Strona Główna · Prace · Dodaj PraceMaj 13 2024 07:44:31

Mapa Serwisu
Nawigacja
Strona Główna
Prace
Dodaj Prace
Kontakt
Szukaj
Jezyk Polski
WYPRACOWANIA
STRESZCZENIA
OPRACOWANIA
OMÓWIENIE LEKTUR
GRAMATYKA
BAJKI
PIEŁNI
MOTYW
INNE

Antyk
Łredniowiecze
Renesans
Barok
Oświecenie
Romantyzm
Pozytywizm
Młoda Polska
XX Lecie
Współczesność

Przedmioty ścisłe
Matematyka
Chemia
Fizyka
Informatyka
Pozostałe
Geografia
Biologia
Historia
JęZYK ANGIELSKI
Opracowania
Szukaj w serwisie
Szukaj:
Wpływ ceny na marketing.
Admin1 dnia marzec 15 2007 16:49:08
Wpływ ceny na marketing.


Jak powszechnie wiadomo cena zarówno przy produktach, jak i przy usługach ma bardzo duże znaczenie. Od niej bowiem w dużej mierze zależy dynamika sprzedaży oraz istnienie danego towaru na rynku. Dlatego bardzo ważne jest ustalenie właściwej polityki cenowej.

Cele polityki cen:
• zwiększenie rentowności – chcąc poprzez kształtowanie cen zwiększyć rentowność nie należy myśleć tylko o podwyższeniu cen; czasami warto się zastanowić nad faktem czy nie lepiej jest sprzedać większej ilości produktów po mniejszej cenie, niż doprowadzić do stagnacji sprzedaży poprzez wysokie ceny
• zwiększenie udziału rynkowego – często należy posługiwać się niższymi cenami jeśli pragnie się zwiększyć udział w rynku. Prób obniżenia cen dokonuje się jednak dopiero wtedy, kiedy zawiodły inne środki pobudzenia sprzedaży. Musisz jednak pamiętać, że niektóre produkty mające niską cenę nie znajdą nabywców, ponieważ może ona wywoływać podejrzenie niskiej jakości danego produktu.
• dopasowanie do konkurencji – ważnym elementem jest również zachowanie się konkurencji, a także oddziaływanie nowej ceny na pozostałe elementy własnej oferty. Jeśli obok produktu mającego wysoką cenę oferuje się też produkt tani, który może odciągnąć od drogiego produktu część odbiorców mniej czułych na jakość i kierujących się przy wyborze niską ceną. Wysokie ceny zapewniają większe przychody niż ceny niskie. Zaś wysokie ceny dają konkurencji możliwość przebicia się na rynek z ofertami tańszymi. Cena ma także ścisły związek z kształtowaniem produktu, reklamą, dystrybucją oraz systemem cenowym.
• maksymalizacja zysku
Ostateczne ustalenie ceny danego produktu zależne jest od ponoszonych kosztów.


Sam ukształtuj cenę.....

Cena ma to do siebie, iż nie jest ona stała i nie podlega jednorazowemu ustaleniu. Ceny produktów czy usług można dowolnie kształtować poprzez zastosowanie odpowiedniego systemu cenowego lub poprzez wdrożenie właściwej polityki rabatów (mogą być one udzielane w różnej wielkości dla każdego klienta czy odbiorcy np. w zależności od wysokości obrotów w danym miesiącu).

Rodzaje systemów cenowych.

• system cen wolnorynkowych
• system cen rekomendowanych (detalicznych)
• system cen kalkulowanych (wywołanie wrażenia sprzedaży wg kalkulacji, np. 9,28 zł)
• system cen jednolitych (np. wszystkie artykuły po 15 zł)
• system cen urzędowych
• system cen łamanych (pozorne obniżenie cen)


Polityka rabatów:

Rodzaj rabatu: Powód udzielania rabatu:
• rabat za wprowadzenie nowego produktu • udział w reklamie wprowadzającej
• rabat ilościowy • zwiększony zbyt obniżający koszty
• rabat umowny • ułatwienie planowania
• rabat od całości transakcji • pozyskiwanie stałych klientów
• rabat progresywny • promocja większych zamówień
• rabat prowizyjny • motywacja dla pośredników handlowych
• rabat reklamowy • wspieranie reklamy
• rabat sezonowy • obniżenie kosztów składowania
• skonto za zakup gotówkowy • przyśpieszenie płatności


Ważnym elementem jest oprócz wyżej wymienionych jest także psychologia cen. Bowiem każda oferta stawia odbiorcę przed decyzją zakupu. Aby zachęcić więc go do zakupu można zwiększyć chęć kupna np. przy pomocy reklamy lub/i oferty promocyjnej.
Zanim zdecydujemy się na określony sposób postępowania powinniśmy zbadać sytuację firmy na rynku dla stwierdzenia jaka polityka będzie bardziej korzystna.


Kształtowanie ceny

własny image cenowy image cenowy konkurentów

własny udział w rynku udział konkurentów w rynku

własna aktywność cenowa skuteczność reklamowa konkurentów

własny image produktu image produktu konkurencyjnego

postawa potencjalnych klientów



Komu jaka cena.....

Większość odbiorców zakłada, że lepsza jakość wiąże się z wyższą ceną. Na tej podstawie można połączyć walor użytkowy z walorem prestiżowym. W wyniku wzrostu jakości, cena może być podniesiona więcej niż proporcjonalnie do wzrostu wartości użytkowej, jeśli grupa docelowa życzy sobie wzrostu wartości prestiżowej. Towary tańsze wytwarzane są i sprzedawane ludziom, których nie stać na lepsze. Przy zakupie towaru mają oni świadomość rezygnacji z jakości produktu, ale nie wszyscy są gotowi zapłacić jednakowo wysoką cenę. Należy ich więc przekonać, że wyższa cena jest równa lepszej jakości. Efekt ten można osiągnąć np. eksponując korzyści wynikające z zakupu. Ten element tworzy właśnie politykę cen średnich i małych firm. Jednak samo określenie ceny nie jest żadnym przedsięwzięciem marketingowym mogącym przynieść pozytywny rezultat bowiem klient interesuje się daną ofertą nie tylko dla niej samej, ale także ze względu na korzyści materialne i prestiżowe.

Łrednie i małe firmy mają możliwość kształtowania świadomości jakościowej swoich klientów. Oferując wysoką jakość odróżniają się od anonimowych ofert. Polityka cen jest dla nich powiązana z polityką obsługi rynku. Ważną rolę odgrywa też sprzedaż osobista – dobrze wyszkolony personel musi umieć eksponować aspekty jakościowe, a ponadto agenci i akwizytorzy chętniej oferują towar wysokiej jakości niż towar, który oprócz niskiej ceny nie ma innych zalet. W ofercie pisemnej również nie wolno ograniczać się do wymienienia ceny. należy zaakcentować walory produktu. Musi się o to troszczyć dział sprzedaży i kierownictwo.


0Komentarzy · 307Czytań
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Student

Analiza finansowa i           strategiczna
Bankowość
Ekonometria
Ekonomia - definicje
Filozofia
Finanse
Handel Zagraniczny
Historia gospodarcza
Historia myśli
          ekonomicznej

Integracja europejska
Logistyka
Makroekonomia
Marketing
Mikroekonomia
Ochrona środowiska
Podatki
Polityka
Prawo
Psychologia
Rachununkowość
Rynek kapitałowy
Socjologia
Statystyka
Stosunki
          międzynarodowe

Ubezpieczenia i ryzyko
Zarządzanie
Strona Główna · Prace · Dodaj Prace
Copyright © opracowania.info 2006
Wszystkie materialy zawarte na tej stronie sa wlasnoscią ich autora, nie ponosze odpowiedzialnosci za tresci zawarte w nich.
5914821 Unikalnych wizyt
Powered by Php-Fusion 2003-2005 and opracowania
Opracowania1 Opracowania2 Opracowania3 Opracowania4 Opracowania5 Opracowania6 Opracowania7 Opracowania8 Opracowania9 Opracowania10 Opracowania11 Opracowania12 Opracowania13 Opracowania14 Opracowania15 Opracowania16 Opracowania17 Opracowania18 Opracowania19 Opracowania20 Opracowania21 Opracowania22 Opracowania23 Opracowania24 Opracowania25 Opracowania26 Opracowania27 Opracowania28 Opracowania29 Opracowania30 Opracowania31 Opracowania32 Opracowania33 Opracowania34 Opracowania35 Opracowania36 Opracowania37 Opracowania38 Opracowania39