Strona Główna · Prace · Dodaj PraceCzerwiec 17 2024 15:27:30

Mapa Serwisu
Nawigacja
Strona Główna
Prace
Dodaj Prace
Kontakt
Szukaj
Jezyk Polski
WYPRACOWANIA
STRESZCZENIA
OPRACOWANIA
OMÓWIENIE LEKTUR
GRAMATYKA
BAJKI
PIEŁNI
MOTYW
INNE

Antyk
Łredniowiecze
Renesans
Barok
Oświecenie
Romantyzm
Pozytywizm
Młoda Polska
XX Lecie
Współczesność

Przedmioty ścisłe
Matematyka
Chemia
Fizyka
Informatyka
Pozostałe
Geografia
Biologia
Historia
JęZYK ANGIELSKI
Opracowania
Szukaj w serwisie
Szukaj:
Kryzys współczesnej Rosji; przyczyny, skutki wewnętrzne, implikacje międzynarodowe
Admin dnia grudzie 22 2006 15:50:00
Kryzys współczesnej Rosji; przyczyny, skutki wewnętrzne, implikacje międzynarodowe

Federacja Rosyjska po rozpadzie ZSRR nadal pozostaje ogromnym krajem, który zamieszkuje blisko 150 mln. Ludzi. Jest to więc potencjalnie wielki rynek, zarówno wytwórczy jak i zbytu. Jednak w praktyce sytuacja wygląda znacznie gorzej.
Rosja ma duże problemy z utrzymaniem w całości swojego terytorium - jej integralne części jak Czeczenia czy Tatarstan dążą do oderwania się od Rosji, bąd¼ też do uzyskania jak najszerszej niezależności. Tym sposobem do budżetu Rosji wpływa coraz mniej środków pieniężnych z uniezależniających się republik.
Podobnie problematyczna jest sytuacja gospodarcza Rosji - kolejno wprowadzane reformy rynkowe przynoszą różne skutki jak np. bardzo duże zróżnicowanie dochodów wśród ludzi. W nędzy żyje w Rosji 1/4 społeczeństwa (czyli blisko 40 mln ludzi), sytuacja emerytów i rencistów jest równie tragiczna (także kilkadziesiąt mln ludzi, którzy z otrzymanych rent i emerytur mogą bardzo skromnie przeżyć zaledwie kilka dni). Poziom dochodów obywateli spadł o ok. 50% w stosunku do roku 1991, a jednocześnie pojawiła się duża grupa ludzi posiadających wielkie majątki, bardzo często lokowane zagranicą. Sprawa płacenia podatków prawie nie istnieje - podatki płaci tylko ok. 20% społeczeństwa, przez co wpływy do budżetu państwa są niezwykle małe. Wpływy te zmniejsza także gigantyczna korupcja, którą ocenia się na ok. 21 mld USD miesięcznie (co stanowi roczny budżet Rosji). Innym bardzo ważnym problemem jest ogromny dług zagraniczny Rosji - ponad 100 mld USD odziedziczone po ZSRR i ponad 25 mld USD zadłużenia samej Rosji. Na bardzo kiepską sytuację gospodarczą wpływ ma także rozbudowana struktura mafijna, która operuje wielkimi ilościami "brudnych" pieniędzy.
Kolejnym problemem są ciągłe aspiracje mocarstwowe Rosji, odziedziczone po byłym ZSRR. Utrzymanie wielkiej armii pochłania olbrzymie środki finansowe, na które Rosja nie może sobie pozwolić. Mimo to kolejni prezydenci wciąż topią w armii mld USD, starając się nie dopuścić do jej kompletnego upadku. Jednak pozycja Rosji na arenie międzynarodowej jest coraz gorsza, gdyż spada jej prestiż militarny, co szczególnie wiąże się z wojną w Czeczenii, gdzie Rosja się wręcz ośmieszyła,
Korupcja, niestabilność gospodarcza i polityczna, działalność mafijna i coraz gorsza sytuacja militarna doprowadziły do tego, że Rosja coraz częściej na świecie jest postrzegana jako państwo bardzo słabe i stojące na niższej pozycji w negocjacjach. Można wręcz stwierdzić, że tak głęboki kryzys gospodarczy i militarny doprowadził do znacznego pogorszenia sytuacji wewnętrznej i międzynarodowej Rosji, który mimo wielu reform będzie niezwykle trudny do przezwyciężenia.


0Komentarzy · 749Czytań
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Student

Analiza finansowa i           strategiczna
Bankowość
Ekonometria
Ekonomia - definicje
Filozofia
Finanse
Handel Zagraniczny
Historia gospodarcza
Historia myśli
          ekonomicznej

Integracja europejska
Logistyka
Makroekonomia
Marketing
Mikroekonomia
Ochrona środowiska
Podatki
Polityka
Prawo
Psychologia
Rachununkowość
Rynek kapitałowy
Socjologia
Statystyka
Stosunki
          międzynarodowe

Ubezpieczenia i ryzyko
Zarządzanie
Strona Główna · Prace · Dodaj Prace
Copyright © opracowania.info 2006
Wszystkie materialy zawarte na tej stronie sa wlasnoscią ich autora, nie ponosze odpowiedzialnosci za tresci zawarte w nich.
5981860 Unikalnych wizyt
Powered by Php-Fusion 2003-2005 and opracowania
Opracowania1 Opracowania2 Opracowania3 Opracowania4 Opracowania5 Opracowania6 Opracowania7 Opracowania8 Opracowania9 Opracowania10 Opracowania11 Opracowania12 Opracowania13 Opracowania14 Opracowania15 Opracowania16 Opracowania17 Opracowania18 Opracowania19 Opracowania20 Opracowania21 Opracowania22 Opracowania23 Opracowania24 Opracowania25 Opracowania26 Opracowania27 Opracowania28 Opracowania29 Opracowania30 Opracowania31 Opracowania32 Opracowania33 Opracowania34 Opracowania35 Opracowania36 Opracowania37 Opracowania38 Opracowania39