Strona Główna · Prace · Dodaj PracePadziernik 08 2024 22:48:06

Mapa Serwisu
Nawigacja
Strona Główna
Prace
Dodaj Prace
Kontakt
Szukaj
Jezyk Polski
WYPRACOWANIA
STRESZCZENIA
OPRACOWANIA
OMÓWIENIE LEKTUR
GRAMATYKA
BAJKI
PIEŁNI
MOTYW
INNE

Antyk
Łredniowiecze
Renesans
Barok
Oświecenie
Romantyzm
Pozytywizm
Młoda Polska
XX Lecie
Współczesność

Przedmioty ścisłe
Matematyka
Chemia
Fizyka
Informatyka
Pozostałe
Geografia
Biologia
Historia
JęZYK ANGIELSKI
Opracowania
Szukaj w serwisie
Szukaj:
Inflacja i jej wpływ na gospodarkę narodową
Admin1 dnia marzec 15 2007 21:06:59






















Inflacja i jej wpływ na gospodarkę narodową

































• Co to jest inflacja?
Bywa tak , że ceny towarów rosną , są stałe lub spadają. Jeśli ceny dóbr w gospodarce podnoszą się , mamy do czynienia z inflacją. Kiedy ceny spadają , mówimy o deflacji. Od kilkudziesięciu lat realnym problemem jest w wielu krajach jedynie inflacja , czyli wzrostu poziomu cen, powodujący niekontrolowane i nieakceptowane społecznie zmiany proporcji podziału dochodu narodowego. We współczesnej gospodarce światowej występuje ona powszechnie, choć z różnym nasileniem w poszczególnych krajach , a stopień nasilenia inflacji określa tzw. stopa inflacji, wyrażona w procentach.

• Rodzaje i przyczyny inflacji
Proces inflacji jest niezwykle złożony ze względu na mnogość jej przyczyn, przejawów i skutków , dlatego też inflację możemy podzielić na wewnętrzną , czyli taką , która powstaje wewnątrz danego gospodarstwa narodowego oraz zewnętrzną , czyli taką, która wynika ze stosunków gospodarczych z innymi – zagranicznymi – podmiotami ekonomicznymi. Wewnętrznym ¼ródłem procesów inflacyjnych może być wzrost globalnego popytu przy danej podaży. Taką inflację określa się jako popytową. Innym ¼ródłem inflacji mogą być względnie trwałe przesunięcia w popycie , uwarunkowane zmianami strukturalnymi. Następnym czynnikiem inflacjogennym jest wzrost kosztów produkcji. Wówczas mówi się o inflacji podażowej lub kosztowej. Inflacja może także wynikać ze wzrostu podaży pieniądza i kredytu bąd¼ też może być skutkiem roszczeń różnych grup społecznych do większego udziału w dochodzie narodowym. Inflację spowodowaną takimi żądaniami określa się jako roszczeniową. Sprowadza się ona jednak w końcu do inflacji kosztowej , gdyż zwiększające się płace wywołują wzrost kosztów produkcji.
W śród zewnętrznych przyczyn wyróżnia się import po wyższych cenach dewizowych , eksport po korzystnych cenach oraz spłatę zadłużenia. Drogi import podnosi koszty produkcji ; eksport po korzystnych cenach działa w zasadzie podobnie jak spłata zadłużenia. W jednym i drugim przypadku w kraju zostają płace , natomiast towary tworzą podaż za granic , a nie pokrycie dla wypłaconych wynagrodzeń.
Wewnętrzne przyczyny dają się sprowadzić do inflacji popytowej oraz inflacji podażowej. Inflację popytową może wywołać budżet państwa , przedsiębiorstwa oraz gospodarstwa domowe. Natomiast inflacja podażowa może mieć swoje ¼ródło we wzroście produkcji na skutek np. pogarszających się warunków wydobycia surowców , szybszego wzrostu płac niż wydajność pracy , pracy w nadgodzinach , złej jakości produkcji , wzrostu wydatków na bezpieczeństwo i higienę pracy oraz konieczność podniesienia wydatków na ochronę środowiska.
Rodzaje inflacji ze względu na wysokość stopy inflacji:
- inflacja pełzająca – od 3% do 5%
- inflacja krocząca – od 5% do 10%
- inflacja galopująca – od 10% do 50%
- Hiperinflacja – od kilkuset do kilku tysięcy procent – trudno jest ją kontrolować w gospodarce i powoduje ona duże zadłużenia. Najgwałtowniejsza hiperinflacja miała miejsce na Węgrzech po II wojnie światowej , od sierpnia 1945r. do 1946r. ceny rosły tam średnio o 19800% miesięcznie. Po pierwszej wojnie światowej hiperinflacja wystąpiła w Austrii , Niemczech , Polsce , Rosji. Po II wojnie światowej dotknęły: Chiny , Tajwan , Węgry i Grecję. Przyczyną tego rzadkiego zjawiska jest najczęściej działalność państwa. Nie mogąc sobie poradzić w inny sposób państwo drukuje pieniądze bez pokrycia w towarach , aby sfinansować swoje wydatki. Posiadacze zasobów pieniądza zostają w tedy opodatkowani „podatkiem inflacyjnym”. Obok emisji towarzyszącej wzrostowi PKB on ¼ródłem renty emisyjnej. Państwo płaci drukowanymi przez siebie banknotami , a wzrost cen zmniejsza siłę nabywczą pieniędzy gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Zatrzymanie hiperinflacji następuje zwykle „za jednym zamachem”. Niezbędne jest zahamowanie wzrostu nominalnej podaży pieniądza , co jest trudne , bo państwo potrzebuje pieniędzy. Trzeba zreorganizować system finansowy państwa i uniezależnić budżet od dochodów z kreacji pieniądza. Kiedy realny popyt na pieniądz w gospodarce zmaleje tak , że podatek inflacyjny przestaje spełniać swoją funkcję , nadchodzi czas reformy pieniężnej. Symboliczną wymowę ma zwykle wprowadzenie nowej jednostki pieniężnej.

• Skutki inflacji
Istnieje przekonanie , że lekka inflacja stymuluje wzrost produkcji. Dał temu wyraz już pod koniec ubiegłego stulecia francuski ekonomista Karol Gide pisząc: „Zwyżka cen jest pożytecznym bod¼cem dla produkcji , gdyż podtrzymuje zmysł przedsiębiorczy , prowadzi do zwiększenia płac , działa jak środek podniecający i jest objawem zdrowych stosunków ekonomicznych. Jednak na ogół skutki inflacji są negatywne zarówno dla całej gospodarki jak i dla jej obywateli. Dlaczego...?
Dlatego ponieważ nadmierny wzrost inflacji powoduje wzrost zysków , co pobudza działalność inwestycyjną , przyczyniając się do szybszego wzrostu gospodarczego. Efekt ten wzmacniany jest dodatkowo , gdy nominalna stopa procentowa rośnie wolniej niż inflacja. Ucieczka od pieniądza i zwiększone zakupy dóbr , charakterystyczne dla inflacji, przyczyniają się do pobudzenia działalności inwestycyjnej. Trzeba tutaj zwrócić uwagę , że na skutek inflacji ceny tracą swoją informacyjną rolę , co może prowadzić do nieoptymalnej alokacji zasobów. Przykładowo ucieczka w dobra rzeczowe (metale szlachetne , ziemia , nieruchomości) może prowadzić do boomu na rynku metali szlachetnych i w branży budowlanej. W nadziei na zyski przedsiębiorcy działający w tych branżach podejmują dodatkowe inwestycje , najczęściej finansowane z kredytów. Opanowanie inflacji powoduje , że inflacyjnie stymulowany popyt spada. Rozpoczęte inwestycje nie zostają zakończone , a zamrożony w nich kapitał nie może być efektywnie wykorzystany przez inwestorów , którzy dodatkowo są zobowiązani do spłaty kredytów. W efekcie doprowadza to w wielu przypadkach do bankructwa zaangażowanych w przedsięwzięcie firm. W opisanej sytuacji ceny były nośnikiem niewłaściwych sygnałów , co w konsekwencji doprowadziło do podjęcia nieprawidłowych decyzji inwestycyjnych i nieoptymalnej alokacji zasobów. W takich warunkach zjawiska inflacyjne utrudniają ( lub wręcz uniemożliwiają ) przeprowadzenie prawidłowego rachunku ekonomicznego. Nie mogąc oszacować przyszłego poziomu cen, trudno ocenić koszty i zyski związane z danym przedsięwzięciem.
Konsekwencją zjawisk inflacyjnych może być również konieczność dokonania obniżki kursu , a więc dewaluacji waluty krajowej. Wzrost cen krajowych , w tym także wzrost cen towarów przeznaczonych na eksport przy danym kursie walutowym , powoduje podrożenie tych towarów za granicą , co może przyczynić się do trudności z ich zbytem. W konsekwencji , szczególnie w sytuacji trudności ze zrównoważeniem bilansu płatniczego , władze państwowe , chcąc poprawić efektywność i konkurencyjnośc eksportu, są zmuszone do obniżki kursu waluty krajowej w stosunku do walut obcych. Może to prowadzić , na skutek równoczesnego oddziaływania obniżki kursu na podrożenie importu. Sytuacja płatnicza danego kraju pogarsza się wraz z kolejnymi obniżkami kursu waluty krajowej.
Zjawiska inflacyjne , spadek siły nabywczej danej waluty i obniżka jej kursu mogą także w wielu przypadkach prowadzić do ucieczki kapitału za granicę. Chcąc ratować posiadane środki pieniężne przed inflacją ich właściciele wymieniają je na waluty obce i wywożą , często nielegalnie , za granicę.

• Metody przezwyciężania inflacji
Metody walki z inflacją obejmują wszystkie środki polityki fiskalnej , pieniężnej , handlu zagranicznego i kursu walutowego. Celem tych przedsięwzięć jest zmniejszenie siły nabywczej i popytu , zmniejszenie masy pieniędzy w obiegu i jego płynności , zmniejszenie importu inflacyjnego. Dzieje się to poprzez ograniczenie wydatków budżetowych , zwiększenie podatków , ograniczenie dostępności kredytów poprzez zwiększenie ich oprocentowania itp. przedsięwzięcia.
Jednym z narzędzi walki z inflacją jest także zamrożenie cen i płac.
Ograniczenie inflacji lub przeciwdziałania jej występowaniu wymaga odpowiedniej polityki państwa w zakresie kształtowania dochodów społeczeństwa , ograniczaniu deficytu budżetowego ( polityka fiskalna ), kontroli emisji pieniądza przez bank centralny i kreacji pieniądza kredytowego przez banki komercyjne ( polityka monetarna ).

• Podsumowanie
Podsumowując moją pracę nasuwa mi się na myśl się jedno krótkie , ale jakże stosowne zdanie „ inflacja to wzrost cen , a więc drożyzna usług i oferowanych dóbr konsumpcyjnych na rynku” Jednak inflacja jest zjawiskiem ważnym i złożonym , a spowodowane przez nią koszty są ukryte i nie rzucające się w oczy tak , jak np. koszty bezrobocia. Tym trudniejszym czyni to starania odpowiednich polityków gospodarczych pracujących nad obniżeniem tempa wzrostu cen w gospodarce. Dodatkowym często tutaj utrudnieniem bywa także fakt , że społeczeństwa po prostu nie są gotowe ponieść kosztów zdecydowanej polityki antyinflacyjnej. Dotyczy to m.in. reformujących swoje gospodarki krajów zmierzających „od planu do rynku”.





















LITERATURA:




1. Joachim Meisner „ Ekonomia I ”
2. Stefan Marciniak „ Makro i mikro ekonomia ”
3. Czasopismo „Bank i Kredyt” 2001r. w 1-2
4. Internet


0Komentarzy · 1825Czytań
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Student

Analiza finansowa i           strategiczna
Bankowość
Ekonometria
Ekonomia - definicje
Filozofia
Finanse
Handel Zagraniczny
Historia gospodarcza
Historia myśli
          ekonomicznej

Integracja europejska
Logistyka
Makroekonomia
Marketing
Mikroekonomia
Ochrona środowiska
Podatki
Polityka
Prawo
Psychologia
Rachununkowość
Rynek kapitałowy
Socjologia
Statystyka
Stosunki
          międzynarodowe

Ubezpieczenia i ryzyko
Zarządzanie
Strona Główna · Prace · Dodaj Prace
Copyright © opracowania.info 2006
Wszystkie materialy zawarte na tej stronie sa wlasnoscią ich autora, nie ponosze odpowiedzialnosci za tresci zawarte w nich.
6142946 Unikalnych wizyt
Powered by Php-Fusion 2003-2005 and opracowania
Opracowania1 Opracowania2 Opracowania3 Opracowania4 Opracowania5 Opracowania6 Opracowania7 Opracowania8 Opracowania9 Opracowania10 Opracowania11 Opracowania12 Opracowania13 Opracowania14 Opracowania15 Opracowania16 Opracowania17 Opracowania18 Opracowania19 Opracowania20 Opracowania21 Opracowania22 Opracowania23 Opracowania24 Opracowania25 Opracowania26 Opracowania27 Opracowania28 Opracowania29 Opracowania30 Opracowania31 Opracowania32 Opracowania33 Opracowania34 Opracowania35 Opracowania36 Opracowania37 Opracowania38 Opracowania39