ZIELENICE : Przemiana pokoleń. Roślina rozmnażająca się tylko płciowo, będąca pokoleniem płciowym, czyli gametofitem, i mająca w swych komórkach jądra haploidalne, o pojedynczej liczbie chromosomów, tworzy gamety. Gamety łącząc się dają diploidalną o 2n chromosomów zygotę Z zygoty tej wyrasta roślina diploidalna, rozmnażająca się za pomocą zarodników i będąca pokoleniem bezpłciowym czyli sporofitem. Podczas powstawania zarodników następuje mejoza, w skutek czego są one haploidalne, a wyrastające z nich rośliny również haploidalne i rozmnażające się płciowo.
KRASNOROSTY W procesie rozmnażania płciowego nieruchliwy plemnik przenoszony biernie przez wodę styka się z lęgnią po czym zawartość jego przenika do komórki jajowej, dokonując jej zapłodnienia. Pełny cykl rozwojowy obejmuje trzy pokolenia : 1 Haploidalny gametofit na którym znajdują się gametangia męskie i żeńskie. 2 diploidalny karposporofit powstający z zygoty i rozwijający się na gametoficie, produkujący diploidalne karpospory 3 powstający z karpospory diploidalny tetrasporofit po mejozie wytwarzający haploidalne tetraspory z których powstają haploidalne gametofity. Tetrasporofit jest rośliną samodzielną, często zewnętrznie podobną do gametofitu.
OKRZEMKI Rozmnażają się głównie przez podział komórki. Każda z nowo powstałych komórek potomnych otrzymuje połowę pancerzyka - denko lub wieczko, ale dobudowuje sobie zawsze mniejszą część tzn. Denko.
BRUNATNICE Morszczyn Plechy jego są diploidalne, stanowią więc odpowiednik sporofitu. Glon ten rozmnaża się płciowo w drodze oogami. Gamety jego są haploidalne i powstają po uprzedniej mejozie, która zachodzi w gametangiach. Gametofit reprezentują tylko gamety.
0Komentarzy ·
401Czytań
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.
Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.