Zjawisko degradacji i kurczenia się zasobów leśnych naszego globu jest obecnie jednym z największych problemów ekologicznych na świecie. T. Marszałek (1985) wymienia trzy główne ¼ródła niebezpieczeństw jakie zagrażają lasom świata: - wylesienia powodowane przez rosnące zapotrzebowanie na grunty rolne i na różne rodzaje powierzchni nieleśnych. - wylesienia powodowane przez rosnące zapotrzebowanie na drewno, głównie jako ¼ródło energii opałowej. - obumieranie lasów powodowane przez zanieczyszczenia powietrza, gleby i wody.
Grafika aktywna - zdjecieLasy Europy Łrodkowej, należące do tzw. pasa lasów mieszanych strefy umiarkowanej, już w latach 70-tych naszego stulecia zaczęły wykazywać symptomy świadczące o pogarszającym się stanie zdrowotnym drzewostanów (Strzelecki 1985). Spośród wszystkich czynników szkodotwórczych, które za taki stan rzeczy mogłyby być odpowiedzialne, za najważniejszy uznaje się przemysłowe zanieczyszczenia powietrza, a głównie emisję dwutlenku siarki i azotu oraz, praktycznie nieodwracalne skażenie gleb (Patalas 1985). Należy jednak zaznaczyć, że wyra¼nie obserwuje się zjawisko synergicznego oddziaływania emisji przemysłowych i innych czynników szkodotwórczych w lasach (Strzelecki 1985), oraz kumulowanie się skutków zdarzeń mających miejsce w przeszłości zbiorowiska leśnego, jak na przykład swobodny wyrąb, zmiana składu gatunkowego czy wpływ naturalnych czynników niszczących (Capecki 1986).
W dniu dzisiejszym wiadomo już, że największą negatywną reakcję na emisję zanieczyszczeń wykazały drzewa iglaste, a zwłaszcza jodła, której obumieranie objęło ponad 70% jej europejskich zasobów (Strzelecki 1985). Obecnie szkody przemysłowe o charakterze eksplozywnym występują przede wszystkim w drzewostanach świerkowych (Strzelecki 1985), często charakterystycznych dla obszarów górskich.
W Polsce zjawisko zamierania całych ekosystemów leśnych jest znane z zachodniej części Sudetów, a zwłaszcza z Gór Izerskich i Karkonoszy. Jednakże niepokojące lub nawet alarmujące zmiany w zdrowotności lasów obserwuje się również w Karpatach Zachodnich, czyli między innymi w Beskidzie Łląskim. Poniższy fragment pracy jest kompilacją dostępnych informacji na temat wpływu działalności człowieka na współczesne ilościowe i jakościowe zmiany drzewostanów Beskidu Łląskiego.
0Komentarzy ·
861Czytań
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.
Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.