Strona Główna · Prace · Dodaj PraceMaj 14 2024 03:26:22

Mapa Serwisu
Nawigacja
Strona Główna
Prace
Dodaj Prace
Kontakt
Szukaj
Jezyk Polski
WYPRACOWANIA
STRESZCZENIA
OPRACOWANIA
OMÓWIENIE LEKTUR
GRAMATYKA
BAJKI
PIEŁNI
MOTYW
INNE

Antyk
Łredniowiecze
Renesans
Barok
Oświecenie
Romantyzm
Pozytywizm
Młoda Polska
XX Lecie
Współczesność

Przedmioty ścisłe
Matematyka
Chemia
Fizyka
Informatyka
Pozostałe
Geografia
Biologia
Historia
JęZYK ANGIELSKI
Opracowania
Szukaj w serwisie
Szukaj:
„Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej na tle tradycji powieściowej.
Admin dnia grudzie 08 2006 14:03:32
„Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej na tle tradycji powieściowej.
„Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej ukazały się w latach 1932-34. Na kształt ich wartości tej powieści w istotny sposób oddziałała wykorzystania przez pisarkę tradycja polskiej i europejskiej prozy II połowy XIX i pierwszych dziesięcioleci XX wieku.
U ¼ródeł epoki Dąbrowskiej odnajduje inspiracje powieścią wielkiego realizmu: szczególnie epoką Lwa Tołstoja, Bolesława Prusa, Elizy Orzeszkowej, Henryka Sienkiewicza. Rozległość czasowa, szeroka perspektywa życia bohaterów reprezentujących różne środowiska społeczne, historyczny i egzystencjalny aspekt dziejów człowieka, miejsce osoby ludzkiej w planie naturalnym (przyrodniczo -biologicznym) i społeczno -narodowym -to podstawowe właściwości realizmu „Nocy i dni”.
XIX-czna konwencja powieści realistycznie uległa w prozie Dąbrowskiej szczęśliwemu uwspółcześnieniu i rozwinięciu. W strukturę epoki zostały wpisane cechy charakterystyczne dla innych gatunków: „powieść rzeka” poświęcona dzieją rodziny (Tomasz Mann, „Budenbrookowie”, John Galsworthy, „Saga rodu Forsytów”, Martin Du Garda, „Rodzina Thibault”), powieść naturalistyczna modernizmu: „Noce i dnie” odwołują się także do doświadczeń XX-wiecznej myśli filozoficznej (m.in. Bergson, Freud), która skomplikowała psychologię ludzkich działań, zachowań, motywacji etycznych i światopoglądowych.
Konsekwencją wymienionych właściwości utworu Marii Dąbrowskiej staje się nasycenie klasycznego realizmu nowymi elementami charakterystycznymi dla powieści współczesnej: narrator w znacznym stopniu traci przywilej wszechwiedzy na rzecz polifoniczności opisu, poetyki „punktu widzenia” postaci (narracja personalna), wykorzystywania mowy pozornie zależnej.
Akcja „Nocy i dni” rozgrywa się w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia, kończy natomiast na początku I wojny światowej. Czas przedstawiony obejmuje jednak rozleglejszy obraz temporalny: co najmniej od 1863 r., od powstania styczniowego. Dzieje rodów Ostrzeńskich i Niechciców służą pisarce do ukazania pokolenia „wysadzonych z siodła”; zdeklasowanej, zubożałej (m.in. na skutek represji popowstaniowych) szlachty poszukującej nowego miejsca w świecie, w społeczeństwie, wśród ludzi. Poprzez ukazanie dziejów Barbary i Bogumiła, Dąbrowska Kontynuuje problematykę „Lalki”, „Nad Niemnem”, „Ludzi bezdomnych”: ukazuje zjawiska społecznego wyobcowania, przechodzenia z jednej warstwy w drugą, kształtowania się nowych klas i środowisk socjalnych.
„Noce i dnie” kreślą wielorakie, złożone dzieje reprezentantów dawnych rodów szlacheckich, którzy przechodzą ze środowiska uprzywilejowanego w krąg pracowników podejmujących różne formy zarobkowania (np. dzieje Anzelma Ostrzeńskiego -przedsiębiorcy zakładającego spółki handlowe, wchodzącego w środowiska burżuazji przemysłowo -kupieckiej czy dzieje Daniela i Michaliny Ostrzeńskich osiadających w Kalińcu i tam wiążących się kręgiem drobnomieszczańskiej inteligencji). Szczególnego znaczenia nabiera postać Agnieszki -córki Bogumiła i Barbary. Losy jej wyeksponowane w drugim i trzecim tomie cyklu przedstawiają kształtowanie się polskiej inteligencji o poglądach lewicowo -rewolucyjnych, inteligencji która odegrała decydującą rolę w walce o niepodległość Polski i jej kształt w pierwszych latach po odzyskaniu wolności. Losy Agnieszki zostały ukazane w szerokim europejskim tle demokratycznych związków młodzieży, na tle polskiej emigracji politycznej (m.in. mąż Agnieszki Marcin Łniadkowski) przygotowującej się do walki o wolność kraju.
Z niezwykłym pietyzmem i prawdą psychologiczną Dąbrowska ukazała również dzieje małżeńskie Bogumiła i Barbary. Postać pani Barbary wiele zawdzięcza tradycji naturalistycznej prozy Gustawa Flauberta. Jej „bovaryzm” wyraża się w nieustannym poczuciu niezadowolenia, nienasycenia życiem. Barbara, wychowana w myśl ideałów romantyczno -powstańczych, nie potrafi zaakceptować wartości codziennej, znojnej gospodarczej pracy, duchowo i intelektualnie czuje się upośledzona brakiem szerszych aspiracji środowiska, w którym przyszło jej żyć i działać. Bogumił z kolei poświęca swoje życie pracy, jest postacią niezwykle prostolinijną, kierującą się Conradowskimi zasadami moralnymi. Zderzenie tych dwóch różnych bohaterów, o odmiennych, nawet przeciwnych charakterach i temperamentach, tworzy niezwykle sugestywny, psychologicznie pogłębiony obraz złożonej miłości małżeńskiej.
Powieść Marii Dąbrowskiej, jak pisaliśmy, ukazuje skomplikowane dzieje narodu polskiego na przełomie XIX i XX w., ale także odkrywa niezwykły urok codzienności, zwykłego, pozornie szarego bytowania człowieka, właśnie urok „Nocy i dni”. Bohaterowie powieści zanurzeni są w zwyczajności, bergsonowskim „pędzie życiowym”, odkrywają niezwykły urok i ciepło świata naturalnego, przyrodniczego. Niektórym z nich dana jest nawet, w myśl filozofii Dąbrowskiej, łaska najwyższa: wtajemniczenie w transcendentną rację istnienia. Ową racją staje się poczucie więzi ze wszystkim, co żyje, z naturą.

1400Czytań
Student

Analiza finansowa i           strategiczna
Bankowość
Ekonometria
Ekonomia - definicje
Filozofia
Finanse
Handel Zagraniczny
Historia gospodarcza
Historia myśli
          ekonomicznej

Integracja europejska
Logistyka
Makroekonomia
Marketing
Mikroekonomia
Ochrona środowiska
Podatki
Polityka
Prawo
Psychologia
Rachununkowość
Rynek kapitałowy
Socjologia
Statystyka
Stosunki
          międzynarodowe

Ubezpieczenia i ryzyko
Zarządzanie
Strona Główna · Prace · Dodaj Prace
Copyright © opracowania.info 2006
Wszystkie materialy zawarte na tej stronie sa wlasnoscią ich autora, nie ponosze odpowiedzialnosci za tresci zawarte w nich.
5919444 Unikalnych wizyt
Powered by Php-Fusion 2003-2005 and opracowania
Opracowania1 Opracowania2 Opracowania3 Opracowania4 Opracowania5 Opracowania6 Opracowania7 Opracowania8 Opracowania9 Opracowania10 Opracowania11 Opracowania12 Opracowania13 Opracowania14 Opracowania15 Opracowania16 Opracowania17 Opracowania18 Opracowania19 Opracowania20 Opracowania21 Opracowania22 Opracowania23 Opracowania24 Opracowania25 Opracowania26 Opracowania27 Opracowania28 Opracowania29 Opracowania30 Opracowania31 Opracowania32 Opracowania33 Opracowania34 Opracowania35 Opracowania36 Opracowania37 Opracowania38 Opracowania39