Strona Główna · Prace · Dodaj PraceMaj 11 2024 11:43:02

Mapa Serwisu
Nawigacja
Strona Główna
Prace
Dodaj Prace
Kontakt
Szukaj
Jezyk Polski
WYPRACOWANIA
STRESZCZENIA
OPRACOWANIA
OMÓWIENIE LEKTUR
GRAMATYKA
BAJKI
PIEŁNI
MOTYW
INNE

Antyk
Łredniowiecze
Renesans
Barok
Oświecenie
Romantyzm
Pozytywizm
Młoda Polska
XX Lecie
Współczesność

Przedmioty ścisłe
Matematyka
Chemia
Fizyka
Informatyka
Pozostałe
Geografia
Biologia
Historia
JęZYK ANGIELSKI
Opracowania
Szukaj w serwisie
Szukaj:
Polski wkład w dorobku teorii organizacji i zarządzania:
Admin1 dnia marzec 15 2007 12:17:50
Polski wkład w dorobku teorii organizacji i zarządzania:
Karol Adamiecki (1866 – 1933) – ukończył Wyższą Szkołę Rzemieślniczą w £odzi, kontynuował studia w Petersburgu, gdzie uzyskał dyplom inżyniera technologa. Pracę zawodową rozpoczął w Dąbrowie Górniczej, gdzie pracował w Hucie Bankowej najpierw jako pracownik biura technicznego, a następnie jako asystent szefa produkcji. Pó¼niej został dyrektorem w zakładach Cukierniczych „KORWINÓW”.
W 1903 r na miesiąc przed ukazaniem się książki F. Taylora – „Zasady zarządzania zakładem wytwórczym”, opublikował wyniki swoich prac w dziele „ O zasadach organizacji pracy zbiorowej”. Jako pierwszy zastosował metodę chronometrażu. W wyniku swoich badań stwierdził, że głównym powodem strat czasu w procesie produkcji jest brak uzgodnienia poszczególnych operacji. Formułuje dwa główne zadania organizatorskie:
1. Harmonijny dobór poszczególnych elementów systemu wytwórczego tak, aby spośród wielu możliwości wybrać elementy dotyczące zasobów o najdoskonalszej charakterystyce ekonomicznej z pkt. widzenia celu procesu produkcyjnego, a więc takich, które pozwalają realizować produkcję wzorcową.
2.Dotyczy funkcjonowania stworzonego systemu wytwórczego i sprowadza się do zharmonizowania w czasie działań wszystkich elementów systemu aby wytwarzać przy jak najmniejszych stratach czasu.
Efekty jego pracy:
1. Prawo podziału pracy i wynikająca z tego prawa reguła specjalizacji.
2. Prawo koncentracji – istotą jest łączenie wysoce wyspecjalizowanych komórek w celu wspólnego działania.
3. Prawo harmonii.
Działalność publikacyjna i organizatorska – „Harmonizacja jako jedna z głównych podstaw organizacji naukowej” , „Naukowa organizacja i jej rola w życiu gospodarczym” , „O istocie naukowej organizacji”.
W 1911 objął katedrę technologii mechanicznej i walcownictwa Politechniki Warszawskiej, gdzie prowadził cykl wykładów z zakresu organizacji pracy. Pó¼niej stworzył i został kierownikiem katedry organizacji pracy i kierownictwa Politechniki Warszawskiej, gdzie prowadził min. wykład „Zasady organizacji pracy”. Dzięki jego pracy powstał Instytut Naukowej Organizacji Pracy, przekształcony pó¼niej w Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa, które funkcjonuje do dziś. Przyznano mu honorowe członkostwo Międzynarodowego Komitetu Naukowej Organizacji w 1932 r na kongresie w Amsterdamie.
Funkcja kontroli w zarządzaniu wg Adamieckiego:
- kontrola powinna być dokładna, wystarczająca, nieustanna, niezwłoczna i zrównoważona.

Stanisław Bieńkowski (1882 – 1958) – ukończył wydział mechaniczny politechniki w Charlottenburgu w Niemczech w 1906 r. Był silnie związany z przedsiębiorstwami niemieckimi. Wprowadził system premiowania nastawiony na wzrost wydajności pracy. Uzyskał tytuł doktora dzięki pracy „Wpływ czynników zewnętrznych na kształtowanie wydajności pracy”. W 1911 objął w banku we Lwowie referat uprzemysłowienia w Galicji, gdzie oceniał zdolność kredytową przedsiębiorstw. Nadzorował zakłady w Galicji finansowane przez jego bank. W ciągu dwóch lat opracował różne ekspertyzy dla stu kilkudziesięciu zakładów. Wyprowadza wnioski porównawcze z przemysłem niemieckim. Przeprowadził restrukturyzację kilkudziesięciu przedsiębiorstw. Był autorem systemów innowacyjnych i prekursorem zasad udziału w zyskach przedsiębiorstwa. Praca habilitacyjna – „Organizacja i zarządzanie zakładu przemysłowego”. Pó¼niej został kierownikiem katedry organizacji i kierowania zarządem przedsiębiorstw przemysłowych w Akademii Handlowej w Krakowie oraz redaktorem naczelnym „Przeglądu Organizacji”.

Piotr Drzewiecki (1865 – 1944) - inżynier absolwent Instytutu technologicznego w Petersburgu – pierwszy prezydent Warszawy. Był prekursorem wiedzy o gospodarowaniu i prezesem zarządu towarzystwa Liga Pracy – propagującego wzrost wydajności pracy i rozpowszechniającego metody naukowej organizacji pracy. Walczył z biurokratyzmem. Był od 1912 r prezesem Polskiego Banku Komunalnego oraz członkiem polsko – francuskiego towarzystwa budowy samolotów i samochodów.

Edwin Hauswald (1868 – 1942) – profesor Politechniki Lwowskiej, autor wniosku o wdrożenie do programu nauczania przedmiotu organizacja i zarządzanie przedsiębiorstwem. Poruszał problematykę systemu wynagradzania według zasad racjonalności i oszczędności.
1. Racjonalna org. i zarządzanie przedsiębiorstwem.
2. Problematyka płac.
3. Koszty zarządu.
4. Teoria produktywizmu.
Prace dotyczące czynnika ludzkiego w zarządzaniu. Wskazywał silną rolę racjonalności i zgodności pomiędzy pracodawcą i pracownikiem. Właściwy dobór ludzi. Koncentrował się na ustalaniu norm czasu i norm wydajności z punktu widzenia systemu akordowego i systemu premiowego. Podał typologię kosztów pracy.
Metody organizatorskie Edwina Hauswalda:
„Metodyka racjonalnej organizacji – 1909 r w której przedstawił 25 ogólnych metod organizatorskich:
1. dokładnego określenia zadania – postuluje dokonanie precyzyjnego doboru przedmiotu badania, ustalenia problemu jako punktu wyjścia przed przystąpieniem do wykonania zadania.
2. obserwacji i eksperymentu – sugeruje niezbędność dokładnego obserwowania wybranych procesów, w różnych warunkach z jednoczesnym możliwie dokładnym zapisywaniem dokonywanych spostrzeżeń.
3. analizy – polega na gruntownym i krytycznym rozbiorze zebranego materiału obserwacyjnego po dokładnym zestawieniu i uporządkowaniu.
4. klasyfikacji – polega na systematycznym zestawieniu warunków i wyników zjawisk według ich ważności i wzajemnego związku
5. mierzenia – zakłada przeprowadzenie dokładnych pomiarów badanego przedmiotu zamiast ocen przybliżonych

Aleksander Rothart (1870 - ) – politechnika w Darmstadt, „Operatywne planowanie produkcji” – praca dyplomowa. W europie popularny dzięki pracy „Studium systemów płac”. W 1909 r wygłosił odczyt dotyczący poglądów na temat istniejących systemów płac – „O systemach płacy mających na celu podniesienie produktywności pracy” – wykorzystał narzędzia matematyczne w elementarnej teorii płac. Jako pierwszy w Europie opracował dzieło „Poglądy nowoczesne na urządzenia i organizacje fabryki maszyn” – dzieło o gospodarce materiałowej. 1932 r – podręcznik pod tytułem „Systemy płacy we współczesnych warunkach przedsiębiorstwa”. Zajmował się kalkulacją kosztów produkcji przemysłowej.

Zygmunt Rytel (1880 – 1947) – ukończył Instytut Technologii w Petersburgu. Określany jest jako najwybitniejszy teoretyk wśród praktyków teorii organizacji. Najbardziej zagorzały praktyk wśród teoretyków (wg Kotarbińskiego). „Teoretyczne podstawy organizacji” – zawiera próbę systematyzacji nauki organizacji i kierownictwa. Wg niego naukowa organizacja to zgrupowanie środków naukowo wybranych i harmonijnie powiązanych w celu świadomego ujęcia i kontrolowania działalności. Formułuje definicje:
- organizacji, kierownictwa, naukowej organizacji działalności, funkcji zarządzania, skuteczności.
Naukę o organizacji i kierownictwie dzieli na trzy części:
1. obejmująca ogólne metody, prawa i zasady dyscypliny naukowej.
2. środki techniczne, za pomocą których teoria realizowana jest w praktyce
3. obejmująca analizę funkcji w poszczególnych dziedzinach działalności przedsiębiorstwa i identyfikację technik organizacji.
Podaje podstawowe prawa organizacji:
- prawo podziału pracy
- prawo koncentracji
- prawo optymalnej działalności
- prawo harmonii
W odniesieniu do funkcji kierowniczych wyróżnił prawa kierowania:
- jedność kierownictwa
- autorytet
- prawo nagradzania
- prawo harmonii duchowej.


0Komentarzy · 312Czytań
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Student

Analiza finansowa i           strategiczna
Bankowość
Ekonometria
Ekonomia - definicje
Filozofia
Finanse
Handel Zagraniczny
Historia gospodarcza
Historia myśli
          ekonomicznej

Integracja europejska
Logistyka
Makroekonomia
Marketing
Mikroekonomia
Ochrona środowiska
Podatki
Polityka
Prawo
Psychologia
Rachununkowość
Rynek kapitałowy
Socjologia
Statystyka
Stosunki
          międzynarodowe

Ubezpieczenia i ryzyko
Zarządzanie
Strona Główna · Prace · Dodaj Prace
Copyright © opracowania.info 2006
Wszystkie materialy zawarte na tej stronie sa wlasnoscią ich autora, nie ponosze odpowiedzialnosci za tresci zawarte w nich.
5913646 Unikalnych wizyt
Powered by Php-Fusion 2003-2005 and opracowania
Opracowania1 Opracowania2 Opracowania3 Opracowania4 Opracowania5 Opracowania6 Opracowania7 Opracowania8 Opracowania9 Opracowania10 Opracowania11 Opracowania12 Opracowania13 Opracowania14 Opracowania15 Opracowania16 Opracowania17 Opracowania18 Opracowania19 Opracowania20 Opracowania21 Opracowania22 Opracowania23 Opracowania24 Opracowania25 Opracowania26 Opracowania27 Opracowania28 Opracowania29 Opracowania30 Opracowania31 Opracowania32 Opracowania33 Opracowania34 Opracowania35 Opracowania36 Opracowania37 Opracowania38 Opracowania39