Strona Główna · Prace · Dodaj PraceMaj 12 2024 17:05:06

Mapa Serwisu
Nawigacja
Strona Główna
Prace
Dodaj Prace
Kontakt
Szukaj
Jezyk Polski
WYPRACOWANIA
STRESZCZENIA
OPRACOWANIA
OMÓWIENIE LEKTUR
GRAMATYKA
BAJKI
PIEŁNI
MOTYW
INNE

Antyk
Łredniowiecze
Renesans
Barok
Oświecenie
Romantyzm
Pozytywizm
Młoda Polska
XX Lecie
Współczesność

Przedmioty ścisłe
Matematyka
Chemia
Fizyka
Informatyka
Pozostałe
Geografia
Biologia
Historia
JęZYK ANGIELSKI
Opracowania
Szukaj w serwisie
Szukaj:
Jakie znasz rodzaje ryzyka bankowego ?
Admin1 dnia marzec 23 2007 22:57:46
Jakie znasz rodzaje ryzyka bankowego ?
Działalność banku w zakresie transformacji środków będących w dyspozycji systemu bankowego jest podstawową przyczyną powstawania ryzyka bankowego, polegającego na niebezpieczeństwie utraty płynności.
1. Występuje zagrożenie wcześniejszego odebrania środków z banku przez klientów, niż zostało to ustalone w umowie. Wtedy może okazać, że bank nie dysponuje dostateczną ilością środków dla tej wypłaty. Bank mógłby odmówić tej wypłaty jako niezgodnej z umową. Faktycznie jednak jest to niemożliwe, gdyż podważyłoby to dobre imię i mogłoby wywrzeć wpływ na przekonanie społeczne o zdolności płatniczej tej instytucji. Dlatego też bank wyraża zgodę na taką operację, obciążając jedynie klienta pewnymi dodatkowymi kosztami.
2. Istnieje niebezpieczeństwo, że kredytobiorca nie spłaci kredytu w ogóle albo uczyni to w terminie pó¼niejszym, bąd¼ spłaci kredyt w mniejszej kwocie niż uzgodniona w umowie. To zagrożenie jest zwiększone, gdy transformacja polega na gromadzeniu środków wielu kredytodawców, a kredyty udzielane są znacznie mniejszej liczbie kredytobiorców.
3. Ryzyko kształtowania się całej globalnej struktury aktywów banku. Ryzyko każdego kredytodawcy (klienta) jest mniejsze, gdy składa pieniądze do banku, niż gdy udziela go pojedynczemu kredytobiorcy. Niewłaściwe zestawienie pasywów i aktywów stanowi określone niebezpieczeństwo dla banku. Odpowiednie rozwiązanie, a także istnienie gwarancji międzybankowych może być dodatkowym zabezpieczeniem klienta banku przed stratą majątkową poniesioną przez bank z powodu nieudanej pojedynczej transakcji. Ryzyko w zakresie gospodarki wielkością aktywów i pasywów wiąże się z transformacją terminów. Inne terminy przyznawania kredytów niż terminy lokowania depozytów, muszą mieć dodatkowe zabezpieczenie w funduszu rezerwowym lub gwarancjach innych banków.
4. Ryzyko zmiany oprocentowania pojawia się, gdy w operacjach aktywnych zmiany w oprocentowaniu nie są zsynchronizowane (pod względem wysokości % jak i terminu)
Zależy to także od tego, czy operacje bankowe są związane ze stałą czy zmienną stopą procentową.
5. Niepożądana zmiana kursu walutowego, która może znacznie pogorszyć wynik osiągany przez bank, jeżeli jest on zobowiązany do wykonania zlecenia klienta po innym kursie, niż to było w momencie powstania umowy.


0Komentarzy · 453Czytań
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Student

Analiza finansowa i           strategiczna
Bankowość
Ekonometria
Ekonomia - definicje
Filozofia
Finanse
Handel Zagraniczny
Historia gospodarcza
Historia myśli
          ekonomicznej

Integracja europejska
Logistyka
Makroekonomia
Marketing
Mikroekonomia
Ochrona środowiska
Podatki
Polityka
Prawo
Psychologia
Rachununkowość
Rynek kapitałowy
Socjologia
Statystyka
Stosunki
          międzynarodowe

Ubezpieczenia i ryzyko
Zarządzanie
Strona Główna · Prace · Dodaj Prace
Copyright © opracowania.info 2006
Wszystkie materialy zawarte na tej stronie sa wlasnoscią ich autora, nie ponosze odpowiedzialnosci za tresci zawarte w nich.
5914294 Unikalnych wizyt
Powered by Php-Fusion 2003-2005 and opracowania
Opracowania1 Opracowania2 Opracowania3 Opracowania4 Opracowania5 Opracowania6 Opracowania7 Opracowania8 Opracowania9 Opracowania10 Opracowania11 Opracowania12 Opracowania13 Opracowania14 Opracowania15 Opracowania16 Opracowania17 Opracowania18 Opracowania19 Opracowania20 Opracowania21 Opracowania22 Opracowania23 Opracowania24 Opracowania25 Opracowania26 Opracowania27 Opracowania28 Opracowania29 Opracowania30 Opracowania31 Opracowania32 Opracowania33 Opracowania34 Opracowania35 Opracowania36 Opracowania37 Opracowania38 Opracowania39