Strona Główna · Prace · Dodaj PraceCzerwca 19 2025 04:40:42

Mapa Serwisu
Nawigacja
Strona Główna
Prace
Dodaj Prace
Kontakt
Szukaj
Jezyk Polski
WYPRACOWANIA
STRESZCZENIA
OPRACOWANIA
OMÓWIENIE LEKTUR
GRAMATYKA
BAJKI
PIEŁNI
MOTYW
INNE

Antyk
Łredniowiecze
Renesans
Barok
Oświecenie
Romantyzm
Pozytywizm
Młoda Polska
XX Lecie
Współczesność

Przedmioty ścisłe
Matematyka
Chemia
Fizyka
Informatyka
Pozostałe
Geografia
Biologia
Historia
JęZYK ANGIELSKI
Opracowania
Szukaj w serwisie
Szukaj:
Płazińce
Admin1 dnia marca 18 2007 23:52:43
Płazińce
Neoblasty- są odpowiednikami kom. interstycjalnych u jamo-chłonów.
Parenchyma- kom., tworzące wnętrze płazińców, są nie-jednorodnego pochodzenia i należą do różnych tkanek.
Skoleks- główka
Strobia– ciało zbud. z członów
Statocysty- narządy zmysłu równowagi.
Cykle:
1) Motylica wątrobowa. Jajo motylicy musi dostać się do wody, bo żywicielem pośrednim jest ślimak wodny. Miracidium wnika w ciało ślimaka gdzie przechodzi szereg przeobrażeń, także się rozmnażają. Jedna larwa (cerkaria) wydostaje się i osiada na ro-ślinie. Otacza się cystą i czeka aż zje ją żywiciel ostateczny. W jego przewodzie pokarmowym cysta ulega strawieniu, a larwa przebija ścianę jelita i wraz z krwią dostaje się do wątroby. Tam dorasta i dojrzewa.(zapobieganie zarażeniu chorobami wywo-ływanymi przez przyrwy polega na obgotowywaniu przed spożyciem roślin oraz na nie piciu wody z zarażonych zbior-ników.
2) Przyrwa krwi. Dorosłe przyrwy żyją w naczyniach krwio-nośnych jamy brzusznej czł. Wraz z prądem krwi przedostają się do pęcherza moczowego gdzie kopulują i składają jaja. One wraz z moczem usuwane są na zewnątrz. Z jaja powstaje mira-cidium, która dostaje się do organizmu ślimaka. Tam się przeo-braża i rozmnaża. Cerkaria wwierca się w skórę ludzi brodzą-cych w wodzie.
3) Bruzdogłowiec szeroki. Pasożytuje najczęściej w jelicie czł. i tam dorasta do kilkunastu m. długości. Mniejsze rozmiary osiąga w przewodzie pokarmowym kota i innych ssaków żywiących się rybami. Pierwszym żywicielem pośrednim jest skorupiak np. oczlik. Drugim jest ryba, która zjadła zarażonego skorupiaka. W rybie larwa osiada w mięśniach lub ukł. rozrodczym, dlatego można się nim zarazić spożywając surowe mięso ryb lub ikrę (kawior).









































4) Taś. bąblowcowy. Jest maleńki i najczęściej składa się z 3 członów. Pasożytuje w jelicie psa i innych mięsożernych. źy-wicielem pośrednim jest bydło hodowlane, ale może być też człowiek. Zarażenie żywiciela pośredniego następuje po zje-dzeniu jaj tasiemca. Larwa zwana bąblowcem (echinokokus) umieszcza się w wątrobie lub w innych narządach i tam osiąga duże rozmiary. Wypełniona jest tysiącami skoleksów potom-nych. Ze względu na duże rozmiary larwy mogą spowodować smierć żywiciela. Zapobieganie polega na stosowaniu zasad hi-gieny.
Cechy płazińców: wydłużone, spłaszczone ciało, dwubocznie symetryczne, są trójwarstwowcami, brak jamy w ciele, wnętrze wypełnia parenchyma, słabo zaznaczona głowa, w której koncentruje się ukł. nerwowy, który wyst. w postaci zwojów i pni, powłoka ciała jest w postaci nabłonka kom.(u wolno-żyjących) lub syncytialnego (u pasożytów), przewód pokarmowy wyst. tylko u form wolno żyjących (pozbawiony otworu od-bytowego), ukł. protonefrydialny pełniący gł. f. osmo-regulacyjną. Są na ogół obojnakami z b. złożonym ukł. rozrodczym, rozwój u większości jest złożony, z wieloma sta-diami larwalnymi i zmianą żywiciela.
Przystosowania pasożytów: kom. receptorowe oraz narządy u-łatwiające penetracje i utrzymanie się w żywicielu, redukcja przewodu pokarmowego, zdolność do oddychania beztlenowego, ogromna rozrodczość.


0Komentarzy · 464Czytań
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Student

Analiza finansowa i           strategiczna
Bankowość
Ekonometria
Ekonomia - definicje
Filozofia
Finanse
Handel Zagraniczny
Historia gospodarcza
Historia myśli
          ekonomicznej

Integracja europejska
Logistyka
Makroekonomia
Marketing
Mikroekonomia
Ochrona środowiska
Podatki
Polityka
Prawo
Psychologia
Rachununkowość
Rynek kapitałowy
Socjologia
Statystyka
Stosunki
          międzynarodowe

Ubezpieczenia i ryzyko
Zarządzanie
Strona Główna · Prace · Dodaj Prace
Copyright © opracowania.info 2006
Wszystkie materialy zawarte na tej stronie sa wlasnoscią ich autora, nie ponosze odpowiedzialnosci za tresci zawarte w nich.
6319133 Unikalnych wizyt
Powered by Php-Fusion 2003-2005 and opracowania
Opracowania1 Opracowania2 Opracowania3 Opracowania4 Opracowania5 Opracowania6 Opracowania7 Opracowania8 Opracowania9 Opracowania10 Opracowania11 Opracowania12 Opracowania13 Opracowania14 Opracowania15 Opracowania16 Opracowania17 Opracowania18 Opracowania19 Opracowania20 Opracowania21 Opracowania22 Opracowania23 Opracowania24 Opracowania25 Opracowania26 Opracowania27 Opracowania28 Opracowania29 Opracowania30 Opracowania31 Opracowania32 Opracowania33 Opracowania34 Opracowania35 Opracowania36 Opracowania37 Opracowania38 Opracowania39