Strona Główna · Prace · Dodaj PraceMaj 12 2024 04:06:02

Mapa Serwisu
Nawigacja
Strona Główna
Prace
Dodaj Prace
Kontakt
Szukaj
Jezyk Polski
WYPRACOWANIA
STRESZCZENIA
OPRACOWANIA
OMÓWIENIE LEKTUR
GRAMATYKA
BAJKI
PIEŁNI
MOTYW
INNE

Antyk
Łredniowiecze
Renesans
Barok
Oświecenie
Romantyzm
Pozytywizm
Młoda Polska
XX Lecie
Współczesność

Przedmioty ścisłe
Matematyka
Chemia
Fizyka
Informatyka
Pozostałe
Geografia
Biologia
Historia
JęZYK ANGIELSKI
Opracowania
Szukaj w serwisie
Szukaj:
Wzorce umowne- doktrynalne określenie wszelkich jednostronnych, przygotowanych z góry ,
Admin1 dnia marzec 14 2007 22:44:07
Wzorce umowne- doktrynalne określenie wszelkich jednostronnych, przygotowanych z góry , przed zawarciem umowy gotowych klauzul umów , w postaci warunków umów, ich wzorów, regulaminów – przy czym z samą nazwą nie wiążą się żadne skutki prawne. Wzorce nie są przepisami prawa.

Wady wzorców: wyłączają swobodną ocenę sytuacji, podjęcia decyzji, „fingują” istnienie konsensu, którego nie ma.

Poczynając od wejścia w życie ustawy z dnia 02 marca 2000 roku o ochronie niektórych praw konsumentów, to jest od dnia 01 lipca 2000 roku znikają z obrotu ogólne warunki, regulaminy i wzory umów wydawane w postaci rozporządzeń Rady Ministrów na podstawie art. 384 kc w dawnym brzmieniu. Nadal będą istniały jednak ogólne warunki wydane na podstawie innych niż art. 384 kc przepisów, np. art. 56 ustawy o działalności ubezpieczeniowej czy art. art. 9 prawa energetycznego.

Ustawa wprowadza wzmocnienie technik kontroli treści wzorca poprzez
A/ wprowadzenie klauzul abuzywnych (klauzula generalna „rażące naruszanie praw konsumentów” oraz lista klauzul, co do których istnieje domniemanie abuzywności, tzw. „klauzul szarych” – 3833 § 1 kc.
B/ wprowadzenie możliwości kontroli wzorca poprzez zaskarżanie klauzul jako takich

Nowelizacja kodeksu cywilnego w zakresie, w jakim reguluje problematykę wzorców umownych nie ma charakteru wyłącznie konsumenckiego.
Charakter uniwersalny mają art. 384 kc, 3841 kc, 385 § 1 kc, art. 3851 kc, art. 3852 kc, art. 3853 kc mają charakter czysto konsumencki, zaś art. 3854 kc odnosi się tylko do obrotu profesjonalnego.

Za konsumenta uważa się osobę, która zawiera umowę z przedsiębiorcą w celu bezpośrednio nie związanym z działalnością gospodarczą – zatem osobę fizyczną i osobę prawną , zawierającą umowę z przedsiębiorcą w celu nie objętym bezpośrednim związkiem z ich działalnością gospodarczą. Otwarta jest zatem droga do elastycznie ujętego, niezbyt wąskiego zakresu ochrony przewidzianej przez prawo konsumenckie (konsumentem będzie zatem także podmiot – profesjonalista nie będący znawcą w zakresie konkretnej transakcji).

384 § 1 kc – ustalony przez jedną ze stron wzorzec umowny, w szczególności ogólne warunki umów, wzory umów, regulaminy wiążą drugą stronę, jeżeli zostały jej doręczone przy zawarciu umowy.

384 § 2 kc – w razie gdy posługiwanie się wzorcem jest w stosunkach danego rodzaju zwyczajowo przyjęte, wiąże on także wtedy, gdy druga strona mogła się z łatwością dowiedzieć o jego treści. Nie dotyczy to jednak umów zawieranych z udziałem konsumentów, z wyjątkiem umów powszechnie zawieranych w drobnych, codziennych sprawach życia codziennego.

Doręczenie wzorca polega na wręczeniu kontrahentowi dokumentu obejmującego całą treść wzorca (nie wyciągu, informacji o istnieniu wzorca, nie wystarczy ustne poinformowanie o doręczeniu wzorca). Wzorzec nie musi być jednak przeczytany przez kontrahenta.
Wzorzec musi być doręczony w stanie umożliwiającym zapoznanie się z nim (doręczenie wzorca nieczytelnego, niekompletnego, częściowo zniszczonego nie spełnia wymogu ustawowego.
Umożliwienie zapoznania się z treścią wzorca w łatwy sposób może nastąpić poprzez wywieszenie go w ogólnie dostępnym pomieszczeniu proponenta, przy czym wzorzec musi być czytelny, zaś jego zapisy sformułowane jasno i jednoznacznie.


Z czego wynika, iż wzorzec wiąże drugą stronę:
A/ wzorzec wiąże z racji wyrażenia na to zgody przez kontrahenta proponenta
B/ wiązanie wzorca wynika z konsensu normatywnego, czyli uznania, iż spełnienie przesłanek określonych w kodeksie cywilnym powoduje iż wzorce przypisuje się normatywnie konsensowi stron (takie stanowisko zajmował SN przed zmianą kodeksu cywilnego)
C/ wiązanie wzorca jest takie, jak oddziaływanie aktów normatywnych na stosunek prawny wynikający z czynności prawnej, określający (łącznie z przepisami prawa, zasadami współżycia społecznego, ustalonymi zwyczajami oraz postanowieniami umowy) treść łączącego strony stosunku zobowiązaniowego; wzorzec jest zatem jest zewnętrzny wobec umowy (nie objęty jej treścią) czynnikiem kształtującym z mocy prawa treść stosunku prawnego.
Wg E £ętowskiej” wzorzec jest kwalifikowanym oświadczeniem woli, mającym szczególny reżim prawny i przy spełnieniu przesłanek tego reżimu, kształtującym poza konsensem treść stosunku prawnego wynikającego z umowy, tak jak zwyczaje, zasady współżycia społecznego i przepisy, a więc jest kolejnym czynnikiem mówiącym o następstwach prawnych czynności prawnej, poza wymienionymi w art. 56.

3841 kc Wzorzec wydany w trakcie trwania stosunku umownego o charakterze ciągłym wiąże druga stronę, jeżeli zostały zachowane wymagania określone w art. 384, a strona nie wypowiedziała umowy w najbliższym terminie wypowiedzenia.

Wydaje się, iż w takim wypadku nie wystarczy wywieszenie wzorca, konieczne jest jego doręczenie, generalnie wątpliwe stosowanie powyższego przepisu do umów zawartych na czas oznaczony.

Art. 385 § 1 kc W razie sprzeczności treści umowy z wzorcem umowy strony są związane umową.

Art. 3854 § 1 kc Umowa między przedsiębiorcami stosującymi różne wzorce umów nie obejmuje tych postanowień wzorca, które są ze sobą sprzeczne.
Art. 3854 § 2 kc Umowa nie jest zawarta, gdy po otrzymaniu oferty strona niezwłocznie zawiadomi, że nie zamierza zawierać umowy na warunkach określonych w § 1.

Sytuacja dotyczy wojny wzorców, wówczas nie decyduje „ostatni krok”, ale w miejsce spornych postanowień wchodzi regulacja zawarta w przepisach dyspozytywnych.

Niezwłocznie – z reguły przyjmuje się, że jest to 14 dni.

0Komentarzy · 275Czytań
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Student

Analiza finansowa i           strategiczna
Bankowość
Ekonometria
Ekonomia - definicje
Filozofia
Finanse
Handel Zagraniczny
Historia gospodarcza
Historia myśli
          ekonomicznej

Integracja europejska
Logistyka
Makroekonomia
Marketing
Mikroekonomia
Ochrona środowiska
Podatki
Polityka
Prawo
Psychologia
Rachununkowość
Rynek kapitałowy
Socjologia
Statystyka
Stosunki
          międzynarodowe

Ubezpieczenia i ryzyko
Zarządzanie
Strona Główna · Prace · Dodaj Prace
Copyright © opracowania.info 2006
Wszystkie materialy zawarte na tej stronie sa wlasnoscią ich autora, nie ponosze odpowiedzialnosci za tresci zawarte w nich.
5914057 Unikalnych wizyt
Powered by Php-Fusion 2003-2005 and opracowania
Opracowania1 Opracowania2 Opracowania3 Opracowania4 Opracowania5 Opracowania6 Opracowania7 Opracowania8 Opracowania9 Opracowania10 Opracowania11 Opracowania12 Opracowania13 Opracowania14 Opracowania15 Opracowania16 Opracowania17 Opracowania18 Opracowania19 Opracowania20 Opracowania21 Opracowania22 Opracowania23 Opracowania24 Opracowania25 Opracowania26 Opracowania27 Opracowania28 Opracowania29 Opracowania30 Opracowania31 Opracowania32 Opracowania33 Opracowania34 Opracowania35 Opracowania36 Opracowania37 Opracowania38 Opracowania39