Strona Główna · Prace · Dodaj PraceLipiec 20 2024 12:34:57

Mapa Serwisu
Nawigacja
Strona Główna
Prace
Dodaj Prace
Kontakt
Szukaj
Jezyk Polski
WYPRACOWANIA
STRESZCZENIA
OPRACOWANIA
OMÓWIENIE LEKTUR
GRAMATYKA
BAJKI
PIEŁNI
MOTYW
INNE

Antyk
Łredniowiecze
Renesans
Barok
Oświecenie
Romantyzm
Pozytywizm
Młoda Polska
XX Lecie
Współczesność

Przedmioty ścisłe
Matematyka
Chemia
Fizyka
Informatyka
Pozostałe
Geografia
Biologia
Historia
JęZYK ANGIELSKI
Opracowania
Szukaj w serwisie
Szukaj:
Degradacja lasów - Wprowadzenie
Admin dnia grudzie 21 2006 13:34:10
Degradacja lasów - Wprowadzenie

Zjawisko degradacji i kurczenia się zasobów leśnych naszego globu jest obecnie jednym z największych problemów ekologicznych na świecie. T. Marszałek (1985) wymienia trzy główne ¼ródła niebezpieczeństw jakie zagrażają lasom świata: - wylesienia powodowane przez rosnące zapotrzebowanie na grunty rolne i na różne rodzaje powierzchni nieleśnych. - wylesienia powodowane przez rosnące zapotrzebowanie na drewno, głównie jako ¼ródło energii opałowej. - obumieranie lasów powodowane przez zanieczyszczenia powietrza, gleby i wody.

Grafika aktywna - zdjecieLasy Europy Łrodkowej, należące do tzw. pasa lasów mieszanych strefy umiarkowanej, już w latach 70-tych naszego stulecia zaczęły wykazywać symptomy świadczące o pogarszającym się stanie zdrowotnym drzewostanów (Strzelecki 1985). Spośród wszystkich czynników szkodotwórczych, które za taki stan rzeczy mogłyby być odpowiedzialne, za najważniejszy uznaje się przemysłowe zanieczyszczenia powietrza, a głównie emisję dwutlenku siarki i azotu oraz, praktycznie nieodwracalne skażenie gleb (Patalas 1985). Należy jednak zaznaczyć, że wyra¼nie obserwuje się zjawisko synergicznego oddziaływania emisji przemysłowych i innych czynników szkodotwórczych w lasach (Strzelecki 1985), oraz kumulowanie się skutków zdarzeń mających miejsce w przeszłości zbiorowiska leśnego, jak na przykład swobodny wyrąb, zmiana składu gatunkowego czy wpływ naturalnych czynników niszczących (Capecki 1986).

W dniu dzisiejszym wiadomo już, że największą negatywną reakcję na emisję zanieczyszczeń wykazały drzewa iglaste, a zwłaszcza jodła, której obumieranie objęło ponad 70% jej europejskich zasobów (Strzelecki 1985). Obecnie szkody przemysłowe o charakterze eksplozywnym występują przede wszystkim w drzewostanach świerkowych (Strzelecki 1985), często charakterystycznych dla obszarów górskich.

W Polsce zjawisko zamierania całych ekosystemów leśnych jest znane z zachodniej części Sudetów, a zwłaszcza z Gór Izerskich i Karkonoszy. Jednakże niepokojące lub nawet alarmujące zmiany w zdrowotności lasów obserwuje się również w Karpatach Zachodnich, czyli między innymi w Beskidzie Łląskim. Poniższy fragment pracy jest kompilacją dostępnych informacji na temat wpływu działalności człowieka na współczesne ilościowe i jakościowe zmiany drzewostanów Beskidu Łląskiego.

0Komentarzy · 835Czytań
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Student

Analiza finansowa i           strategiczna
Bankowość
Ekonometria
Ekonomia - definicje
Filozofia
Finanse
Handel Zagraniczny
Historia gospodarcza
Historia myśli
          ekonomicznej

Integracja europejska
Logistyka
Makroekonomia
Marketing
Mikroekonomia
Ochrona środowiska
Podatki
Polityka
Prawo
Psychologia
Rachununkowość
Rynek kapitałowy
Socjologia
Statystyka
Stosunki
          międzynarodowe

Ubezpieczenia i ryzyko
Zarządzanie
Strona Główna · Prace · Dodaj Prace
Copyright © opracowania.info 2006
Wszystkie materialy zawarte na tej stronie sa wlasnoscią ich autora, nie ponosze odpowiedzialnosci za tresci zawarte w nich.
6107751 Unikalnych wizyt
Powered by Php-Fusion 2003-2005 and opracowania
Opracowania1 Opracowania2 Opracowania3 Opracowania4 Opracowania5 Opracowania6 Opracowania7 Opracowania8 Opracowania9 Opracowania10 Opracowania11 Opracowania12 Opracowania13 Opracowania14 Opracowania15 Opracowania16 Opracowania17 Opracowania18 Opracowania19 Opracowania20 Opracowania21 Opracowania22 Opracowania23 Opracowania24 Opracowania25 Opracowania26 Opracowania27 Opracowania28 Opracowania29 Opracowania30 Opracowania31 Opracowania32 Opracowania33 Opracowania34 Opracowania35 Opracowania36 Opracowania37 Opracowania38 Opracowania39