Strona Główna · Prace · Dodaj PraceCzerwiec 25 2024 08:02:10

Mapa Serwisu
Nawigacja
Strona Główna
Prace
Dodaj Prace
Kontakt
Szukaj
Jezyk Polski
WYPRACOWANIA
STRESZCZENIA
OPRACOWANIA
OMÓWIENIE LEKTUR
GRAMATYKA
BAJKI
PIEŁNI
MOTYW
INNE

Antyk
Łredniowiecze
Renesans
Barok
Oświecenie
Romantyzm
Pozytywizm
Młoda Polska
XX Lecie
Współczesność

Przedmioty ścisłe
Matematyka
Chemia
Fizyka
Informatyka
Pozostałe
Geografia
Biologia
Historia
JęZYK ANGIELSKI
Opracowania
Szukaj w serwisie
Szukaj:
Stanisław Reymont - Chłopi
Admin dnia grudzie 08 2006 14:25:17
Stanisław Reymont - Chłopi
Stanisław Reymont (1867 - 1925) - właściwe nazwisko Rejment. Podejmował szereg różnych prac i zawodów, ale ostatecznie poświęcił się pisarstwu. Był znakomitym obserwatorem życia. Wydał powieści, nowele i opowiadania.
- powieści - "Komediantka", "Ziemia obiecana", trylogia historyczna - "Rok 1794", oraz epopeja życia wiejskiego "Chłopi", za którą otrzymał w roku 1924 nagrodę Nobla.
"Chłopi" - powieść dzieli się na cztery części - cztery pory roku (Jesień, Zima, Wiosna, Lato). Reymont zastosował naturalistyczną koncepcję ukazując związek losów ludzkich z rytmem przyrody. Fabuła jest wielowątkowa, wielu jest też bohaterów, dlatego można przyjąć, że mamy w powieści bohatera zbiorowego - wieś Lipce.
Utwór ma szeroki rozmach epicki -- ukazuje obraz życia chłopów na przełomie XIX i XX wieku. Jednak trudno ustalić dokładną datę akcji w sensie historycznym. Możemy tylko uczynić to w przybliżeniu (wzmianka o grobach powstańców, w powieści żyje już drugie pokolenie po powstaniu, lub działalność Rocha we wsi polegająca na oświecaniu chłopów, nauczaniu wiejskich dzieci, walce chłopów o polską szkołę - takie wypadki miały miejsce np. we Wrześni, o czym pisała wcześniej Maria Konopnicka).
Powieść mimo koncepcji naturalistycznej (człowiek jako część przyrody) ma charakter realistyczny, a więc wiernie ukazuje życie wsi i występujący w niej podział. Mamy tu zatem gospodarzy-bogaczy, jak: Maciej Boryna, Wójt, Kowal, średnich jak Dominikowa Pacześ, Kłębowie, Płoszkowie, biednych chłopów jak Kozłowie, najuboższych - Gołębiowie (Dominikowa nie chce zgodzić się na ślub Szymona z Nastką Gołębianką, gdyż jest biedna), Weronka - siostra Hanki Borynowej, ojciec Hanki - Bylica. Są też niziny w tej hierarchii społecznej np. Jagustynka wypędzona przez rodzinę, wysługująca się u gospodarry, Jagata chodząca po prośbie, aby zarobić na godny "pochówek", "jak gospodyni", Kuba i Witek służący u Boryny.
Rodziną, mającą największe znaczenie jest ród Macieja Boryny, który choć nie piastuje żadnego we wsi urzędu jest przez wszystkich powaiany. Do niego przychodzą po radę wójt i kowal, gdy wieś dowiaduje się o projektowanej przez dziedzica sprzedaży lasu, z którego wszyscy korzystali (tzw. serwituty, czyli korzystanie z chrustu i runa leśnego). W domu Boryny mieszka syn Antek z żoną Hanką i dziećmi oraz Józia - córka z drugiego małżeństwa (najstarszy syn Boryny służy w wojsku, córka wyszła za mąż za kowala). Jednak między Maciejem a Antkiem dochodzi często do spięć. Antek czuje się u ojca parobkiem, domaga się swojej części majątku. Kością niezgody jest również Jagna, córka Dominikowej, w której kocha się Antek. Maciej jako wdowiec jest partią bardzo atrakcyjną, mimo iż ma ponad 50 lat. Dominikowa doprowadza do małżeństwa Jagny z Maciejem, zabezpieczając majątek Jagny, której Boryna zapisuje przed ślubem 6 morgów. Po odkryciu romansu Jagny z Antkiem, ojciec wypędza go z domu. Młodzi Borynowie przenoszą się do rozwalającej się chałupy Bylicy, gdzie w atmosferze ciągłych awantur z Weronką i jej dziećmi i biedy (Hanka musi sprzedać krowę) ciężko jest iyć. Antek, co prawda, pracuje w tartaku, ale rozpija się, ma też bójkę z Mateuszem, który obelżywie wyraził się o Jagnie.
Do pojednania ojca z synem dochodzi w czasie walki o las. Chłopi lipeccy wypędzają mierniczych, ale wywiązuje się bójka. W jej wyniku zostaje postrzelony Maciej Boryna a Antek widząc to rzuca się w wir walki i zabija karbowego. Uczestnicy zajścia zostają aresztowani i osadzeni w więzieniu. Hanka z dziećmi przenosi się do Boryny i dogląda ciężko chorego starca. Boryna w przypływie przytomności wtajemnicza Hankę, gdzie ukrył pieniądze i poleca jej wydostać Antka z więzienia. Odsunięta na bok Jagna, nie czując nic do starca, z którym ją połączon6, prowadzi tryb życia niezgodny z normami moralnymi przyjętymi we wsi. Romansuje z Wójtem, a nawet organistą Jasiem, co oburza wieś. Jagna kończy tragicznie. Wywieziona na kupie gnoju na taczkach zostaje wyrzucona poza nawias społeczny.
Wcześniej umiera Maciej Boryna, co Reymont opisał symbolicznie i naturalistycznie. Maciej wstaje przed śmiercią z łoża i idzie siać. Sieje ziemię jakby to było ziarno, które zawsze na wiosnę tak rozrzucał. Obok niego, wierny pies £apa, który przeczuwa, że jego pan kończy swój żywot. W tyrn mornencie Boryna urasta do symbolu gospodarza Fiasta, jest też częścią przyrody (śmierć i zasiew symbolizujący nowe życie).
Chłopi powracają z więzienia (jeszcze przed śmiercią Boryny) do swych chałup, tak więc wszystkie wątki zostają doprowadzone do końca.

0Komentarzy · 5124Czytań
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Student

Analiza finansowa i           strategiczna
Bankowość
Ekonometria
Ekonomia - definicje
Filozofia
Finanse
Handel Zagraniczny
Historia gospodarcza
Historia myśli
          ekonomicznej

Integracja europejska
Logistyka
Makroekonomia
Marketing
Mikroekonomia
Ochrona środowiska
Podatki
Polityka
Prawo
Psychologia
Rachununkowość
Rynek kapitałowy
Socjologia
Statystyka
Stosunki
          międzynarodowe

Ubezpieczenia i ryzyko
Zarządzanie
Strona Główna · Prace · Dodaj Prace
Copyright © opracowania.info 2006
Wszystkie materialy zawarte na tej stronie sa wlasnoscią ich autora, nie ponosze odpowiedzialnosci za tresci zawarte w nich.
6066391 Unikalnych wizyt
Powered by Php-Fusion 2003-2005 and opracowania
Opracowania1 Opracowania2 Opracowania3 Opracowania4 Opracowania5 Opracowania6 Opracowania7 Opracowania8 Opracowania9 Opracowania10 Opracowania11 Opracowania12 Opracowania13 Opracowania14 Opracowania15 Opracowania16 Opracowania17 Opracowania18 Opracowania19 Opracowania20 Opracowania21 Opracowania22 Opracowania23 Opracowania24 Opracowania25 Opracowania26 Opracowania27 Opracowania28 Opracowania29 Opracowania30 Opracowania31 Opracowania32 Opracowania33 Opracowania34 Opracowania35 Opracowania36 Opracowania37 Opracowania38 Opracowania39