Strona Główna · Prace · Dodaj PraceCzerwca 19 2025 06:17:22

Mapa Serwisu
Nawigacja
Strona Główna
Prace
Dodaj Prace
Kontakt
Szukaj
Jezyk Polski
WYPRACOWANIA
STRESZCZENIA
OPRACOWANIA
OMÓWIENIE LEKTUR
GRAMATYKA
BAJKI
PIEŁNI
MOTYW
INNE

Antyk
Łredniowiecze
Renesans
Barok
Oświecenie
Romantyzm
Pozytywizm
Młoda Polska
XX Lecie
Współczesność

Przedmioty ścisłe
Matematyka
Chemia
Fizyka
Informatyka
Pozostałe
Geografia
Biologia
Historia
JęZYK ANGIELSKI
Opracowania
Szukaj w serwisie
Szukaj:
Tkanka łączna kostna
Admin1 dnia marca 19 2007 00:18:09
Tkanka łączna kostna
Tkanka kostna jest unaczyniona i unerwiona. Występuje jedynie u kręgowców. Z pośród wszystkich tkanek jest najtwardszą. Stanowi podporę dla organizmu, ochronę narządów. £ącznie z tkanką mięśniową tworzy układ ruchu. Kość składa się z substancji organicznej tzw. osseiny i nieorganicznej głównie z węglami i fosforanem wapnia.
Występują trzy rodzaje komórek kostnych :
Komórki kościotwórcze osteoblasty. Pojawiają się najliczniej podczas rozwoju kości i w procesach jej regeneracji. Powstają z komórek okostnej. U osób dorosłych, zdrowych osteoblasty zanikają, a pojawiają się przy złamaniach.
Komórki kostne - osteocyty. Pochodzą z osteoblastów które zostały otoczone substancją międzykomórkową. Mają kształt owalny, są spłaszczone. Posiadają wypustki protoplazmatyczne, które wchodzą do kanalików kostnych. Leżą w jamkach kostnych.
Komórki kościogubne - osteoklasty. Są olbrzymie, o dużej liczbie jąder, powstają z połączenia kilku osteoblastów z oscetytem. Ich rolą jest niszczenie i modelowanie kości.
Rozróżnia się dwa rodzaje kości: zbitą i gąbczastą. Podstawową jednostką morfologiczną i fizjologiczną budującą kości jest osceon, czyli tzw. System Haverca. Na każdy taki system składa się trzy rodzaje blaszek kostnych
Blaszki przebiegające w sposób ciągły. Tworzą warstwę wewnętrzną i zewnętrzną kości. Pomiędzy tymi blaszkami znajdują się blaszki walcowate. Osadzone jedna w drugą tworzą system Haverca, który zawiera naczyńka krwionośne.
Blaszki w kształcie cylindra umieszczonego jeden w drugim.
Kości odżywiane są przez naczynia krwionośne które przebiegają w kanale Haverca. Każda z kości otoczona jest błoną okostną. Do niej przyczepione są mięśnie i ścięgna. Przez tę błonę przechodzą naczynia krwionośne oraz nerwy. Wewnętrzna warstwa okostnej przylega do kości, zawiera komórki mezenchymatyczne, które w razie złamania przekształcają się w osteoblasty. Wnętrze kości długiej wypełnione jest szpikiem kostnym (ma charakter tkanki łącznej) Jamka szpikowa wysłana jest błoną w której znajdują się komórki kościogubne. Mają one zdolność pożerania tkanki kostnej i powiększania jamy kostne.
Kość gąbczasta - blaszki ułożone nieregularnie tworzą beleczki, które łączą się i tworzą gąbczastą sieć. Kość ta występuje w nasadzie kości długiej. Jest przedłużeniem jamy kostnej. Przestrzenie tej części gąbczastej są również wypełnione szpikiem kostnym.
Ze względu na kształty kości dzielimy na - długie (ramiona, udo), krótki (paliczki), płaskie (czaszka, łopatka), niekształtne (kręgi, nadgarstki).

0Komentarzy · 369Czytań
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Student

Analiza finansowa i           strategiczna
Bankowość
Ekonometria
Ekonomia - definicje
Filozofia
Finanse
Handel Zagraniczny
Historia gospodarcza
Historia myśli
          ekonomicznej

Integracja europejska
Logistyka
Makroekonomia
Marketing
Mikroekonomia
Ochrona środowiska
Podatki
Polityka
Prawo
Psychologia
Rachununkowość
Rynek kapitałowy
Socjologia
Statystyka
Stosunki
          międzynarodowe

Ubezpieczenia i ryzyko
Zarządzanie
Strona Główna · Prace · Dodaj Prace
Copyright © opracowania.info 2006
Wszystkie materialy zawarte na tej stronie sa wlasnoscią ich autora, nie ponosze odpowiedzialnosci za tresci zawarte w nich.
6319323 Unikalnych wizyt
Powered by Php-Fusion 2003-2005 and opracowania
Opracowania1 Opracowania2 Opracowania3 Opracowania4 Opracowania5 Opracowania6 Opracowania7 Opracowania8 Opracowania9 Opracowania10 Opracowania11 Opracowania12 Opracowania13 Opracowania14 Opracowania15 Opracowania16 Opracowania17 Opracowania18 Opracowania19 Opracowania20 Opracowania21 Opracowania22 Opracowania23 Opracowania24 Opracowania25 Opracowania26 Opracowania27 Opracowania28 Opracowania29 Opracowania30 Opracowania31 Opracowania32 Opracowania33 Opracowania34 Opracowania35 Opracowania36 Opracowania37 Opracowania38 Opracowania39