Strona Główna · Prace · Dodaj PraceCzerwca 19 2025 06:09:58

Mapa Serwisu
Nawigacja
Strona Główna
Prace
Dodaj Prace
Kontakt
Szukaj
Jezyk Polski
WYPRACOWANIA
STRESZCZENIA
OPRACOWANIA
OMÓWIENIE LEKTUR
GRAMATYKA
BAJKI
PIEŁNI
MOTYW
INNE

Antyk
Łredniowiecze
Renesans
Barok
Oświecenie
Romantyzm
Pozytywizm
Młoda Polska
XX Lecie
Współczesność

Przedmioty ścisłe
Matematyka
Chemia
Fizyka
Informatyka
Pozostałe
Geografia
Biologia
Historia
JęZYK ANGIELSKI
Opracowania
Szukaj w serwisie
Szukaj:
Wszystkie tasiemce są pasożytami. Do życia potrzebują one dwóch żywicieli: pośredniego i bezpośredniego.
Admin1 dnia marca 19 2007 00:17:46
TASIEMIEC


1. Wszystkie tasiemce są pasożytami. Do życia potrzebują one dwóch żywicieli: pośredniego i bezpośredniego.
2. Cechy skrajnego przystosowania tasiemca do pasożytniczego trybu życia:
• ciało tasiemca zbudowane jest z wora skórno-mięśniowego, otoczonego kutikulą, która pełni rolę zabezpieczającą przed trawieniem.
• ciało tasiemca podzielone jest na dwie części: część głowową z samymi przyssawkami, lub też z przyssawkami i haczykami ( np. u bąblowca, tasiemca uzbrojonego ) i część szyjną
• tasiemiec uzbrojony i nieuzbrojony osiąga długość od 2 - 8 m. Bruzdogłowiec osiąga długość do 20 m. Bąblowiec osiąga długość do 0,5 m.
• za główką znajduje się szyjka, która jest mocniej zwężona i różnej długości. Ma zdolność strobilacji czyli podziału poprzecznego.
• tasiemce nie mają rozwiniętego układu nerwowego, narządu zmysłu, narządu ruchu i układu pokarmowego. Odżywianie i oddychanie jest cząsteczkowe - ondeosmoza. Małe cząsteczki np. glukozy przedostają się osmotycznie do parenchymy i tam zostają utlenione. W przypadku C6H6O6-O6 Jest pobierane razem z pokarmem.

3. Rozmnażanie. Tasiemce w pierwszych 200 członach nie mają rozwiniętego układu rozrodczego. W pozostałych członach występuje oddzielnie układ rozrodczy żeński i męski ( jest obojnakiem ). Następuje samozapłodnienie. Zapłodnione jaja gromadzą się w ostatnich 5-7 członach, w których jest macica. Tam następuje zapłodnienie. Macica się odrywa, wydostaje się na zewnątrz i dostaje się do ciała żywiciela pośredniego przez roznoszone odchody ludzkie. Tasiemiec uzbrojony dostaje się do ciała świni, a nieuzbrojony do bydła. W przewodzie pokarmowym macica zostaje rozpuszczona, a jaja przekształcają się w larwy - onkosfera. Są to pęcherzyki z płynem odżywczym. Do ich wnętrz są wykształcone główki z przyssawkami i szyjki. Taka larwa przebija naczynia krwionośne włoskowate kosmyków i wędruje z krwią do mięśni tam otacza się cystą i przekształca się w larwę - wągier. Larwa ta musi być zjedzona z mięsem, aby mógł nastąpić dalszy rozwój. Soki żołądkowe człowieka rozpuszczają cystę, i larwa uwalnia się, a następnie wędruje do jelita. Główka larwy przytwierdza się do wewnętrznej ściany, z szyjką tworzy człony.

4. Bąblowiec nie jest gro¼ny tylko jego larwa. Człowiek jest żywicielem pośrednim, a ostatecznym koza lub owca. Jego larwa tworzy potężny bąbel, który mieści w sobie wiele litrów wody ( do 40 l. ). Wewnętrzna jego ściana jest podwójną i ma zdolność tworzenia nowych bąbli, które pływają obok dopóki się nie oderwą. To doprowadza do śmierci.

5. Bruzdogłowiec szeroki do swojego rozwoju potrzebuje trzech żywicieli. Pierwszym pośrednim jest rak, drugim ryba, a ostatecznym ssak np. kot, pies, człowiek. W przypadku żywicieli pośrednich tworzą się 3 typy larw.







0Komentarzy · 380Czytań
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Student

Analiza finansowa i           strategiczna
Bankowość
Ekonometria
Ekonomia - definicje
Filozofia
Finanse
Handel Zagraniczny
Historia gospodarcza
Historia myśli
          ekonomicznej

Integracja europejska
Logistyka
Makroekonomia
Marketing
Mikroekonomia
Ochrona środowiska
Podatki
Polityka
Prawo
Psychologia
Rachununkowość
Rynek kapitałowy
Socjologia
Statystyka
Stosunki
          międzynarodowe

Ubezpieczenia i ryzyko
Zarządzanie
Strona Główna · Prace · Dodaj Prace
Copyright © opracowania.info 2006
Wszystkie materialy zawarte na tej stronie sa wlasnoscią ich autora, nie ponosze odpowiedzialnosci za tresci zawarte w nich.
6319307 Unikalnych wizyt
Powered by Php-Fusion 2003-2005 and opracowania
Opracowania1 Opracowania2 Opracowania3 Opracowania4 Opracowania5 Opracowania6 Opracowania7 Opracowania8 Opracowania9 Opracowania10 Opracowania11 Opracowania12 Opracowania13 Opracowania14 Opracowania15 Opracowania16 Opracowania17 Opracowania18 Opracowania19 Opracowania20 Opracowania21 Opracowania22 Opracowania23 Opracowania24 Opracowania25 Opracowania26 Opracowania27 Opracowania28 Opracowania29 Opracowania30 Opracowania31 Opracowania32 Opracowania33 Opracowania34 Opracowania35 Opracowania36 Opracowania37 Opracowania38 Opracowania39