Strona Główna · Prace · Dodaj PraceMaj 13 2024 01:06:24

Mapa Serwisu
Nawigacja
Strona Główna
Prace
Dodaj Prace
Kontakt
Szukaj
Jezyk Polski
WYPRACOWANIA
STRESZCZENIA
OPRACOWANIA
OMÓWIENIE LEKTUR
GRAMATYKA
BAJKI
PIEŁNI
MOTYW
INNE

Antyk
Łredniowiecze
Renesans
Barok
Oświecenie
Romantyzm
Pozytywizm
Młoda Polska
XX Lecie
Współczesność

Przedmioty ścisłe
Matematyka
Chemia
Fizyka
Informatyka
Pozostałe
Geografia
Biologia
Historia
JęZYK ANGIELSKI
Opracowania
Szukaj w serwisie
Szukaj:
Jakie znasz instrumenty rynku pieniężnego ?
Admin1 dnia marzec 23 2007 22:48:25
Jakie znasz instrumenty rynku pieniężnego ?
Do instrumentów rynku pieniężnego należą:
- bony skarbowe
- repo - operacje otwartego rynku
- certyfikaty depozytowe
- weksle
- bony pieniężne
- papiery komercyjne (KWIT`y, bony komercyjne)
- operacje na WIBOR

Bon skarbowy - krótkoterminowe zobowiązanie Skarbu Państwa stanowiące jedną z form finansowania deficytu budżetowego. Dla inwestorów bon skarbowy jest instrumentem, który pozwala na regulację płynności (najpłynniejszy instrument). W Polsce emitowane są bony na okresy 8, 13, 26, 39 i 52 tygodni o nominałach 100 mln, 1mld i 10 mld zł. Emisja bonów przebiega na zasadzie aukcji, na której przyjmowane są oferty inwestorów. Najważniejszą cechą bonów skarbowych jest ich dyskontowy charakter (tzn. kwota nominalna reprezentuje zarówno odsetki jak i kapitał i jest płatna w dniu zakupu). Są to dokumenty na okaziciela i występują w postaci zdematerializowanej. Aby uczestniczyć w transakcji trzeba posiadać konto w Centralnym Rejestrze Bonów Skarbowych.
REPO (zwrotny zakup) - polega na tym, że dealerzy banku centralnego dokonują dwóch operacji jednocześnie :kupują od banków bony skarbowe z dostawą natychmiastową i odsprzedają bankom te same papiery z dostawą w uzgodnionym terminie i po określonej cenie. W tej sytuacji bank centralny udziela kredytu bankowi komercyjnemu na określony czas. Instrument te stosowany jest w przypadku niedoboru płynności w systemie bankowym
REVERSE REPO (zwrotna sprzedaż) - polega na tym, że dealerzy banku centralnego dokonują dwóch operacji jednocześnie : sprzedają bony skarbowe bankom z dostawą natychmiastową i odkupują te same papiery z dostawą w określonym terminie i po określonej cenie. Instrument stosowany w przypadku nadwyżki płynności w systemie bankowym.
Wysokość oprocentowania pożyczek krótkoterminowych:
WO - WA 360
iR = ----------------- * -----------
WA T , gdzie:

iR - stopa oprocentowania pożyczek zaciągniętych (udzielonych) przez NBP w wyniku dokonywania REPO i REVERSE REPO,
WA - wartość akcyjna, cena bonów sprzedanych kupionych w transakcjach natychmiastowych,
Wo - wartość odkupu, cena bonów kupionych (odsprzedanych) w transakcjach terminowych,
T - okres na jaki zawierane są transakcje REPO i REVERSE REPO
Certyfikaty depozytowe - forma sekurytyzacji depozytu bankowego; ¼ródło alternatywne uzyskania środków przez banki; jest zbywalnym instrumentem, którym bank potwierdza przyjęcie depozytu na określony okres oraz, że zostanie spłacony wraz z odsetkami w terminie zapadalności. Zaletą dla inwestora jest to, że łączy cechy a`vista i wkładu terminowego; środki można odzyskać sprzedając przed terminem certyfikat, a stopa rentowności jest wyższa niż a`vista. Może występować w formie imiennej lub na okaziciela. Imienne są objęte gwarancją w ramach Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
Weksel kupiecki - wystawione przez jedno przedsiębiorstwo na rzecz drugiego zobowiązanie do zapłacenia w oznaczonym czasie określonej w wekslu kwoty. Nie jest on oprocentowany, może natomiast podlegać dyskontu. Dyskonto polega na potrącaniu odsetek przy zakupie papieru wartościowego o pó¼niejszym terminie płatności. Wysokość tego potrącenia ustalana jest w skali rocznej i nosi nazwę stopy dyskontowej.
Bony pieniężne - krótkoterminowe papiery wartościowe sprzedawane przez NBP z dyskontem. Wystawiane były na okaziciela (na życzenie mogły być imienne), podlegały obrotowi wtórnemu. Bony pieniężne skierowane były do osób krajowych, sprzedawane na przetargach, miały nominały 100 mln, 1 mld i 10 mld zł. Miały 28, 91 i 128-dniowe terminy wykupu. Wycofane zostały w grudniu 1991 r.
Akcept bankowy - umowa o kredyt akceptacyjny przeznaczony na wykup weksla. Wiele banków akceptuje weksla i udziela kredytu akceptacyjnego.
Kredy akceptacyjny - upoważnienie klienta przez bank do ciągnienia na niego weksli na określoną kwotę. Weksle są akceptowane przez bank. Bank poprzez podpis na wekslu zobowiązuje się do wykupu zaakceptowanych weksli w terminie płatności. Równocześnie w przypadku niedostarczenia przez klientów środków na wykup weksla udzieli mu bank kredytu akceptacyjnego.

Papiery komercyjne - krótkoterminowe papiery wartościowe o terminie wykupu poniżej roku, potwierdzające zobowiązanie dłużne remitenta wobec nabywcy. Klasyczne PK mają charakter weksla własnego, wystawionego na określoną kwotę o ustalonym terminie wykupu (podstawą prawną papierów komercyjnych jest weksel). PK są instrumentem dyskontowym, plasowanym na rynku przez dealera, który następnie organizuje rynek wtórny, dla zapewnienia odpowiedniej płynności inwestorowi.
Podstawową cechą PK jest brak zabezpieczenia z tytułu emisji aktywami emitenta, a gwarancję stanowi płynność finansowa i poziom zysku emitenta. Ocenę finansową przedsięwzięcia mogą podnieść stosowane gwarancyjne linie kredytowe na rachunku bieżącym. Występują jako :
· Bony komercyjne - pozwalają uzyskać kapitał firmom; są konkurencją dla kredytów, oprocentowanie niższe o 2% od kredytów, zamiast kredytu firma może wyemitować papiery krótkoterminowe dłużne. Nie maja charakteru wekslowego, postać zdematerializowana; organizowane dla spółek na giełdzie warszawskiej. Dowodem nabycia na rynku pierwotnym jest potwierdzenie emisji bonu skarbowego.
· KWITY -maja postać weksli terminowych, emisje dla polskich podmiotów, zależnych od firm zagranicznych; sprzedawane w postaci weksla własnego lub praw własności do weksla globalnego; pierwsze emisje miały zabezpieczenie firm.
WIBOR - (Warsaw Interbank Offered Rate) - stopa procentowa, po której banki gotowe są udzielić pożyczki (wypożyczyć depozyt, sprzedać depozyt)
WIBID - (Warsaw Interbank Bid Rate) - stopa procentowa, po jakiej banki gotowe są zaciągnąć pożyczkę (przyjąć depozyt, kupić depozyt)
BID RATE - stopa procentowa płacona od depozytów przyjmowanych przez bank.
OFFERED RATE - stopa procentowa depozytów oferowanych na rynku międzybankowym.

0Komentarzy · 506Czytań
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Student

Analiza finansowa i           strategiczna
Bankowość
Ekonometria
Ekonomia - definicje
Filozofia
Finanse
Handel Zagraniczny
Historia gospodarcza
Historia myśli
          ekonomicznej

Integracja europejska
Logistyka
Makroekonomia
Marketing
Mikroekonomia
Ochrona środowiska
Podatki
Polityka
Prawo
Psychologia
Rachununkowość
Rynek kapitałowy
Socjologia
Statystyka
Stosunki
          międzynarodowe

Ubezpieczenia i ryzyko
Zarządzanie
Strona Główna · Prace · Dodaj Prace
Copyright © opracowania.info 2006
Wszystkie materialy zawarte na tej stronie sa wlasnoscią ich autora, nie ponosze odpowiedzialnosci za tresci zawarte w nich.
5914589 Unikalnych wizyt
Powered by Php-Fusion 2003-2005 and opracowania
Opracowania1 Opracowania2 Opracowania3 Opracowania4 Opracowania5 Opracowania6 Opracowania7 Opracowania8 Opracowania9 Opracowania10 Opracowania11 Opracowania12 Opracowania13 Opracowania14 Opracowania15 Opracowania16 Opracowania17 Opracowania18 Opracowania19 Opracowania20 Opracowania21 Opracowania22 Opracowania23 Opracowania24 Opracowania25 Opracowania26 Opracowania27 Opracowania28 Opracowania29 Opracowania30 Opracowania31 Opracowania32 Opracowania33 Opracowania34 Opracowania35 Opracowania36 Opracowania37 Opracowania38 Opracowania39