Strona Główna · Prace · Dodaj PraceMaj 11 2024 21:25:50

Mapa Serwisu
Nawigacja
Strona Główna
Prace
Dodaj Prace
Kontakt
Szukaj
Jezyk Polski
WYPRACOWANIA
STRESZCZENIA
OPRACOWANIA
OMÓWIENIE LEKTUR
GRAMATYKA
BAJKI
PIEŁNI
MOTYW
INNE

Antyk
Łredniowiecze
Renesans
Barok
Oświecenie
Romantyzm
Pozytywizm
Młoda Polska
XX Lecie
Współczesność

Przedmioty ścisłe
Matematyka
Chemia
Fizyka
Informatyka
Pozostałe
Geografia
Biologia
Historia
JęZYK ANGIELSKI
Opracowania
Szukaj w serwisie
Szukaj:
Ruch odbywający się wokół pewnego punktu zwanego położeniem równowagi nazywamy ruchem drgającym
Admin1 dnia marzec 19 2007 22:06:56
Ruch odbywający się wokół pewnego punktu zwanego położeniem równowagi nazywamy ruchem drgającym. Max wychylenie punktu z położenia równowagi nazywamy amplitudą ruchu drgającego. Czas w którym ciało wykonuje jedno pełne drganie nazywamy okresem ruchu drgającego. -ni, częstotliwość, ilość drgań w jednostce czasu. =1/T. Jeżeli punkt porusza się po okręgu, to jego rzut na średnicę okręgu porusza się ruchem drgającym o amplitudzie równej promieniowi tego okręgu. x/r=sinL, x=rsinL, x=Asint – położenie punktu drgającego w dowolnej chwili obrotu. =2/T. V=2r/T=r. V1=vcosL v=Acost – zależność prędkości od czasu w ruchu drgającym. Prędkość zmienia się w czasie trwania ruchu, a więc ruch drgający jest ruchem przyspieszonym. a1=ad*sinL, a1-składowa ad, przyspieszenie z którym porusza się punkt drgający. ad-przyspieszenie punktu poruszającego się po okręgu. a=2Asint. Ponieważ przyspieszenie ma przeciwny zwrot do wychylenia to we wzorze na przyspieszenie pojawia się znak minus. a=-Asint, a=-x.Siła sprężystości F=-kx. Siłą, która powoduje ruch drgający ciała jest siła sprężystości, czyli siła proporcjonalna do wychylenia. Ma ona zwrot do położenia równowagi, czyli przeciwny do wychylenia, stąd we wzorze znak minus. F=ma, a=-x, k=m2, =k/m. =2, =k/m – częstość drgań. Okres drgań=T=2/=2m/k.
Punktową masę zawieszoną na nierozciągliwej nici nazywamy wahadłem matematycznym. Ruch wahadła powoduje składowa siły grawitacji. Jeżeli udowodnimy, że składowa F1 jest proporcjonalna do wychylenia to znaczy, że ruch wahadła jest ruchem drgającym harmonicznym. F1=mgsinL, x/l=tgL. F1=-mg/l*x. Dla małych kątów ruch wahadła jest harmoniczny. Siła jest zwrócona do położenia równowagi. F1=ma, =g/l – częstość drgań. T=2l/g.
Energia w ruchu drgającym. Ec ciała drgającego jest równa sumie energii kinetycznej i energii potencjalnej sprężystości. Energia całkowita ciała jest stała i równa jego max energii potencjalnej. Fśr=kx/2 W=kx/2*x=kx2/2=Eps, Ec=Eps+Ek=kx2/2 + mv2/2, x=Asint v=Acost Ec=kA2/2





0Komentarzy · 246Czytań
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Student

Analiza finansowa i           strategiczna
Bankowość
Ekonometria
Ekonomia - definicje
Filozofia
Finanse
Handel Zagraniczny
Historia gospodarcza
Historia myśli
          ekonomicznej

Integracja europejska
Logistyka
Makroekonomia
Marketing
Mikroekonomia
Ochrona środowiska
Podatki
Polityka
Prawo
Psychologia
Rachununkowość
Rynek kapitałowy
Socjologia
Statystyka
Stosunki
          międzynarodowe

Ubezpieczenia i ryzyko
Zarządzanie
Strona Główna · Prace · Dodaj Prace
Copyright © opracowania.info 2006
Wszystkie materialy zawarte na tej stronie sa wlasnoscią ich autora, nie ponosze odpowiedzialnosci za tresci zawarte w nich.
5913912 Unikalnych wizyt
Powered by Php-Fusion 2003-2005 and opracowania
Opracowania1 Opracowania2 Opracowania3 Opracowania4 Opracowania5 Opracowania6 Opracowania7 Opracowania8 Opracowania9 Opracowania10 Opracowania11 Opracowania12 Opracowania13 Opracowania14 Opracowania15 Opracowania16 Opracowania17 Opracowania18 Opracowania19 Opracowania20 Opracowania21 Opracowania22 Opracowania23 Opracowania24 Opracowania25 Opracowania26 Opracowania27 Opracowania28 Opracowania29 Opracowania30 Opracowania31 Opracowania32 Opracowania33 Opracowania34 Opracowania35 Opracowania36 Opracowania37 Opracowania38 Opracowania39