Z kolei dr Adam Takos mówi: "Od zawsze sądzono, że na kolor owoców największy wpływ ma dostęp do światła. Te, które rosną w mocno zacienionych miejscach, nigdy nie osiągają soczystej, czerwonej barwy. Dlatego w naszych badaniach skupiliśmy się na tych genach, których aktywność regulowana jest przez światło".
Przy użyciu najnowocześniejszej technologii Takos mierzył poziom aktywności pojedynczych genów skórki jabłka w trakcie procesu dojrzewania. Zidentyfikował grupę tych, które zależą od światła, a następnie dokładnie określił jeden, odpowiedzialny za powstawanie antocyjanów. Okazało się, że w jabłkach o zielonej barwie jego ekspresja zachodzi na dużo niższym poziomie niż w owocach czerwonych.
"Lepsze zrozumienie mechanizmów regulujących powstawanie koloru pozwoli hodowcom przyspieszać dojrzewanie owoców, wybierać najładniejsze okazy, a także przyczyni się stworzenia jabłek w nowych, interesujących kolorach - mówi Walker. - Może się też okazać, że nowe jabłka będą jeszcze zdrowsze, gdyż omawiane tu barwniki antocyjanowe wykazują korzystne dla zdrowia właściwości przeciwutleniające".
zrodlo : wiadomosci.onet.pl
|