Strona Główna · Prace · Dodaj PraceMaj 11 2024 21:49:57

Mapa Serwisu
Nawigacja
Strona Główna
Prace
Dodaj Prace
Kontakt
Szukaj
Jezyk Polski
WYPRACOWANIA
STRESZCZENIA
OPRACOWANIA
OMÓWIENIE LEKTUR
GRAMATYKA
BAJKI
PIEŁNI
MOTYW
INNE

Antyk
Łredniowiecze
Renesans
Barok
Oświecenie
Romantyzm
Pozytywizm
Młoda Polska
XX Lecie
Współczesność

Przedmioty ścisłe
Matematyka
Chemia
Fizyka
Informatyka
Pozostałe
Geografia
Biologia
Historia
JęZYK ANGIELSKI
Opracowania
Szukaj w serwisie
Szukaj:
Wstęp
Admin1 dnia marzec 15 2007 12:33:20
Wstęp

Wiele osób skłonnych jest myśleć, że stres jest zjawiskiem typowym dla naszego stulecia, że powstał w następstwie rozwoju cywilizacyjnego. Takie interpretowanie stresu nie jest jednak właściwe. Stres podobnie jak w naszym życiu, był obecny również w życiu naszych praprzodków. Różnice dotyczą jedynie jego ¼ródeł. Stres towarzyszy nam każdego dnia z różnym natężeniem. Wielokrotnie odczuwamy jego mobilizujący- dobroczynny wpływ, niekiedy jednak stajemy się ofiarami jego paraliżującej mocy.
Czym jest stres, jakie są jego ¼ródła?
W myśl jednej z wielu definicji stres jest zjawiskiem biologicznym, stanowiącym niespecyficzny sposób reakcji organizmu na jakiekolwiek stawiane mu wymagania: fizyczne, psychiczne lub somatyczne, które mogą być traktowane jako następstwo każdego- pozytywnego lub negatywnego- zdarzenia, wobec którego staje człowiek. Innymi słowy, stresem określa się wszystkie bod¼ce, które zmieniają stopień twojej gotowości do działania. Dzięki nim życie nie jest monotonne czy wręcz nudne. Jeżeli natomiast dociera do nas zbyt wiele bod¼ców, wówczas zaczynamy odczuwać dyskomfort. Jeżeli wciąż jesteśmy poddawani silnemu oddziaływania bod¼ców, znacząco obniża się nasze samopoczucie, zdrowie i wreszcie może dojść do całkowitej dezorganizacji naszego życia. Natura stresu wymaga więc od nas niezwykłej czujności i zręczności w kontrolowaniu poziomu odbieranych bod¼ców. Dobre opanowanie tej umiejętności zapewni nam komfort życia- uchroni przed nudą z jednej strony oraz przed zmaganiami ponad nasze siły z drugiej strony.
Pewnie już w tej chwili rozumiesz jak ważna jest zdolność kontrolowania poziomu stresu. Aby lepiej to wyjaśnić, prześled¼my po kolei sekwencję działań mających na celu zapewnienie optymalnego natężenia pobudzenia (stresu).
Punktem wyjścia jest zidentyfikowanie ¼ródeł stresu, ¼ródeł nieprzyjemnych odczuć. Wiele osób uświadamia sobie, że pewne aspekty życia czy pracy są przyczyną stresu. Niewielu z nas wie, że ¼ródłem stresu może być również środowisko czy pokarm, który spożywamy na co dzień.

Oto główne przyczyny stresu:

• Stres biologiczny: doświadczamy go w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Organizm uwalnia wówczas duże ilości adrenaliny- hormonu, który wywołuje pełną mobilizację “strategicznych” narządów, które mają do spełnienie nie bagatelną rolę, określaną w języku hormonalnym “walcz lub uciekaj”.
• Stres psychologiczny: pojawia się wskutek lęku przed utratą kontroli lub przed wymaganiami, które postrzegamy jako przerastające nasze możliwości. Może wywoływać go pośpiech czy problemy w relacjach z partnerem.
• Łrodowisko i praca jako ¼ródło stresu: przykładem może być hałas, tłok, zanieczyszczenie, bałagan ale może wynikać również z trudności w pracy.
• Zmęczenie, wyczerpanie: stres jest tu następstwem np. długotrwałego oddziaływania wytężonej pracy. Może pojawić się kiedy stawiamy sobie wygórowane wymagania lub nieefektywnie/ nieracjonalnie zarządzamy czasem.
Strategie, które pozwolą ci efektywnie radzić sobie ze stresem muszą być dostosowane do specyfiki ¼ródła stresu.
Stres biologiczny
W sytuacji fizycznego lub emocjonalnego zagrożenia twój organizm sięgając po swoje rezerwy, stara się sprostać wyzwaniu jakie przed nim stoi. Pojawia się wówczas odpowied¼ w postaci stresu związanego z pobudzeniem układu wegetatywnego, hormonalnego, albo rozwijającego się ogólnego zespołu adaptacyjnego- stanowiącego wynik współdziałania układu nerwowego i hormonalnego. Organizm znajduje się wówczas w stanie mobilizacji do działania- przyśpieszeniu ulega tętno, więcej krwi płynie do mięśni i mózgu a mniej do skóry i narządów trawiennych. Proces ten angażuje zwiększone wydzielanie adrenaliny. W odpowiedzi na to zachodzi szereg zmian, najważniejszymi są:
• Natychmiastowy dostęp do rezerw węglowodanów, które stanowią ¼ródło energii wszystkich procesów biochemicznych- stąd na przykład mięśnie czerpią niezbędne paliwo w sytuacji ucieczki przed napastnikiem.
• Natychmiastowe skierowanie krwi do organów o strategicznym znaczeniu kosztem np. ukrwienia skóry. Ma to na celu zminimalizowanie strat energii jaką dysponuje organizm.
• Niekiedy sytuacji zagrożenia życia towarzyszą mdłości lub biegunka- organizm dąży w ten sposób do zmniejszenia masy ciała by łatwiej sprostać zaistniałym trudnościom.
Zapewne niejednokrotnie doświadczałeś tych zmian, które zwykliśmy nazywać strachem. W sytuacjach, w których liczy się siła lub wytrzymałość stres poprzez wzrost wydzielania adrenaliny pomaga nam lepiej, efektywniej działać. Kiedy natomiast liczy się precyzja ruchów i skupienie, warto umieć wyeliminować wpływ zwiększonego wydzielania adrenaliny.
Wzrost wydzielania adrenaliny wpływa na wysoką wydolność w pracy i warunkuje zdolność do intensywnego wysiłku w krótkich odcinkach czasu. Natomiast długotrwałe oddziaływanie zwiększonej dawki adrenaliny prowadzi do zmian chorobowych w organizmie, zaś kiedy stan skrajnego pobudzenia przedłuża się, może dojść do śmierci.

Stres psychologiczny
Sposób w jaki doświadczasz stresu jest modyfikowany przez twoją osobowość. W zależności od tego czy jesteś typem osobowości A czy B, różne będą reakcje na ten sam zestaw stresorów. Osoby, które niejako rozkwitają pod wpływem silnych bod¼ców, to z całą pewnością typ A. Natomiast osoby posiadające osobowość typu B preferują spokój i ciszę, w takich warunkach osiągają optymalne wyniki pracy.
Stres może powodować wzrost poziomu neurotransmitera- noradrenaliny. Przejawia się to zwiększonym poczuciem pewności i podnieceniem (charakterystyczne dla typu osobowości A). Konsekwencją jest podświadome odsuwanie wykonania obowiązków na ostatnią chwilę by w ten sposób wytworzyć większe napięcie, które podniesie efektywność pracy. Taki sposób działania niesie w sobie ryzyko niewywiązania się w terminie z planowanych zajęć wskutek pojawienia się nieoczekiwanych spraw. Taka postawa może również mieć niekorzystny wpływ na osoby bliskie- partnera, rodziców, współpracowników- dla których taki poziom napięcia jest silnym stresem.
Inne jeszcze cechy osobowości mogą generować stres, są to:
• Perfekcjonizm- osoba przyjmuje niezwykle wysokie standardy, którym bardzo trudno jest sprostać, a to w konsekwencji wywołuje stres;
• Nadmierna troska o innych kosztem siebie, szczególnie przy braku wzajemności ze strony osób otaczanych atencja może prowadzić do uczucia rozżalenia i w konsekwencji stresu;

Łrodowisko i praca jako ¼ródło stresu
Niekiedy nasze otoczenie i praca wywołują nieprzyjemne odczucia, stanowią ¼ródło stresu. Warto zatem zastanowić się jakie składowe naszego otoczenia mogą prowadzić do dyskomfortu:

Łrodowisko
Różnorodne czynniki wchodzące w skład naszego środowiska, czy otoczenia, mogą generować stres. Nieprzyjemnymi bod¼cami mogą być:
• Tłok, ograniczone poczucie prywatności,
• Niewystarczająca przestrzeń życiowa lub przestrzeń niezbędna do pracy,
• Hałas,
• bałagan, nieporządek,
• zanieczyszczenie środowiska,
• zła organizacja w miejscu pracy.

Czynniki chemiczne i pokarmowe
Rzadko uświadamiamy sobie, ze ¼ródłem nieprzyjemnych doznań mogą być produkty żywnościowe, które spożywamy. Oto przykłady:
• Kofeina: podnosi poziom hormonu stresu, utrudnia sen i może zwiększać drażliwość;
• “Zastrzyk” węglowodanów dostarczony pod postacią czekoladek czy innych słodyczy: na zwiększony poziom cukrów organizm reaguje wydzieleniem zwiększonej ilości insuliny. W konsekwencji nagły przypływ energii ustępuje miejsca osłabieniu, które pojawia się wskutek działania insuliny nakierowanego na obniżenie poziomu cukru we krwi.
• Nadmiar soli: Wywołuje wzrost ciśnienia krwi i uczucie stresu.

¬ródłem stresu, poza wymienionymi, może być ponadto niezrównoważona dieta- obfitująca w pewne składniki, zaś pozbawiona innych. Natomiast w przypadku otyłości organizm doświadcza dwojakiego rodzaju stresu- fizycznego- obciążającego narządy wewnętrzne oraz emocjonalnego, który wynika z braku zadowolenia z obrazu siebie.

Stres jako pochodna stylu życia
Wielokrotnie ¼ródłem stresu są codzienne zdarzenia, m.in.:
• nadmiar lub brak zajęć,
• konieczność sprostania wymaganiom, które przewyższają możliwości czy umiejętności,
• konieczność sprostania nieprzewidzianym trudnościom,
• presja czasu,
• zmiany pewnych procedur,
• brak niezbędnych informacji, pomocy czy wsparcia,
• brak jasno określonego celu,
• niejasne oczekiwania szefa czy współpracowników,
• odpowiedzialność za ludzi, budżet czy politykę,
• budowanie kariery zawodowej:
 oczekiwanie na awans, frustracja wynikająca z niedopasowania do pełnionej roli,
 konieczność sprostania nowym obowiązkom wynikającym z awansu,
 brak jasnego planu rozwoju kariery,
 brak możliwości,
 zagrożenie utratą pracy,

• Stres wynikający z określonych struktur:
 Oczekiwania szefa lub przełożonego,
 Ingerowanie innych osób w naszą pracę,
 Wymagania klientów,
 Załamanie planów zawodowych,
 A nawet----telefon!
• Rodzina jako ¼ródła stresu:
 Problemy finansowe,
 Nieporozumienia w relacjach z partnerem,
 Problemy zdrowotne,
Zmiany w rodzinie- narodziny, śmierć, ślub, rozwód.

O stresie w pracy ludzi biznesu

Aby można było mówić o stresie towarzyszącym pracy biznesmena należałoby najpierw zdefiniować pojęcie stresu, które nieodłącznie kojarzy się ze wszystkimi sytuacjami trudnymi dla człowieka. A WIęC KRÓTKO: Stres psychiczny (psychologiczny) jest stanem podwyższonej aktywacji organizmu, która w przypadkach skrajnych jest znaczna i przejawia się wówczas silnym podnieceniem. Rozumiane jest to jako stan wzmożonego napięcia emocjonalnego. Przyczyna stresu jest czynnikiem sytuacyjnym, stresorem, czy też innymi słowy sytuacją trudną. Sytuacja trudna zawiera czynniki, które stanowią zagrożenie dla jednostki - sygnalizowane lub bezpośrednio doznawane - lub zakłócają, bąd¼ uniemożliwiają działanie zmierzające do osiągnięcia celu, bąd¼ powodują pozbawienie cenionych wartości; sytuacja trudna wyzwala stan wzmożonej aktywacji i obciąża lub przeciąża system regulacji zachowań. Pośród stresorów wyróżnia się:
• stresory przewlekłe (np.: nieakceptowane otoczenie, wieczna pogoń za...)
• ważne wydarzenia życiowe (rozwód, ślub, pogrzeb, zmiana pracy itp.)
• i dokuczliwe kłopoty codzienne.
Wszystkie te rodzaje stresorów zlewają się ze sobą i nie ma między nimi ostrych granic. Różnią się jednak jakościowo, a ponadto różne są reakcje ludzi pojawiające się w ich wyniku. Zachowania te bywają bardzo różne, ale można je sklasyfikować:
• aktywność człowieka, który staje wobec przeszkody pozostaje nadal ukierunkowana na cel i podejmuje on wysiłki aby przeszkodę przezwyciężyć, usunąć lub obejść;
• może też dominować dążenie do redukcji przykrego napięcia emocjonalnego przejawiające się w działaniu skierowanym na przeszkodę. Pojawia się agresja wobec ¼ródła frustracji i nie jest to już zachowanie konstruktywne jak w poprzednim wypadku, ale obronne.
Sytuacje frustracyjne prowadzą nie tylko do działań wymienionych poprzednio, ale także do uruchomienia mechanizmów obronnych. Są to techniki redukujące lęk i/lub podtrzymujący pozytywny obraz siebie, czy poczucie własnej wartości.
To czy stres będzie dla nas motywacją w pracy, czy naszą zgubą zależy od naszej odporności psychicznej, która uwarunkowana jest:
1. właściwościami układu nerwowego, od których zależą w dużej mierze siła i trwałość emocji rodzących się w nas
2. typem reagowania emocjonalnego (lękowe lub pokonywanie trudności)
3. treścią i siłą motywacji dominującego dążenia
4. układem hierarchicznym potrzeb (pozytywna samoocena i akceptacja innych)
5. poziomem aspiracji.
Jeżeli jesteśmy odporni psychicznie w sytuacjach trudnych reagujemy zadaniowo, czyli planujemy działanie by doszło do konfrontacji z problemem. Przy niskiej odporności pojawiają się reakcje emocjonalne tzn. dystansowanie się, unikanie, samoobwinianie, zbyt duża samokontrola, usilne poszukiwanie wsparcia społecznego. Ta druga strategia w prostej linii prowadzi do chorób psychosomatycznych (zawałów, raka). Bardzo częstych przypadłości wśród biznesmenów - niezależnie od ich wieku. Rak na przykład wiąże się ze stresem, ale bardziej jak rak biznesmenom zagraża bezradność. Na nowotwory i serce częściej chorują ludzie nie superaktywni, lecz bezwolni podwładni skarżący się na brak samodzielności, żyjący w śmiertelnej nudzie. Stresy, które sami wybieramy nie są tak gro¼ne, jak te których nie możemy uniknąć. Zagrażające zdrowiu jest też poczucie, że znajdujemy się w sytuacji zagrożenia, bez wyjścia. Rodzi się wtedy - najczęściej nieświadoma - akceptacja ciężkiej choroby, a nawet śmierci.

Badania dowodzą, że największym stresem dla większości biznesmenów, często nieuświadamianym, jest brak akceptacji, miłości. Ciekawym może wydać się tu fakt wynikający z badań towarzystw ubezpieczeniowych, że jeśli żona regularnie całuje męża na pożegnanie rano, żyje on 5 lat dłużej. I chodzi tu raczej o jakość związku, atmosferę w jakie biznesmen żyje, odpoczywa.

Biznesmeni rzadko przyznają się do tego, że stres ich zżera. Dopiero kiedy wszystko zaczyna się walić szukają pomocy. Kiedy stanie się coś co ich przerasta, zaskoczy. W naszej rzeczywistości, kiedy staramy się wyprzedzić czas, uważamy, że poddanie się stresowi to słabość, a słabi przegrywają. Ta filozofia jednak się nie sprawdza. Ci, którzy już to wiedzą, mają większe szansę. Poznają sposoby radzenia sobie ze stresem, które są efektywne. Nie udają, że go nie ma, ale pracują nad sobą.
Wśród biznesmenów coraz częściej pojawia się problem dobrej komunikacji w rodzinie. Do RAZEM, naszego Ośrodka Psychologiczno-Pedagogicznego zgłaszają się rodziny, w których zarówno kobiety jak i mężczy¼ni prowadzą intensywne życie zawodowe ( nie można powiedzieć, że więcej jest na przykład rodzin, w których dominującą rolę odgrywa mężczyzna). Ludzie ci zatracając się w pracy gubią po drodze to co jak pó¼niej się okazuje jest dla nich najważniejsze - rodzinę dla której tak pracują. My pomagamy im się odnale¼ć, znale¼ć znowu wspólny język ze współmałżonkiem, poznać naprawdę dzieci.

Do fachowców zwracają się nie tylko osoby prywatne, ale również firmy poszukują pomocy w formie szkoleń z technik autorelaksacji dla pracowników. Pracodawcy już nie tylko skupiają się na szkoleniach dotyczących autoprezentacji, psychologii sprzedaży, czy negocjacji handlowych. Najczęściej zamawianymi szkoleniami jest ,,Skuteczna komunikacja międzyludzka" oraz ,,Rozwiązywanie konfliktów - zamiana konfliktów we współpracę". Mądry biznesmen zdaje sobie sprawę, że dobra atmosfera i zaufanie w pracy to połowa sukcesu. Wie, że nadmiar stresu jest przyczyną popełnianych błędów, depresji, zwątpień.
Jednocześnie musimy sobie zdawać sprawę, że to czego tak nie lubimy, ten ,,okropny", wszędobylski, nieopuszczający nas stres jest jak narkotyk. Potrzebujemy go do życia, potrafimy się od niego uzależnić i bez niego czujemy się jak ryba bez wody. Największą sztuką jest więc znać granicę, kiedy nadmiar adrenaliny pomaga nam działać, motywuje, pozwala na szybkie reakcje i kiedy jest zabójczy.

Symptomy występowania stresu

Określony poziom natężenia stresu jest niezbędny i chroni przed uczuciem znużenia i znudzenia. Gro¼ny natomiast jest zbyt wysoki poziom stresu, zwłaszcza jeżeli towarzyszy nam przez długi okres.
Skupię się teraz na omówieniu tych symptomów, które są skutkiem zbyt długo utrzymującego się stresu. Symptomy o których mowa poniżej występujące pojedynczo nie świadczą o pozostawaniu pod wpływem stresu, jeżeli natomiast zauważamy obecność konstelacji kilku z nich jednocześnie może to prowadzić do niebezpiecznych zmian. Należy zauważyć, że im dłużej pozostajemy pod działaniem stresu, tym mniejszą mamy zdolność rozpoznawania go.

Symptomy te można poklasyfikować w następujący sposób:
• Krótkotrwałe objawy fizyczne,
• Krótkotrwałe obniżenie efektywności pracy,
• Długotrwałe objawy fizyczne
• Symptomy emocjonalne,
• Symptomy na poziomie zachowania.

Krótkotrwałe objawy fizyczne



Są skutkiem zwiększonego wydzielania adrenaliny, pojawiają się zazwyczaj w sytuacji fizycznego zagrożenia. Obejmują one m.in.:
• Przyspieszone bicie serca,
• Wzrost aktywności gruczołów potowych,
• Zimna skóra,
• Zimne kończyny- dłonie i stopy,
• Mdłości,
• Przyspieszony oddech,
• Napięcie mięśni,
• Suchość ust,
• Potrzeba oddania moczu,
• Biegunka.

Wymienione powyżej objawy stanowią symptomy stresu biologicznego.
Krótkotrwałe obniżenie efektywności pracy

Przejawów tego stanu jest wiele, oto niektóre z nich:
• Trudności w podjęciu decyzji,
• Utrata satysfakcji z pracy,
• Postrzeganie sytuacji jako zagrożenia nie wyzwania ,
• Zmiana funkcjonowanie umysłu:
 Generowanie negatywnych myśli,
 utrata/ załamanie pewności siebie,
 Zawężenie uwagi,
 Upośledzenie zdolności koncentracji
 Obniżenie zdolności radzenia sobie z trudnościami,
• Utrata cennej energii poprzez doświadczanie roztargnienia, lęku, frustracji.

Długotrwałe objawy fizyczne
Pojawiają się wskutek długotrwałej ekspozycji na podwyższony poziom adrenaliny. Jednym ze skutków działania adrenaliny jest usprawnienie zaopatrywania mięśni w substancje energetyczne. Odbywa się to kosztem niedoboru tych substratów w innych organach, w konsekwencji dochodzi do zaburzeń wewnątrz organizmu. Może się to przejawiać na wiele sposobów, m.in.:
• Zmianą apetytu,
• Uczuciem zimna,
• dolegliwościami:
 astma,
 bóle pleców,
 problemy trawienne,
 bóle głowy,
 wysypka skórna,
• zaburzeniami w aktywności seksualnej,
• bólami,
• uczuciem zmęczenia

Symptomy emocjonalne
Jeżeli przez długi okres doświadczasz stresu, może to prowadzić do trudności w procesach myślenia i rozwiązywania problemów. Konsekwencją mogą być następujące stany emocjonalne:
• lęk, niepokój,
• chaos myślowy, niemożność koncentracji uwagi,
• złe samopoczucie,
• poczucie utraty kontroli i przygnębienie,
• zmiany nastroju:
 Depresja,
 Frustracja,
 Wrogość,
 Bezradność,
 rozdrażnienie, poirytowanie,
 niepokój, nerwowość,
• ospałość,
• trudności ze spaniem,
• sięganie po alkohol i papierosy,
• zmiana nawyków żywieniowych,
• obniżenie popędu seksualnego,
• sięganie po leki.

Symptomy na poziomie zachowania
Często długotrwałe oddziaływanie stresu przejawia się:
• głośnym i szybkim sposobem mówienia,
• ziewaniem,
• małostkowością, tikami nerwowymi, obgryzaniem paznokci, uderzaniem palcami o blat stołu, nerwowym przemierzaniem pokoju, etc.
• Złymi nastrojami:
 Irytacją,
 Obronnością,
 Krytycyzmem,
 Agresja,
 Irracjonalnością,
 Przesadą w sposobie reagowania,
• Spadkiem efektywności:
 Negatywnym nastawieniem,
 Utartą obiektywizmu,
 Niezdolnością do koncentracji i podejmowania decyzji,
 Kłopotami z pamięcią,
 Popełnianiem licznych błędów,
 Zwiększoną podatnością na wypadki,
• Wzrostem absencji,
• Brakiem troski o własny wygląd.

Symptomy, o których mowa powyżej nie powinny być rozpatrywane pojedynczo ponieważ mogą mieć inną etiologię , nie wskazywać na obecność stresu. Jeżeli natomiast dostrzeżesz u siebie kilka z nich, być może pomocne okazałoby ci się opanowanie kilku technik radzenia sobie ze stresem.

Metody redukcji stresu

Jeżeli przyczyną narastającego w nas nieprzyjemnego napięcia (stresu) jest mające nadejść wkrótce określone zdarzenie, dysponujemy mniej lub bardziej skutecznymi technikami, które pozwalają nam przygotować się psychicznie na tę sytuacje a tym samym ujarzmić (poddać kontroli) towarzyszący temu stres.
Kontrolę poziomu stresu możemy osiągnąć na wiele sposobów, m.in.:
• Powtarzanie:
Uczestnicząc w pewnym zdarzeniu wiele razy, np. idąc kolejny raz na rozmowę kwalifikacyjną, czy publicznie zabierając głos, możemy osiągnąć określony poziom swobody, pewności siebie, który pozwoli na pełną ekspresje naszych możliwości.
• Planowanie:
Dokonując analizy wyimaginowanych przyczyn wywołujących stres, możemy dokonać również analizy możliwych sposobów odpowiedzi, reakcji na te zdarzenia. Na przykład wyobraziwszy sobie rozmowę z szefem, który stawia zarzuty wobec mojej osoby, mogę zastanowić się nad optymalnym dla siebie sposobem poprowadzenia tej rozmowy, by nie ulec dezorganizującemu uczuciu stresu lecz konstruktywnie ustosunkować się do krytycznych uwag.
• Unikanie:
Jeżeli określone zdarzenie na pewno będzie miało dla nas nieprzyjemny przebieg a jednocześnie nie przyniesie jakichkolwiek korzyści, próba uniknięcia go jest optymalnym rozwiązaniem. Przykładem może być awantura, która wywiązała się wśród kibiców na stadionie. Jakakolwiek próba mediacji nie może przynieść pozytywnych skutków, dlatego lepiej jest nie włączać się do akcji.
Obniżanie rangi zdarzenia
Wielokrotnie zdarza się, że z powodu pewnych czynników nadajemy określonej sprawie niewspółmiernie dużą rangę, powodując tym samym wzrost poziomu stresu. Dzieje się tak wówczas kiedy:
• Wyolbrzymiamy znaczenie sytuacji,
• Wiążemy z danym wydarzeniem nieproporcjonalnie duże nadzieje na awans lub korzyści finansowe,
• Ranga wydarzenia wzrasta z powodu obecności ważnych dla nas osób- rodziny, przyjaciół, etc.
Jeżeli stres staje się problemem właśnie w takich okolicznościach, zastanów się dokładnie jakimi dysponujesz zasobami, które pozwoliłyby ci obniżyć wartość zdarzenia, redukując tym samym poziom stresu.
Jeżeli zdarzenie postrzegasz jako bardzo znaczące, spróbuj usytuować go na drodze do osiągnięcia określonych przez siebie celów życiowych.
• Porównaj go z innymi ważnymi wydarzeniami, w których już uczestniczyłeś lub mógłbyś uczestniczyć.
• Jeżeli oczekujesz pewnej nagrody finansowej, wyobra¼ sobie lub przywołaj w pamięci inne sytuacje, które również dają taką możliwość- ta nie jest jedyną. Skoncentruj swoją uwagę na zadaniu. Myślenie o nagrodzie może jedynie nasilić stres a poprzez to zdezorganizować twoje działanie i obniżyć jego efektywność
• Jeżeli zależy ci by dobrze zaprezentować się przed rodziną, pamiętaj, że są to osoby życzliwe, które kochają cię i chcą twojego dobra. Podobnie jest w przypadku przyjaciół, jeżeli są wobec ciebie szczerzy i oddani, będą z tobą bez względu na okoliczności.
• Jeżeli twojemu działaniu przyglądają się inne ważne osoby, pamiętaj, że nie jest to jedyna okazja by zrobić na nich dobre wrażenie.
Jeżeli twoja uwaga skupiona jest na działaniu, na właściwym wykonaniu zadania, na dalszy plan schodzi ranga zdarzenia.
Obniżanie stopnia niepewności
Uruchamianie wyobra¼ni pozwala na zredukowanie stresu, zwłaszcza kiedy jest połączona z fizyczną relaksacją np. poprzez metodę głębokich oddechów. Zamysł, który leży u podłoża tej metody polega na wykorzystaniu wyobra¼ni w celu wykreowania takiej scenerii, w której osiągniemy dobre samopoczucie. W im większym stopniu angażujesz swoją wyobra¼nię do zaprojektowania otoczenia, tym bardziej sugestywny i satysfakcjonujący uzyskujesz rezultat.
Łwiadomość, racjonalne myślenie, pozytywne myśleniepoddajemy w wątpliwość własne umiejętności, zdolności, kiedy obwiniamy się za porażki, błędy, przewidujemy niepowodzenia. Negatywne myślenie jest rodzajem autosugestii- programujemy własny umysł na porażki. Widząc siebie, choćby tylko w wyobra¼ni, upokorzoną, zawstydzoną wskutek popełnionych błędów, tracimy wiarę w siebie, pewność siebie i w konsekwencji doświadczamy niepowodzeń.

Łwiadome myślenie

Postaraj się by mimo napięcia, stresu uświadamiać sobie myśli, które powstają w twoim umyśle. Zazwyczaj dzieje się tak, że myśli niepostrzeżenie dla naszej świadomości pojawiają się i znikają. Wśród nich są zarówno myśli pozytywne, jak i negatywne. Oto kilka przykładów negatywnych myśli:
• Poczucie niekompetencji,
• Samokrytycyzm,
• Niezadowolenie ze swojego wyglądu,
• Troska o to by dobrze wypaść przed innymi.
Negatywne myśli wywierają destrukcyjny wpływ na nasze zachowanie. Dlatego tak ważne jest by skierować strumień świadomości- a może nawet notować- te wszystkie myśli, które pojawiają się w naszym umyśle. Uświadomienie sobie tych negatywnych myśli jest pierwszym krokiem, który umożliwi nam wyeliminowanie ich
Racjonalne myślenie

Kiedy pojawi się jakakolwiek negatywna myśl, zapisz ją a następnie zastanów się czy rzeczywiście istnieją dla niej racjonalne podstawy. Jeżeli będziesz postępował tak za każdym razem ilekroć uświadomisz sobie negatywne myśli, z pewnością zauważysz, że większość z nie ma jakiegokolwiek racjonalnego uzasadnienia.

Pozytywne myślenie i afirmacja

Zapewne wiesz, że bardzo skuteczną metodą jest przeciwstawianie negatywnym myślom pozytywnych afirmacji. Dzięki temu możesz osiągnąć większa pewność siebie a przede wszystkim zmienić swój dotychczasowy negatywny wzorzec postępowania w nowy- pozytywny. Podstawą afirmacji jest racjonalna ocena. W oparciu o nią możesz zmienić destrukcyjny obraz siebie.


Oto kilka przykładów afirmacji:
• Potrafię to zrobić.
• Potrafię osiągnąć swój cel.
• Jestem sobą i ludzie lubią mnie za to jaka jestem.
• Kontroluje swoje życie.
• Czerpie naukę ze swoich błędów. Błędy ubogacają doświadczenie, z którego mogę czerpać.
• Jestem wartościowym człowiekiem.
Niekiedy ludzie stosują pozytywne myślenie w sposób lekkomyślny, wierząc, że jest ono skuteczne w każdej sytuacji. Otóż pamiętać należy, że samo pozytywne myślenie jest niewystarczające! Aby przyniosło ono efekt, należy przede wszystkim realistycznie określić swoje cele, stworzyć staranny plan pracy a pozytywne myślenie traktować jako wsparcie dla swoich działań!
Autohipnoza i autosugestia mogą także być metodami obniżania stresu.

0Komentarzy · 299Czytań
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Student

Analiza finansowa i           strategiczna
Bankowość
Ekonometria
Ekonomia - definicje
Filozofia
Finanse
Handel Zagraniczny
Historia gospodarcza
Historia myśli
          ekonomicznej

Integracja europejska
Logistyka
Makroekonomia
Marketing
Mikroekonomia
Ochrona środowiska
Podatki
Polityka
Prawo
Psychologia
Rachununkowość
Rynek kapitałowy
Socjologia
Statystyka
Stosunki
          międzynarodowe

Ubezpieczenia i ryzyko
Zarządzanie
Strona Główna · Prace · Dodaj Prace
Copyright © opracowania.info 2006
Wszystkie materialy zawarte na tej stronie sa wlasnoscią ich autora, nie ponosze odpowiedzialnosci za tresci zawarte w nich.
5913923 Unikalnych wizyt
Powered by Php-Fusion 2003-2005 and opracowania
Opracowania1 Opracowania2 Opracowania3 Opracowania4 Opracowania5 Opracowania6 Opracowania7 Opracowania8 Opracowania9 Opracowania10 Opracowania11 Opracowania12 Opracowania13 Opracowania14 Opracowania15 Opracowania16 Opracowania17 Opracowania18 Opracowania19 Opracowania20 Opracowania21 Opracowania22 Opracowania23 Opracowania24 Opracowania25 Opracowania26 Opracowania27 Opracowania28 Opracowania29 Opracowania30 Opracowania31 Opracowania32 Opracowania33 Opracowania34 Opracowania35 Opracowania36 Opracowania37 Opracowania38 Opracowania39