziach nastąpi wzrost płac pod wpływem wzrostu wydajności pracy , to inne grupy zawodowe będą domagać się wyrównania proporcji płac między różnymi gałęziami . Wynikiem tego jest wzrost kosztów wytwarzania i cen . Inflacja kosztowa może wynikać z przyczyn egzogenicznych , tzn. zewnętrznych w stosunku do warunków gospodarki krajowej lub być rezultatem wzrostu cen surowców na rynkach światowych , lub z przyczyn politycznych . Ze względu na częste zmiany rządu występuje większy deficyt budżetowy . Słabe rządy łatwiej ulegają naciskom społecznym na wzrost wydatków .
Spadek kursu waluty krajowej powoduje podrożenie towarów importowanych, a więc wzrost inflacji .
To wszystko świadczy o tym , że inflacja łączy w sobie mechanizmy i czynniki o charakterze ekonomicznym i politycznym .

Dawniej występowała inflacja ukryta – w byłych krajach komunistycznych . Wyrażała się ona nadwyżką popytu nad ograniczoną podażą dóbr i usług przy względnie stałym poziomie cen . Wiele cen kształtowało się poniżej kosztów własnych , co wymagało dotacji z budżetu państwa .
Skutki inflacji ukrytej :
 nierównowaga na rynku ,
 kolejki , kupowanie na zapas ,
 przekupstwo ,
 niemiła obsługa ,
 nadmierne zużywanie materiałów , energii , paliwa ,
 nielegalne zaopatrzenie .
Inflacja ta stała się przyczyną niskiej efektywności gospodarowania i niezdolności tej gospodarki do zaspokojenia potrzeb konsumentów .

W gospodarce rynkowej występują instytucje i mechanizmy hamujące inflację . Ekonomiści traktują inflację jako zjawisko czysto monetarne , a więc inflacja nie może wystąpić bez nadmiernej ekspansji pieniądza .



0Komentarzy · 560Czytań
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Student

Analiza finansowa i           strategiczna
Bankowość
Ekonometria
Ekonomia - definicje
Filozofia
Finanse
Handel Zagraniczny
Historia gospodarcza
Historia myśli
          ekonomicznej

Integracja europejska
Logistyka
Makroekonomia
Marketing
Mikroekonomia
Ochrona środowiska
Podatki
Polityka
Prawo
Psychologia
Rachununkowość
Rynek kapitałowy
Socjologia
Statystyka
Stosunki
          międzynarodowe

Ubezpieczenia i ryzyko
Zarządzanie
Strona Główna · Prace · Dodaj Prace
Copyright © opracowania.info 2006
Wszystkie materialy zawarte na tej stronie sa wlasnoscią ich autora, nie ponosze odpowiedzialnosci za tresci zawarte w nich.
6319244 Unikalnych wizyt
Powered by Php-Fusion 2003-2005 and opracowania
Opracowania1 Opracowania2 Opracowania3 Opracowania4 Opracowania5 Opracowania6 Opracowania7 Opracowania8 Opracowania9 Opracowania10 Opracowania11 Opracowania12 Opracowania13 Opracowania14 Opracowania15 Opracowania16 Opracowania17 Opracowania18 Opracowania19 Opracowania20 Opracowania21 Opracowania22 Opracowania23 Opracowania24 Opracowania25 Opracowania26 Opracowania27 Opracowania28 Opracowania29 Opracowania30 Opracowania31 Opracowania32 Opracowania33 Opracowania34 Opracowania35 Opracowania36 Opracowania37 Opracowania38 Opracowania39