Strona Główna · Prace · Dodaj PraceMaj 10 2024 17:13:00

Mapa Serwisu
Nawigacja
Strona Główna
Prace
Dodaj Prace
Kontakt
Szukaj
Jezyk Polski
WYPRACOWANIA
STRESZCZENIA
OPRACOWANIA
OMÓWIENIE LEKTUR
GRAMATYKA
BAJKI
PIEŁNI
MOTYW
INNE

Antyk
Łredniowiecze
Renesans
Barok
Oświecenie
Romantyzm
Pozytywizm
Młoda Polska
XX Lecie
Współczesność

Przedmioty ścisłe
Matematyka
Chemia
Fizyka
Informatyka
Pozostałe
Geografia
Biologia
Historia
JęZYK ANGIELSKI
Opracowania
Szukaj w serwisie
Szukaj:
Motyw miłości w Mitologii i Biblii.
Admin1 dnia grudzie 19 2006 12:01:34
Motyw miłości w Mitologii i Biblii.
Miłość jest jednym z najstarszych i najpopularniejszych motywów literackich. Jest pojęciem bardzo trudnym do zdefiniowania, zjawiskiem bardzo różnorodnym. Możemy przecież mówić o miłości między kobietą i mężczyzną, o miłości ojcowskiej, macierzyńskiej, braterskiej, o miłości do ojczyzny i do rodziców.
W Mitologii miłość połączyła Erosa (Amora, syna Hermesa i Artemis) oraz piękną Psyche. Najczęściej wyobrażany jako figlarny chłopiec z łukiem, bożek miłości, miał spełnić życzenia zazdrosnej Afrodyty i połączyć miłością Psyche z potworem. Tymczasem sam Eros uległ urodzie Psyche. Przychodził do niej w nocy, zasłaniając swą twarz. Jednak ona dowiedziała się, że jest pięknym młodzieńcem. Czar prysł, Eros odszedł od Psyche, ale nigdy nie przestał jej kochać. Wtedy z woli Zeusa doszło do ich zaślubin na Olimpie.
Miłość macierzyńską ukazuje nam mit o Demeter, której córka została porwana z łaki, na której się bawiła, przez Hadesa, władcę podziemi. Matka bardzo kochała swoją Korę i wiele łez wypłakała podczas poszukiwań jedynego dziecka. Na szczęście udało się ją odzyskać, ale jedynie na 3/4 roku. Wtedy Kora wychodziła z podziemi, aby uszczęśliwić matkę i ziemia otulona zimą odżywała w bogactwie roślin, barw i zapachów.
Afrodyta, była to urocza bogini piękna i miłości. Kochała myśliwego Adonisa, ale kiedyś nie zdążyła przyjść mu z pomocą, gdy poszarpał go dzik. Z jego czerwonej krwi powstał kwiat anemon, gdy tylko Afrodyta polała ją nektarem. Na jej prośbę, Zeus zgodził się, by Adonis spędzał pół roku w Hadesie, a pół roku z ukochaną.
Możemy zauważyć też w mitologii symbol miłości i wierności małżeńskiej – Penelopę. Podczas nieobecności w domu męża, Odyseusz, wielu zalotników starało się o jej rękę. Ona jednak wiernie czekała na powrót ukochanego i odwlekała czas zaręczyn, w dzień tkając, a w nocy prując całun pośmiertny dla ojca. Odyseusz wrócił do domu i wymordował wszystkich zalotników. Penelopie, która nie mogła uwierzyć, że ma przed sobą męża, musiał przypomnieć ich wspólne sekrety, co rozwiało jej wątpliwości.
W biblii o miłości mówi „Hymn do miłości” z listów Łw. Pawła. Uczucie to jest tam przedstawiane jako doskonałość, pełnia, która wiecznie trwa i nie ma końca. Prawdziwa miłość, opisywana w utworze:
• jest cierpliwa (przetrwa największe kryzysy)
• jest wieczna – nigdy nie ustaje
• jest szczodra
• nie zazdrości
• nie szuka poklasku (nie jest miłością na pokaz)
• nie unosi się pychą
• nie dopuszcza się bezwstydu
• nie unosi się gniewem – nie jest pamiętliwa
• współweseli się z prawdą
• wszystko przetrzyma
Kolejny rodzaj miłości, jaki możemy dostrzec w przypowieści „O synu marnotrawnym” to miłość ojcowska. Kochający ojciec przebacza synowi, który wyrzekł się rodziny, domu i zabrawszy swój majątek, wyruszył w świat. Gdy, skruszony, wraca do domu, czeka na niego wielka uczta i ojciec z otwartymi ramionami. Rozpatrując tą przypowieść na płaszczy¼nie alegorycznej, dostrzegamy tu nie tylko miłość ojcowską do dziecka, ale także miłosierne uczucie Boga do wszystkich grzeszników, którzy są na drodze do nawrócenia.
Miłość Boga do człowieka dostrzegamy również w jego dziele stworzenia świata. Wszystko to zostało stworzone dla ludzkości i podarowane ludziom dla ich radości i szczęścia, a sam człowiek został wywyższony i obdarzony wielką godnością.

0Komentarzy · 8259Czytań
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Student

Analiza finansowa i           strategiczna
Bankowość
Ekonometria
Ekonomia - definicje
Filozofia
Finanse
Handel Zagraniczny
Historia gospodarcza
Historia myśli
          ekonomicznej

Integracja europejska
Logistyka
Makroekonomia
Marketing
Mikroekonomia
Ochrona środowiska
Podatki
Polityka
Prawo
Psychologia
Rachununkowość
Rynek kapitałowy
Socjologia
Statystyka
Stosunki
          międzynarodowe

Ubezpieczenia i ryzyko
Zarządzanie
Strona Główna · Prace · Dodaj Prace
Copyright © opracowania.info 2006
Wszystkie materialy zawarte na tej stronie sa wlasnoscią ich autora, nie ponosze odpowiedzialnosci za tresci zawarte w nich.
5913363 Unikalnych wizyt
Powered by Php-Fusion 2003-2005 and opracowania
Opracowania1 Opracowania2 Opracowania3 Opracowania4 Opracowania5 Opracowania6 Opracowania7 Opracowania8 Opracowania9 Opracowania10 Opracowania11 Opracowania12 Opracowania13 Opracowania14 Opracowania15 Opracowania16 Opracowania17 Opracowania18 Opracowania19 Opracowania20 Opracowania21 Opracowania22 Opracowania23 Opracowania24 Opracowania25 Opracowania26 Opracowania27 Opracowania28 Opracowania29 Opracowania30 Opracowania31 Opracowania32 Opracowania33 Opracowania34 Opracowania35 Opracowania36 Opracowania37 Opracowania38 Opracowania39