Strona Główna · Prace · Dodaj PraceMaj 12 2024 18:44:35

Mapa Serwisu
Nawigacja
Strona Główna
Prace
Dodaj Prace
Kontakt
Szukaj
Jezyk Polski
WYPRACOWANIA
STRESZCZENIA
OPRACOWANIA
OMÓWIENIE LEKTUR
GRAMATYKA
BAJKI
PIEŁNI
MOTYW
INNE

Antyk
Łredniowiecze
Renesans
Barok
Oświecenie
Romantyzm
Pozytywizm
Młoda Polska
XX Lecie
Współczesność

Przedmioty ścisłe
Matematyka
Chemia
Fizyka
Informatyka
Pozostałe
Geografia
Biologia
Historia
JęZYK ANGIELSKI
Opracowania
Szukaj w serwisie
Szukaj:
ROZWÓJ MARKETINGU W SEKTORZE US£UG MEDYCZNYCH
Admin1 dnia marzec 15 2007 16:20:27








ROZWÓJ MARKETINGU W SEKTORZE US£UG MEDYCZNYCH


















Potencjalne obszary zastosowania marketingu w służbie zdrowia.
Nie wystarczy już mówić o orientacji marketingowej, gdyż jej pozycja, choć jeszcze słabo ugruntowana w jednostkach służby zdrowia (w przypadku Polski), zdaje się być nie do wyeliminowania. Konieczne zatem staje się generowanie rozwiązań w sferze marketingu dla sektora opieki zdrowotnej.
Definiując orientację marketingową w służbie zdrowia, należy wskazać na następujące obszary działań marketingowych1: badania marketingowe rynku docelowego, badania marketingowe rynku docelowego, projektowanie usług adekwatnych do danego rynku, rozwój promocji (reklamy), public relations jako strategii komunikowania się z rynkiem, określenie strategii cenowej tak, aby była ona konkurencyjna, rozwijanie strategii dystrybucji dostarczania usług do rynku docelowego.
Jak łatwo zauważyć obszary te nie różnią się od propozycji kierowanych do innych sektorów gospodarki. Obejmują one sferę badawcza oraz sferę instrumentalno–czynnościową, w ramach której wyodrębniamy instrumenty marketingu – mix. Jest to więc tradycyjne marketingowe spojrzenie na problematykę rynku usług medycznych. Inaczej obszary zastosowania marketingu w placówkach służby zdrowia postrzegają ich menedżerowie, wykorzystujący już techniki marketingowe. Twierdzą oni, że marketing placówki służby zdrowia rozumieć należy jako promocję usług, poszukiwanie nowych klientów, zbieranie informacji o rynku i analizie rynku.
Szukając konsensusu pomiędzy podejściem „marketingowym a medycznym”, a także biorąc pod uwagę specyfikę polskiego systemu opieki zdrowotnej i jego realia, można zaproponować następujący model marketingu w służbie zdrowia (rys. 1.).
Model marketingu w systemie opieki zdrowotnej w Polsce ukazuje zarówno działania marketingowe, jakie mogą być podejmowane przez placówki służby zdrowia oraz potencjalne działania, które mogą stać się udziałem Kas Chorych – płatników systemu. Działania marketingowe w placówkach służby zdrowia można rozdzielić na działania skierowane do nabywców świadczeń oraz działania zmierzające do pozyskania pacjentów oraz ich „zatrzymania” w danej placówce.

Najważniejsze aspekty specyfiki usług medycznych.
Przystępując do projektowania działań marketingowych w placówkach służby zdrowia, warto podkreślić specyfikę usług medycznych i jej wpływ na przedmiot projektowania. Wśród najbardziej specyficznych cech usługi medycznej, rzutujących na kształtowanie działań marketingowych w odniesieniu do tego sektora wymienić można:
• Złożony pod względem psychologicznym proces, który odbywa się na „oczach klientów”.
• Towarzyszący pacjentom stres.
• Usługa medyczna wymaga stałej interakcji lekarza z pacjentem, w związku z czym postawa lekarza wobec chorego ma zasadnicze znaczenie w kreowaniu wizerunku placówki.
• Łwiadczenie usług medycznych opiera się na fachowej wiedzy. Pacjent nie wie, do czego służą skomplikowane narzędzia, nie rozumie nazw wymienianych przez lekarza, dlatego też potęguje to konieczność budowania zaufania do lekarza i placówki.
• Oddanie się w ręce lekarza przez pacjenta oznacza zrozumienie jego potrzeb. Oczekuje wyjaśnień, komunikacji. Lekarz wykonuje więc nie tylko właściwa usługę medyczną, wymaga się od niego również dobrej komunikacji z pacjentem i poświęcenia mu możliwie dużej uwagi.
• Lekarze nie zawsze mogą w pełni usatysfakcjonować swoich klientów.
• Lekarze maja małą możliwość różnicowania oferowanych przez siebie usług. Ta specyfika pozwala na oddziaływanie na percepcję pacjentów za pomocą np. skomplikowanych nazw zabiegów.
• Jakość usługi medycznej nie zawsze zależy od samego lekarza, ale również od pacjenta.
• Pacjenci w zasadzie nie oceniają jakości technicznej świadczonej usługi.
Usługi medyczne można klasyfikować jako usługi profesjonalne, a zatem wiele ich specyficznych cech wynika ze specyfiki usług profesjonalnych.

Trendy w rozwoju marketingu usług medycznych.
Większe doświadczenie rynkowe konsumentów będzie stawiać dostawców usług medycznych w trudniejszej sytuacji. Będzie się to wiązało z oczekiwaniem wyższej jakości świadczonych usług, lepszej obsługi, ale również negocjacjami cen świadczonych zabiegów, co będzie możliwe w zależności od wizerunku firmy, specjalistów, opinii. Intensywny rozwój nowoczesnych technik informacyjnych sprawia, że konsumenci dysponują coraz większą ilością informacji na temat alternatyw wyboru, w związku z czym będą mogli lepiej porównać placówki i ich oferty. Nieodzowne w tym zakresie będą techniki marketingowe, a w szczególności te, dzięki którym placówki medyczne będą budowały własne silne marki. Najważniejsze działania i trendy charakteryzujące marketing w XXI wieku prezentuje następujący rysunek 2.
Placówki służby zdrowia, które chcą skutecznie konkurować i utrzymać się na rynku powinny:
• zaakceptować jako priorytet cele marketingowe oraz zogniskować swoją działalność wokół trzech, czterech najważniejszych usług i osiągnąć w nich rozwój,
• nauczyć się właściwie wydatkować budżety marketingowe tak, aby wydatkowane środki zapewniały jak największe efekty,
• równoważyć rozwój dostosowując go do posiadanych zasobów i środków, wykorzystywać nadarzające się okazje,
• dynamiczne i elastycznie dostosowywać się do rynku, podążać za rynkiem drogami wyznaczonymi przez specjalistów ds. marketingu.
Budowanie marki placówki medycznej na rynku – branding
Najważniejszym wyzwaniem stojącym przed marketingiem w dziedzinie usług medycznych jest poszukiwanie sposobów odróżnienia się od konkurentów. Jest to warunek bezwzględnie konieczny do zaistnienia na rynku i zbudowania lojalności klientów. Wartość marki jest przecież mierzona lojalnością pomiędzy pacjentami a placówką ochrony zdrowia i jej lekarzami. Podstawowym zatem zadaniem w zakresie marketingu jest budowanie własnej tożsamości. Strategia w tym zakresie powinna polegać na:
• spotęgowaniu uwagi pacjentów na usługi świadczone przez daną placówkę poprzez sygnalizowanie nowej strategii,
• konsolidowaniu i koordynowaniu wdrażania nowej identyfikacji,
• tworzeniu nadbudowy związanej z przekonaniem o słuszności wdrażania nowej tożsamości oraz jej znaczenia wśród personelu i otoczenia,
• tworzeniu wartości organizacji, a więc określeniu, co jest wartością tworzoną przez organizację, w celu lepszego zrozumienia jej przewagi na rynku przez pracowników oraz pacjentów.
Wartość marki i jej wizerunek powinien zaistnieć w świadomości pacjentów, lekarzy i płatników oraz organizatorów. Z doświadczeń krajów zachodnich wynika, że dużo placówek służby zdrowia nie przykłada większego znaczenia do budowania tożsamości. Podmioty świadczące usługi medyczne stosują w tym względzie strategię konserwatywnego informowania pacjentów i trwania przy wybranej estetyce (logo, broszury itp.). Strategia ta jest oczywiście lepsza niż jej brak, ale nie można porównywać jej efektów z kampanią promującą nową tożsamość firmy. Marka staje się wartością dopiero wówczas, gdy jej adresaci odbierają ją nie tylko jako logo, ale przede wszystkim zaczynają kojarzyć jej cechy, wartości, korzyści, osobowość kulturę. Wartością marki jest obietnica, którą daje ona pacjentowi, na tyle kusząca, aby był on zdecydowany korzystać z usług konkretnej placówki. Istnienie jednolitej, spójnej tożsamości przynosi korzyści wówczas, kiedy budowany obraz staje się bardzo znany, wyróżnia się od innych i demonstruje wartość. Niestety, to nie zdarza się bez określenia wizji marki oraz instrumentów jej kształtowania Strategia konsekwentnego pokazywania logo to za mało.
Można powiedzieć, że obszar identyfikacji jest jedną z najbardziej zaniedbanych sfer działań marketingowych w ochronie zdrowia. Nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Fakt ten jest zadziwiający ze względu na to, że zróżnicowanie swojego produktu (czy usługi) jest jedną z podstawowych, obok konkurencji za pomocą cen, strategią konkurowania na rynku. Wszystkie działania rynkowe, np. w sferze promocji, jakości usług, wpływają na budowanie marki i powinny być jej podporządkowane.
Biorąc pod uwagę specyfikę sektora usług medycznych można sformułować kilka zaleceń w zakresie budowania tożsamości placówki dla menadżerów i marketerów opieki zdrowotnej.
Buduj zgodę. W procesie budowania marki ważny jest konsensus całego zespołu. Osiągnięcie zgody zespołu i zrozumienia realizowanego przedsięwzięcia jest kluczowe dla całego procesu i choć brzmi ono banalnie, to w wielu organizacjach jest często przeszkodą trudną do przebrnięcia.
Poruszaj się ostrożnie. Proces budowania nowej tożsamości w organizacjach już istniejących nie może przebiegać bez uprzedniej oceny jej obecnego wizerunku. Nowa tożsamość musi bowiem, przynajmniej na początku, korespondować w jakimś sensie ze starą. Proces zmiany jest długotrwały i nie odbywa się na papierze czy szyldzie, ale w świadomości pacjentów.
Bąd¼ elastyczny. Słuchaj opinii innych, dyskutuj, bąd¼ otwarty na propozycje.
Poznawaj konkurentów. Tworząc własną strategię, należy mieć świadomość pozycji konkurentów i lokować własną markę w ich otoczeniu.
Uzyskaj zaangażowanie i akceptację decydentów i osób znaczących dla firmy. W wielu organizacja przy braku zaangażowania i akceptacji decydentów naruszane są podstawy identyfikacji. Jest to najpoważniejszy wróg procesu budowania tożsamości.
Nieodłącznym elementem działań w zakresie budowania marki na rynku jest komunikacja z otoczeniem. Biorąc pod uwagę specyfikę usług medycznych, medycznych a w szczególności obecny etap ich rozwoju w Polsce, marketingowe narzędzia umożliwiające komunikację odgrywać będą znaczną rolę. Wśród istniejących instrumentów umożliwiających komunikację placówki z otoczeniem wykazać należy: działania public relations i publicity – mające na celu budowanie świadomości i wiarygodności firmy oraz budowanie image’u firmy na rynku.
Podstawowym celem komunikacji jest wpływanie na opinię publiczna i jej kształtowanie. Do najważniejszych technik kształtowania opinii zaliczyć należy:
• tworzenie obiektywnej informacji o firmie i jej usługach przy wykorzystaniu takich mediów, jak lokalna prasa, lokalne stacje radiowe czy telewizyjne poprzez nagłośnienie otwarcia firmy czy udział pracownika firmy jako eksperta w lokalnych programach telewizyjnych, audycjach radiowych i artykułach prasowych poświęconych tematyce zdrowotnej, nowoczesnym badaniom medycznym itp. Publiczne wystąpienia specjalisty jako przedstawiciela firmy dają możliwość poinformowania szerszej rzeszy odbiorców o istnieniu firmy, ugruntowania jej pozycji i podniesieniu prestiżu placówki, a także zasugerowanie wysokiej wiedzy i fachowości zatrudnianych osób, wreszcie też pozyskiwania klient ów przez wykorzystanie sympatii i zaufania do specjalisty i jego kwalifikacji;
• działalność publiczna – organizowanie i udział firmy w bezpłatnych akcjach diagnostycznych (np. bezpłatne badania mammografii dla kobiet w ramach walki z rakiem piersi) skierowanych do szerszej publiczności również pozwala na zaistnienie nawy firmy na rynku i utrwalenie jej w świadomości klientów. Inną okazją do pozytywnego zaistnienia w świadomości odbiorców jest zaangażowanie firmy w akcje charytatywne, np. zorganizowanie na terenie placówki punktu przyjmowania darów charytatywnych i ogłoszenie tego w środkach masowego przekazu. Udział w takich akcjach z jednej strony umożliwia wykreowanie firmy jako zaangażowanej w aktualną problematykę zdrowotną, życzliwej pacjentowi, a z drugiej strony, reklamuje firmę, która posiada nowoczesne urządzenia diagnostyczne;
• organizacja imprez – przyciąganie uwagi klientów poprzez organizację tzw. Drzwi otwartych firmy, seminariów, konferencji prasowych. Tego typu działania PR byłyby bardzo skuteczne w przypadku dużej placówki, takiej jak np. specjalistyczna klinika czy szpital. Obecność na uroczystości znanych i liczących się osobistości dodaje imprezie prestiżu. Tego typu działania są bardzo skuteczne – zarówno pod kątem budowy wizerunku firmy, jak i promocji sprzedaży.;
• publikacje – materiały reklamowe mające na celu dotarcie przedsiębiorstwa do rynku docelowego i pozytywny wpływ na odbiorcę. Chodzi tu o opracowanie profesjonalnej oferty, ulotek, folderów będących ¼ródłem informacji na temat firmy i oferowanych usług, cen i systemów rabatowych. W przypadku usług medycznych bardzo skuteczne byłoby wydanie przez firmę własnego pisma np. kwartalnika o problematyce medycznej i zdrowotnej, zawierającego informacje o firmie i oferowanych usługach. Pismo w formie biuletyny byłoby wysyłane bezpłatnie do klientów firmy – docelowo do osób na kierowniczych stanowiskach w lokalnych przedsiębiorstwach oraz wykładane w poczekalniach placówek medycznych. Niniejszy biuletyn mógłby być kolportowany również jako wkładka w poczytnych pismach poświęconych zdrowiu i medycynie;
• tworzenie tożsamości wizualnej firmy (wizualizacja firmy) – opracowanie kontrastów promocyjnych umożliwiających identyfikację firmy na rynku, wskazujących na charakter prowadzonej działalności i sugerujących profesjonalizm, wysoką jakość usług, wzbudzających zaufanie i przyjazny klimat u odbiorcy. Wykorzystanie symbolu, który wzmocni identyfikacją instytucji i pozwoli na jej odróżnienie od konkurencji. Zalecana jest konsekwencja w doborze kolorystyki charakteryzującej firmę – zarówno w odniesieniu do znaków identyfikacyjnych, jak i wystroju wnętrz oraz uwzględnienie przy doborze kolorystyki zdobyczy współczesnej psychologii;
• reklama zewnętrzna – oznakowanie placówki poprzez umieszczenie szyldów i tablic informacyjnych, zawierających wszystkie stałe elementy identyfikacyjne.
Menadżerowie służby zdrowia i właściciele prywatnych praktyk powinni przyswoić sobie kilka podstawowych sposobów wpływających na lepszą komunikację z otoczeniem i w efekcie większą sprzedaż:
• bąd¼ widoczny w otoczeniu jako wykładowca, konsultant w czasie kursów, szkoleń, współorganizator prelekcji itp.,
• twórz i utrzymuj bazę danych o klientach – baza danych o pacjentach jest nieocenionym ¼ródłem informacji. Cierpliwość wprowadzania danych do systemy może zaowocować możliwością ich przetwarzania pod różnym kontem oraz prognozowania zapotrzebowania na konkretne usługi. Dzięki e-mailom można informować pacjentów o oferowanych nowych usługach, przekazywać informacje z życia firmy itp.,
• utrzymuj kontakt z mediami – wypowiadaj się na temat wyposażenia, metod leczenia, epidemii, wyślij do rasy swoją ekspertyzę,
• utrzymuj członkostwo w sieci – bierz czynny udział w zawodowych organizacjach. Pamiętaj o tworzeniu komitetów stowarzyszeń, fundacji. Jak trafnie ujął to P.A. Gluck: „Jeśli chcesz rozwijać swoją praktykę, nie możesz czekać, aż ryby same wskoczą do łodzi, musisz sam zarzucić swoją sieć do wody”.


Rys. 1. Model marketingu w systemie opieki zdrowotnej w Polsce


Bibliografia:
Za G.M Naidu, Ch.L. agayowa, How Marketing riented are ospitals In a Declining Market, “Journal of Health Care Marketing”, March 1991, Vol. 11;
K. Buchsbaum, Knowing Trends in Essential to Health Care Marketing, “South Florida Buisness Journal” August 1995
Por T.J. Rynne, Transitioning Health Care Marketing into the Twenty-First Cenury, “Marketing Health Services”, Summer 1999
Por. K.D Speak, The Challenge of Health Care Branding, “Journal of Health Care Marketing”, Winter 1996
P.A. Gluck, Marketing is the Key to Soccess in Today’s Health Care Fild, “South Florida Buisness Journal” July 1997
L.Grabski, I.Rutkowski, W Wrzosek, Marketing. Punk zwrotny nowoczesnej firmy, PWN, Warszawa 1996
Ph. Kotler, Marketing: Analiza, planowanie, wdrażanie, kontrola. Gebethner i S-ka, 1995










0Komentarzy · 3023Czytań
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Student

Analiza finansowa i           strategiczna
Bankowość
Ekonometria
Ekonomia - definicje
Filozofia
Finanse
Handel Zagraniczny
Historia gospodarcza
Historia myśli
          ekonomicznej

Integracja europejska
Logistyka
Makroekonomia
Marketing
Mikroekonomia
Ochrona środowiska
Podatki
Polityka
Prawo
Psychologia
Rachununkowość
Rynek kapitałowy
Socjologia
Statystyka
Stosunki
          międzynarodowe

Ubezpieczenia i ryzyko
Zarządzanie
Strona Główna · Prace · Dodaj Prace
Copyright © opracowania.info 2006
Wszystkie materialy zawarte na tej stronie sa wlasnoscią ich autora, nie ponosze odpowiedzialnosci za tresci zawarte w nich.
5914326 Unikalnych wizyt
Powered by Php-Fusion 2003-2005 and opracowania
Opracowania1 Opracowania2 Opracowania3 Opracowania4 Opracowania5 Opracowania6 Opracowania7 Opracowania8 Opracowania9 Opracowania10 Opracowania11 Opracowania12 Opracowania13 Opracowania14 Opracowania15 Opracowania16 Opracowania17 Opracowania18 Opracowania19 Opracowania20 Opracowania21 Opracowania22 Opracowania23 Opracowania24 Opracowania25 Opracowania26 Opracowania27 Opracowania28 Opracowania29 Opracowania30 Opracowania31 Opracowania32 Opracowania33 Opracowania34 Opracowania35 Opracowania36 Opracowania37 Opracowania38 Opracowania39