Strona Główna · Prace · Dodaj PraceMaj 12 2024 22:32:09

Mapa Serwisu
Nawigacja
Strona Główna
Prace
Dodaj Prace
Kontakt
Szukaj
Jezyk Polski
WYPRACOWANIA
STRESZCZENIA
OPRACOWANIA
OMÓWIENIE LEKTUR
GRAMATYKA
BAJKI
PIEŁNI
MOTYW
INNE

Antyk
Łredniowiecze
Renesans
Barok
Oświecenie
Romantyzm
Pozytywizm
Młoda Polska
XX Lecie
Współczesność

Przedmioty ścisłe
Matematyka
Chemia
Fizyka
Informatyka
Pozostałe
Geografia
Biologia
Historia
JęZYK ANGIELSKI
Opracowania
Szukaj w serwisie
Szukaj:
Wybór uczelni to wybór przyszłości, decyzja niełatwa i bardzo odpowiedzialna. Może być początkiem udanej kariery zawodowej i ¼ródłem prawdziwej satysfakcji.”
Admin1 dnia marzec 15 2007 16:49:33
Wstęp



Wybór uczelni to wybór przyszłości, decyzja niełatwa i bardzo odpowiedzialna. Może być początkiem udanej kariery zawodowej i ¼ródłem prawdziwej satysfakcji.”

Przedstawione w niniejszym raporcie badania opinii publicznej pokazują, na podstawie zebranych informacji, czy istnieje potrzeba tworzenia uczelni wyższych w Ostrowie Wielkopolskim.
Przede wszystkim będziemy chcieli dowiedzieć się jakie typy uczelni nasi respondenci preferują i czy dostrzegają różnice pomiędzy uczelnią państwową, społeczną a prywatną.
Postaramy się również dowiedzieć czy stworzenie uczelni wyższej w Ostrowie Wielkopolskim będzie miało wpływ na podjęcie studiów przez mieszkańców tego miasta.

Ankieta przeprowadzona została w czerwcu 2001 r wśród mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego i okolic. W ankiecie brało udział 10, losowo wybranych, respondentów (co dalej stanowi 100%), którzy zostali poproszeni o udzielenie odpowiedzi na 19 pytań.
Znaczna większość ankietowanych to ludzie młodzi, mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego, posiadający średnie wykształcenie.

Aż 90% wszystkich ankietowanych potwierdziła, że w Ostrowie Wielkopolskim istnieje potrzeba rozwijania edukacji wyższej. Jeżeli chodzi o typ szkoły największą popularnością cieszyły się uczelnie ekonomiczne(52%) i politechniczne (38%). Respondenci nie dostrzegli różnicy w poziomie nauczania pomiędzy uczelnią prywatną a państwową. Jednak aż 80% wszystkich ankietowanych preferuje uczelnie państwowe ze względu na niższe koszty nauki i tylko 20% respondentów opowiedziało się za szkołą prywatną stwierdzając ze inny sposób zarządzania uczelnią ma wpływ na studentów.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych respondentów uważamy, iż istnieje potrzeba stworzenia uczelni wyższej w Ostrowie Wielkopolskim. Łwiadczy o tym chociażby fakt, iż prawie 80% respondentów byłaby zainteresowana podjęciem studiów wyższych w miejscu zamieszkania






Rozdział I. Metoda badań


W celu uzyskania niezbędnych danych w przeprowadzonym badaniu posłużono się kwestionariuszem ankiety. Badanie zostało przeprowadzone czerwcu 2001 r na terenie miasta Ostrowa Wielkopolskiego, wśród jego mieszkańców oraz mieszkańców okolic miasta.
Zaletami tej metody są łatwość w przeprowadzeniu i stosunkowo niskie koszta. Badanie opinii publicznej za pomocą kwestionariusza ankiety pozwala uzyskać duże ilości informacji od szerokiego grona respondentów w stosunkowo krótkim czasie. Ankieta jest anonimowa- anonimowość często wpływa na większą szczerość w udzielanych odpowiedziach.
Przygotowanie badania zajęło wiele godzin pracy mającej na celu przede wszystkim:
- określenie problemu badawczego oraz celu badania,
- sformułowanie wstępnej listy pytań,
- skalowanie odpowiedzi,
- wstępne sprawdzenie poprawności poprzez konsultacje naukowe i rozmowy z kolegami,
- budowę kwestionariusza,
- pomiar próbny i modyfikacje ankiety,
- opracowanie ostatecznej wersji kwestionariusza.

Kwestionariusz zawiera 19 pytań. W naszej pracy dużo kłopotów sprawiło nam określenie niezbędności pytań, ułożenie pytań w takiej formie i kolejności, aby respondent miał zdolność do udzielenia poprawnej i dokładnej odpowiedzi. Ankieta została zatem posegregowana w taki sposób, że zawiera 12 pytań głównych dotyczących problemu badań oraz 7 pytań pomocniczych dotyczących danych personalnych respondentów. Pytania zróżnicowane są pod względem formy. Wśród tych pytań znajdują się pytania otwarte, półotwarte i zamknięte. W pytaniach tego wymagających znalazły się instrukcje dotyczące informacji o sposobie odpowiedzi, czy też kierujące procesem pomiaru.
Kopie ankiety zostały rozpowszechnione wśród losowo wybranych mieszkańców miasta Ostrowa Wielkopolskiego oraz mieszkańców okolic miasta. Ankietę rozdano w 10 egzemplarzach i dokładnie w tylu egzemplarzach powróciła do rąk badaczy. Następnym etapem badania, było opracowanie wypełnionych ankiet, które polegało na odpowiednim przeliczeniu i uporządkowaniu udzielanych odpowiedzi. Segregacja ta miała na celu odpowied¼ na pytanie, które było pytaniem przewodnim przy tworzeniu ankiety: „ czy istnieje potrzeba tworzenia uczelni wyższych w Ostrowie Wielkopolskim?”.



Ankieta została stworzona pod kierunkiem pana mgr Bartosza Ziółkowskiego i zawiera wszystkie niezbędne elementy do poprawnego przeprowadzenia badania marketingowego.



































Rozdział II. Respondenci


W badaniu wzięło udział dziesięciu respondentów, zróżnicowanych pod względem, płci, wieku, wykształcenia i aktualnego stanu zawodowego.



1.Respondenci - rozkład ze względu na płeć:

Kobiety 7 osób (70 %)
Mężczy¼ni 3 osoby (30%)





2.Przedział wiekowy respondentów

Respondenci zostali podzieleni na 4 kategorie wiekowe:

Do 19 lat 3 osoby (30%)
20- 30 lat 5 osób (50%)
31- 40 lat 1 osoba (10%)
Powyżej 40 lat 1 osoba (10%)





3.Wykształcenie respondentów

Wykształcenie respondentów zbadano w 6 kategoriach:

podstawowe 2 osoby (20%)
średnie 6 osób (60%)
wyższe 1 osoba (10%)
zawodowe 1osoba (10%)
licencjat 0 osób (0%)
magisterskie 0 osób (0%)




4.Aktualny stan zawodowy respondentów
Aktualny stan zawodowy respondentów zbadano w 4 kategoriach:

pracujący 3 osoby (30%)
niepracujący/
szukający pracy 2 osoby (20%)
student/ uczeń 5 osób (50%)
emeryci/ renciści 0 osób (0%)





5.Miejsce zamieszkania respondentów
Miejsce zamieszkania respondentów zbadano również w 4 kategoriach :

Ostrów Wielkopolski
7 osób (70%)
Miejscowość położona w promieniu do 10 km od Ostrowa Wielkopolskiego 2 osoby (20%)
Miejscowość położona w promieniu do 20 km od Ostrowa Wielkopolskiego 1 osoba (10%)
Miejscowość położona powyżej 20 km od Ostrowa Wielkopolskiego 0 osób (0%)






Rozdział III. Analiza i interpretacja danych

W tej części raportu za pomocą odpowiednich form graficznych i matematycznych postaramy się przedstawić szczegółowe dane dotyczące badania. W tabelach ujęliśmy najważniejsze problemy dotyczące przeprowadzanego badania. Poprzez odpowiednią analizę danych umieszczonych w tabelach i na wykresach postaramy się odpowiedzieć na pytanie: „czy istnieje potrzeba tworzenia uczelni wyższych w ostrowie wielkopolskim?”



1. potrzeba rozwijania edukacji wyższej w Ostrowie Wielkopolskim

Na postawione pytanie: „Czy Pani/Pana zdaniem istnieje potrzeba rozwijania edukacji wyższej w Ostrowie Wielkopolskim?” aż 90% ankietowanych przyznało ze w Ostrowie Wielkopolskim istnieje potrzeba stworzenia uczelni wyższej i tylko jedna osoba ( 10%) stwierdziła, że stworzenie takiej uczelni nie jest konieczne.

Wykres 1.


Postawione pytanie było pytaniem półotwartym. Odpowied¼ swoją ankietowani motywowali głównie małą ilością uczelni wyższych w Ostrowie Wielkopolskim, jak również tym, że nauka w miejscu zamieszkania wiąże się z niższymi kosztami.

W celu zbadania jakiego typu uczelni wyższych brakuje w Ostrowie Wielkopolskim poproszono respondentów o zaznaczenie wybranych opcji. Z pośród przedstawionych 6 propozycji dotyczących rodzaju uczelni największą popularnością cieszyły się uczelnie ekonomiczne (40%) i politechniczne (30%), 20% osób opowiedziało się za szkołą języków obcych, tylko 10% ze wszystkich ankietowanych zaznaczyło uczelnię o kierunku humanistycznym. źaden z respondentów nie wykazał zainteresowania studiami rolniczymi i medycznymi.

Tabela 1.

Typy uczelni Ilość osób %
Humanistyczne 1 osoba 10%
Politechniczne 3 osoby 30%
Rolnicze 0 osób 0%
Ekonomiczne 4 osoby 40%
Medyczne 0 osób 0%
Języków obcych 2 osoby 20%

Wykres 2.


2. Szkoły państwowe społeczne i prywatne.

Przeprowadzając badanie czy istnieje potrzeba rozwijania edukacji wyższej w Ostrowie Wielkopolskim zapytaliśmy również respondentów jakie uczelnie preferują: „Czy powinny być to uczelnie: państwowe, społeczne czy prywatne?” oraz „ Czy uczelnie prywatne mają taki sam poziom nauczania jak uczelnie państwowe?”.
Na pytanie „Czy powinny być to uczelnie: państwowe, społeczne czy prywatne?” większość respondentów bo aż 80% wszystkich ankietowanych przyznało, iż preferuje uczelnie państwowe ze względu na niższe koszty nauki i tylko 20% respondentów opowiedziało się za szkołą prywatną stwierdzając ze inny sposób zarządzania uczelnią ma wpływ na studentów.
Analizując powyższe dane należy wziąć pod uwagę, że znaczna większość ankietowanych to ludzie młodzi (80%). Tylko 30% respondentów pracuje zawodowo i posiada własne środki finansowe, reszta to ludzie niepracujący, szukający pracy (20%) lub uczniowie i studenci (50%).
Prawdopodobnie ta sytuacja zaważyła na tym, że większość respondentów opowiedziała się za uczelniami państwowymi, które wiążą się z niższymi kosztami nauki.



Tabela 2.

Stan zawodowy Uczelnia
prywatna Uczelnia
państwowa Uczelnia
Społeczna
Pracujący
20% 10% 0%
Niepracujący/
Szukający pracy 0% 20% 0%

Uczeń/ student 0% 50% 0%

Emeryt/ rencista 0% 0% 0%









Wykres 3.







Respondenci natomiast nie dostrzegli różnicy w poziomie nauczania pomiędzy uczelnią prywatną a państwową. Na pytanie: „ Czy uczelnie prywatne mają taki sam poziom nauczania jak uczelnie państwowe?” 70% ankietowanych odpowiedziało że poziom nauczania jest taki sam, 20% badanych osób uznało ze uczelnie prywatne mają trochę niższy poziom nauczania i tylko 10% uznało ze ten poziom jest zdecydowanie niższy.
Odpowied¼ na to pytanie skalowano w 5 kategoriach:

Tabela 3.


Poziom nauczania uczelni prywatnych Ilość osób %
Zdecydowanie wyższy 0 osób 0%
Trochę wyższy 0 osób 0%
Taki sam 7 osób 70%
Trochę niższy 2 osoby 20%
Zdecydowanie niższy 1 osoba 10%



Wykres 4.








3. Czy uczelnia wyższa w miejscu zamieszkania ma wpływ na wzrost liczby
osób chętnych do podjęcia studiów wyższych ?


Ankietowani zgodnie w 100% uznali, że uczelnia wyższa ma wpływ na wzrost liczby osób chętnych do podjęcia studiów. Postawione pytanie było pytaniem zamkniętym, posiadało dwie możliwości odpowiedzi: tak/nie. Wszystkie osoby biorące udział w badaniu zakreśliły odpowied¼: tak.





4.Czy był(aby) Pan/Pani zainteresowany(a) podjęciem nauki na uczelni
wyższej w Ostrowie Wielkopolskim?


Na postawione powyżej pytanie spośród wszystkich osób biorących udział w ankiecie 60% respondentów wyraziła chęć podjęcia nauki na uczelni w Ostrowie Wielkopolskim, natomiast reszta ankietowanych (40%) nie była zainteresowana studiowaniem w Ostrowie Wielkopolskim.
Należy przypuszczać, że odpowied¼ na to pytanie w dużej mierze uwarunkowane jest wiekiem i wykształceniem respondentów.
Większość osób ankietowanych to osoby w przedziale wiekowym od 20-30 lat oraz osoby posiadające wykształcenie średnie. Postanowiliśmy odpowied¼ na to pytanie skorelować z kategoriami wiekowymi oraz z poziomem wykształcenia respondentów.
Wyniki przedstawiliśmy w poniższych tabelach i na wykrsach.





Tabela 4

wykształcenie Odpowiedzi
TAK | NIE
Podstawowe 1 (10%) 1 (10%)
średnie 4 (40%) 2 (20%)
Wyższe 0 (0%) 1 (10%)
Zawodowe 1 (10%) 0 (0%)
Licencjat 0 (0%) 0 (0%)
magister 0 (0%) 0 (0%)














Wykres 5







Tabela 5


Wiek respondentów Odpowiedzi
TAK NIE
Do 19 lat 2 (20%) 1 (10%)
20–30 lat 3 (30%) 2 (20%)
31-40 lat 1 (10%) 0 (0%)
Powyżej 40 lat 0 (0%) 1 (10%)





Wykres 6




Z powyższych tabel i wykresów wynika ze najwięcej osób zainteresowanych podjęciem nauki wyższej w Ostrowie Wielkopolskim, to osoby z wykształceniem średnim (aż 40%). Najchętniej studia w Ostrowie podjęłyby osoby miedzy 20-30 rokiem życia. Są to ludzie młodzi, przeważnie maturzyści, którzy chcą się dalej kształcić i zdobywać wiedzę a stworzenie uczelni wyższej w miejscu zamieszkania znacznie by im to ułatwiło.



Odpowied¼ na to pytanie uwarunkowana jest również w dużej mierze miejscem zamieszkania respondentów. Aż 70% ankietowanych mieszka w samym Ostrowie Wielkopolskim ale znalazły się również takie osoby, które zamieszkują okolice Ostrowa. Zbadamy teraz zainteresowanie podjęciem nauki na uczelni wyższej w Ostrowie Wielkopolskim względem miejsca zamieszkania respondentów.



Tabela 6


Miejsce zamieszkania Odpowied¼
TAK NIE
Ostrów Wielkopolski
7 osób (70%) 0 osób ( 0%)
Miejscowość położona w promieniu do 10 km od Ostrowa Wielkopolskiego 2 osoby (20%) 0 osób ( 0%)
Miejscowość położona w promieniu do 20 km od Ostrowa Wielkopolskiego 0 osób ( 0%) 1osoba (10%)
Miejscowość położona powyżej 20 km od Ostrowa Wielkopolskiego 0 osób ( 0%) 0 osób ( 0%)



Wykres 7




Wykres 8


Zarówno mieszkańcy naszego miasta jak i mieszkańcy okolicznych miejscowości stwierdzili w 90%, że byliby zainteresowani podjęciem nauki na uczelni wyższej w Ostrowie Wielkopolskim. Jeżeli chodzi o mieszkańców naszego miasta to 70% podjęłoby naukę na takiej uczelni. Jeżeli chodzi o osoby mieszkające w odległości do 10 km od Ostrowa Wielkopolskiego, to 20% osób byłaby skłonna studiować w naszym mieście. Jedynie mieszkańcy miejscowości położonych w odległości do 20 km niebyli zainteresowani podjęciem nauki na uczelni wyższej w Ostrowie.
Oznacza to, że stworzenie takiej uczelni miałoby sens, gdyż zyskałaby w dość szybkim czasie popularność zarówno wśród mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego jak i mieszkańców pobliskich okolic.









5. Osoby, które były chętne do podjęcia nauki na uczelni wyższej w Ostrowie Wielkopolskim, zapytaliśmy o typ uczelni jaki ich interesuje.

Odpowied¼ na pytanie: „Proszę podać typ uczelni, na której chciał(a)by Pani/Pan studiować” skalowaliśmy w 5 kategoriach:
- politechniczne
- ekonomiczne
- rolnicze
- medyczne
- języków obcych

Ponad połowa ankietowanych osób - 60% wybrała uczelnie ekonomiczną, 40% respondentów było za stworzeniem uczelni politechnicznej i tylko 10% opowiedziało się za szkoła języków obcych. źadna z ankietowanych osób nie wyraziła zainteresowania ani uczelnią medyczną ani rolniczą.




Tabela 7

Typ uczelni Ilość osób chętnych
Politechniczna 3 (30%)
Ekonomiczna 6 (60%)
Medyczna 0 (0%)
Rolnicza 0 (0%)
Języków obcych 1 (10%)















Wykres 9



Ponieważ ostatnimi czasy ekonomia i marketing stały się kierunkami modnymi, przeważnie młodzi ludzie decydują się na ekonomiczne studia, gdyż jest to kierunek przyszłościowy. Postanowiliśmy zbadać wybór uczelni przez respondentów względem kategorii wiekowych.




Tabela 8
Wiek respondentów
Typ uczelni Do 19 lat 20 –30 lat 31- 40 lat Powyżej 40 lat
Politechniczna 0 (0%) 1 (10%) 1 (10%) 1 (10%)
Ekonomiczna 2 (20%) 4 (40%) 0 (0%) 0 (0%)
Medyczna 0 (0%) 0 (0%) 0 (0%) 0 (0%)
Rolnicza 0 (0%) 0 (0%) 0 (0%) 0 (0%)
Języków obcych 1 (10%) 0 (0%) 0 (0%) 0 (0%)



Wykres 10





Jak należało się spodziewać najwięcej osób, które opowiedziały się za uczelnią ekonomiczną do ludzie młodzi w przedziale wiekowym od 20- 30 lat – 40%.
Młodzież do 19 roku życia w 20% opowiedziała się za uczelnią ekonomiczną a 10% była za uczelnią języków obcych
Pozostała część respondentów to jest 30% opowiedziała się za uczelnią
politechniczną, były to osoby w wieku powyżej 20 lat.


6. Czy dostrzega Pani/Pan jakąkolwiek różnicę pomiędzy uczelnią
macierzystą a jej filią?


Jeżeli chodzi o różnice miedzy uczelnią macierzystą a filią to 70% ankietowanych uznało iż nie dostrzega żadnej różnicy, natomiast 30% respondentów orzekło, że taka różnica istnieje. Ponieważ było to pytanie półotwarte swoją odpowied¼ motywowali różnicą w poziomie nauczania,
przypisując uczelni macierzystej wyższy poziom nauki jak również bardziej rygorystyczny sposób zarządzania uczelnią.
Jak dostrzegają różnice między uczelnią macierzystą a jej filią respondenci ze względu na poziom wykształcenia i przedział wiekowy.







Tabela 9

Poziom wykształcenia Czy dostrzega różnice w poziomie nauczania
TAK NIE
Podstawowe 0 (0%) 2 (20%)
Łrednie 1 (10%) 5 (50%)
Wyższe 1 (10%) 0 (0%)
Zawodowe 1 (10%) 0 (0%)
Licencjat 0 (0%) 0 (0%)
Magisterskie 0 (0%) 0 (0%)













Wykres 11



Z powyższego zestawienia widać, że różnice w poziomie nauczania pomiędzy uczelnią macierzystą a jej filią dostrzegają osoby z wykształceniem wyższym (10%) i zawodowym (10%) i tylko 1 osoba (10%) z wykształceniem średnim zauważa taką różnice. Natomiast pozostała część osób z wykształceniem średnim ( 50%) nie widzi jakiejkolwiek różnicy w poziomie nauczania, różnicy takiej nie dostrzegają również osoby z wykształceniem podstawowym (20%)



Tabela 10

Wiek respondentów Czy dostrzega różnice w poziomie nauczania
TAK NIE
Do 19 lat 0 (0%) 3 (30%)
20-30 lat 1 (10%) 4 (40%)
31-40 lat 1 (10%) 0 (0%)
Powyżej 40 lat 1 (10%) 0 (0%)
Wykres 12





Różnicy w poziomie nauczania nie dostrzegają ludzie młodzi powyżej 19 roku życia (30%) oraz w przedziale wiekowym miedzy 20 –30 rokiem życia (40%).
Natomiast osoby starsze powyżej 30 lat uznali w 30%, że taka różnica istnieje.















7.W jakim trybie nauczania chciałaby Pani/Pan studiować?

Postawiliśmy respondentom również pytanie w jakim trybie chcieliby studiować: dziennym, zaocznym czy wieczorowym.
50% osób ankietowanych stwierdziło, że chcieliby studiować dziennie, 40% wyraziło chęć studiowania zaocznie, natomiast tylko 10% respondentów opowiedziało się za nauczaniem w trybie wieczorowym. Odpowied¼ na to pytanie uwarunkowana było w dużej mierze aktualnym stanem zawodowym ankietowanych.

Aktualny stan zawodowy a wybór trybu nauczania:







Tabela 11
Tryb nauczania
Stan zawodowy dziennym zaocznym wieczorowym
pracujący 0 (0%) 3 (30%) 0 (0%)
niepracujący/szukający pracy 2 (20%) 0 (0%) 0 (0%)
student/ uczeń 3 (30%) 1 (10%) 1 (10%)
emeryci/ renciści 0 (0%) 0 (0%) 0 (0%)

















Wykres 13






Jak widać z powyższego zestawienia studiować w trybie dziennym były skłonne osoby niepracujące (20%) oraz osoby uczące się (30%) jest to związane z ilością wolnego czasu jakim dysponują i jaki mogą przeznaczyć na naukę. Osoby które pracują są i dysponują mniejszą ilością wolnego czasu są zainteresowane studiami w trybie zaocznym














Podsumowanie i wnioski

Przeprowadzenie badania marketingowego dotyczącego potrzeb rozwoju edukacji wyższej w Ostrowie Wielkopolskim miało na celu określenie zapotrzebowania wśród mieszkańców miasta Ostrowa Wielkopolskiego i jego okolic na uczelnie wyższe. Na podstawie analizy i interpretacji uzyskanych danych można stwierdzić jakie typy uczelni powinny powstać w Ostrowie, czy powinny być to uczelnie państwowe, prywatne czy społeczne oraz ile osób byłoby zainteresowanych podjęciem nauki na uczelni znajdującej się w naszym mieście.
Z analizy danych wynika, że ze względu na małą ilość uczelni wyższych w Ostrowie, jak również dlatego, że nauka w miejscu zamieszkania wiąże się z niższymi kosztami oraz ma wpływ na wzrost liczby osób chętnych do podjęcia studiów, stworzenie takiej uczelni miałoby sens i cieszyłaby się ona dużą popularnością. Zarówno mieszkańcy naszego miasta jak i mieszkańcy okolicznych miejscowości stwierdzili w 90%, że byliby zainteresowani podjęciem nauki na uczelni wyższej w Ostrowie Wielkopolskim.
Większość respondentów bo aż 80% wszystkich ankietowanych przyznało, iż preferuje uczelnie państwowe ze względu na niższe koszty nauki.
Z przeprowadzonych badań wynika, że powinna być to uczelnia ekonomiczna. Ostatnimi czasy ekonomia i marketing stały się kierunkami modnymi, przeważnie młodzi ludzie decydują się na ekonomiczne studia, gdyż jest to kierunek przyszłościowy. 60% ankietowanych osób mając do wyboru typ uczelni na której chcieliby studiować wybrali właśnie uczelnię ekonomiczną.


Błędy badania
Podstawowym błędem badania była zbyt mała ilość respondentów oraz niewłaściwy dobór ankietowanych pod względem miejsca zamieszkania
(za mało osób w miejscowościach położonych powyżej 20 km od Ostrowa Wielkopolskiego). Błędy te mogły przyczynić się do zniekształcenia prawdziwego obrazu badanego problemu.
Kolejnym błędem było umieszczenie w kwestionariuszu ankiety pytania "czy uczelnia wyższa w miejscu zamieszkania ma wpływ na wzrost liczby osób chętnych do podjęcia studiów wyższych” jako pytanie zamknięte posiadające odpowied¼ skalowaną tylko w 2 kategoriach tak/nie . Gdyby to pytanie było pytaniem półotwartym pomogło by poznać bezpośrednie przyczyny, które mają wpływ na wzrost chętnych do studiowania w miejscu zamieszkania.














0Komentarzy · 274Czytań
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Student

Analiza finansowa i           strategiczna
Bankowość
Ekonometria
Ekonomia - definicje
Filozofia
Finanse
Handel Zagraniczny
Historia gospodarcza
Historia myśli
          ekonomicznej

Integracja europejska
Logistyka
Makroekonomia
Marketing
Mikroekonomia
Ochrona środowiska
Podatki
Polityka
Prawo
Psychologia
Rachununkowość
Rynek kapitałowy
Socjologia
Statystyka
Stosunki
          międzynarodowe

Ubezpieczenia i ryzyko
Zarządzanie
Strona Główna · Prace · Dodaj Prace
Copyright © opracowania.info 2006
Wszystkie materialy zawarte na tej stronie sa wlasnoscią ich autora, nie ponosze odpowiedzialnosci za tresci zawarte w nich.
5914404 Unikalnych wizyt
Powered by Php-Fusion 2003-2005 and opracowania
Opracowania1 Opracowania2 Opracowania3 Opracowania4 Opracowania5 Opracowania6 Opracowania7 Opracowania8 Opracowania9 Opracowania10 Opracowania11 Opracowania12 Opracowania13 Opracowania14 Opracowania15 Opracowania16 Opracowania17 Opracowania18 Opracowania19 Opracowania20 Opracowania21 Opracowania22 Opracowania23 Opracowania24 Opracowania25 Opracowania26 Opracowania27 Opracowania28 Opracowania29 Opracowania30 Opracowania31 Opracowania32 Opracowania33 Opracowania34 Opracowania35 Opracowania36 Opracowania37 Opracowania38 Opracowania39