Strona Główna · Prace · Dodaj PraceMaj 13 2024 22:57:09

Mapa Serwisu
Nawigacja
Strona Główna
Prace
Dodaj Prace
Kontakt
Szukaj
Jezyk Polski
WYPRACOWANIA
STRESZCZENIA
OPRACOWANIA
OMÓWIENIE LEKTUR
GRAMATYKA
BAJKI
PIEŁNI
MOTYW
INNE

Antyk
Łredniowiecze
Renesans
Barok
Oświecenie
Romantyzm
Pozytywizm
Młoda Polska
XX Lecie
Współczesność

Przedmioty ścisłe
Matematyka
Chemia
Fizyka
Informatyka
Pozostałe
Geografia
Biologia
Historia
JęZYK ANGIELSKI
Opracowania
Szukaj w serwisie
Szukaj:
„Oda do młodości” na tle działalności filomatów i filaretów.
Admin dnia grudzie 08 2006 14:06:51
„Oda do młodości” na tle działalności filomatów i filaretów.
Napisana w 1820 r. ( choć autoryzowana dopiero w paryskim wydaniu „Poezji” Mickiewicza w 1838 r. ) „Oda do młodości” ilustrowała w jaki sposób w ruchu filomackim oświeceniowe jeszcze idee łączyły się z zapowiedzią , a nawet określeniem nowych tendencji . Utwór ten tkwi bowiem pozornie w kręgu wartości klasycznych . Oda , jako gatunek literacki , należała do ścisłego zasobu form oświeceniowych . Posługiwała się typowymi dla klasycyzmu obrazami alegorycznymi , wyprowadzonymi z antycznej mitologii ( mit o Heraklesie - „Dzieckiem w kolebce…” ) . Przepełniona była oświeceniowym optymizmem i wiarą w możliwość „młodzi przyjaciele…” ) i zupełnie nieromantyczne potępienie indywidualizmu :
Patrz jak nad jej wody trupie
Wzbił się jakiś płaz w skorupie ,
Sam sobie sterem , żeglarzem , okrętem ;
(…)
Nikt nie znał jego życia , nie zna jego zguby ;
To samoluby !
We wszystkich tych wartościach zbieżna była z treściami działania filomatów , którzy grupową solidarność wykorzystywali dla działań samokształceniowych . Nawet elementy , które zwykle łączono w „Odzie” z romantyzmem , można by wywodzić z pewnych kręgów oświecenia . Buntowniczy rewolucjonizm , jednoznaczne przeciwstawienie „starych” i „młodych” , jakkolwiek były zapowiedzą przemian kulturowych , nie różniły się zbytnio od postawy młodych działaczy obozu reform z okresu Sejmu Wielkiego . Wczesny wiersz Mickiewicza dowodziłby głęboko klasycznej proweniencji jego dzieł . Tak też było w isotcie .
Jednakże zarówno w działalności wileńskich towarzystw młodzieżowych jak w „Odzie do młodości” przesłanki nowego typu myślenia miały znacznie głębszy wymiar . W ich kreacji „Oda” wybiegała daleko przed następujące po niej utwory Mickiewicza i tym wyprzedzeniem tłumaczyć można zarówno pierwsze zaskoczenie odbiorców , jak szybko po nim następującą dynamicznie wrastającą popularność utworu . Poza wszystkimi związkami z oświeceniem „Oda do młodości” w konstrukcji podmiotu mówiącego kreowała bowiem nowy ethos poety , który miał „nad martwym wzlatywać światem” , by z kosmicznej niemal perspektywy określać losy ziemi i nadawać ton działaniom ludzi . Uznawane za wyraz solidaryzowania się z grupą apele :
„Razem młodzi przyjaciele…” , czy
„Hej! ramię do ramienia ! spólnymi łańcuchami
Opaszmy ziemskie kolisko !”
- mają wyra¼nie charakter imperatywny . Są formą rozkazów , które eksponują przywódczy charakter kogoś , kto je wypowiada . Szkicują więc projekt romantycznego bohatera , który pełną postać uzyskać dopiero w III części „Dziadów” , bo śmiałe polecenia wydawane młodym w „Odzie” zawierały ziarno marzenia w „rządzie dusz” ( nie wspominając już o fakcie , że zarówno w „Odzie” jak i w „Wielekiej improwizacji” istotnym dla statusu poety atrybutem są skrzydła )
Relacja podmiotu mówiącego i zbiorowego bohatera „Ody” wyznacza jednocześnie niepowtarzalny w innych epokach stosunek wzorcowego bohatera literackiego i zworca moralnego epoki . Przyzwyczajeni , że literatura niemal zawsze , od średniowiecznych rycerzy i świętych , przez oświeconych i pozytywistycznych działaczy , „Siłaczki” źeromskiego po bohaterów po bohaterów w literaturze socrealistycznej , w postaci bohaterów chciała tworzyć wzorce postępowania - automatycznie przenosimy tę zależność na romantyzm , zakładając , że proponował zbuntowanego samotnego skrajnego w swych emocjach ( również patriotycznych ) bohatera typu Gustawa , Konrada czy Kordiana . Tymczasem w romantyzmie relacja ta wyglądała zupełnie inaczej .
Dominujący w literaturze tej epoki bohaterowie nigdy nie stanowili wzorca etycznego . Byli wprawdzie studium niezwykłych osobowości , ale to właśnie oni najbardziej błądzili , mylili się upadali . Ponadto wspólną ich cechą była absolutna wyjątkowość , której z definicji nie można powielać ( bo przestała by być wyjątkowością ) . Zależność ta została wyraziście sformułowana w znanych wersach „Ody” ( uznawanych poprzez odniesienie do mitu o Heraklesie za niemal koronny argument przemawiający za klasyczną proweniencją utworu ):
„Dzieckiem w kolebce kto łeb urwał Hydrze ,
Ten młody zdusi Centaury” itd.
„Dzieckiem w kolebce” znaczy jednak tyle , co „ten , kto dzieckiem…” , a więc nie każdy . Do roli romantycznego bohatera-poety trzeba być predysponowanym od urodzenia ( nie przypadkiem Konrad w „Wielkiej Improwizacji” powie „ Jam się twórcą urodził” ) . Herakles , którego dotyczy alegoryczne sformułowanie , był herosem , półbogiem , kimś z istoty innym od pozostałych śmiertelników i taki właśnie status wyznaczali romantycy swoim bohaterom . Nie znaczy to , że nie przedstawiali wzorców moralnych . Rola niezwykłych osobowości polegała bowiem przede wszystkim na tym , że wskazywali innym właściwe drogi życia . Te zaś od początku do końca epoki ulegały tylko niewielkim korektom i już w „Odzie do młodości” zostały przedstawione zupełnie wyra¼nie :
I ten szczęśliwy , kto padł wśród zawodu .
Jeżeli polegamy ciałem
Dał innym szczeble do sławy grodu .
W tak sformułowanej dyrektywie etycznej nie było miejsca na indywidualnym . Był wymóg anonimowego poświęcenia i spełnienia do końca patriotycznego obowiązku . Wymogi te w całej epoce nie straciły aktualności . Były bowiem wyznacznikiem działania patrioty „wyzwanego do boju bez chwały” z wiersza „Do matki Polki” ( 1830 ) i wysadzającego redutę Ordona . Określały działanie uczniów wywożonych na Syberie w „Dziadów” części III . emigrantów z „Ksiąg pielgrzymstwa polskiego” i Jacka Soplicy , który jako skromny ksiądz Robak przemierzał litewskie zaścianki . Wyraziły się wreszcie jednoznacznie w strofie wiersza J. Słowackiego :
„Testament mój”:
„A kiedy trzeba , na śmierć idą po kolei ,
Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec !…”
Ów wyrazisty nakaz etyczny nie dotyczył jedynie wybitnych indywidualności , które z perspektywy wyższej wiedzy określały kierunki działania innych , i jeżeli miały się poświęcić , to nadawały swemu poświęceniu wymiar znaczącego gestu .
Utrzymana w poetyce oświecenia „Oda do młodości” programowała zatem zasadnicze kategorie romantyzmu , tak , jak rozsądni filomaci stanowili zapowied¼ straceńczej generacji powstańców .


943Czytań
Student

Analiza finansowa i           strategiczna
Bankowość
Ekonometria
Ekonomia - definicje
Filozofia
Finanse
Handel Zagraniczny
Historia gospodarcza
Historia myśli
          ekonomicznej

Integracja europejska
Logistyka
Makroekonomia
Marketing
Mikroekonomia
Ochrona środowiska
Podatki
Polityka
Prawo
Psychologia
Rachununkowość
Rynek kapitałowy
Socjologia
Statystyka
Stosunki
          międzynarodowe

Ubezpieczenia i ryzyko
Zarządzanie
Strona Główna · Prace · Dodaj Prace
Copyright © opracowania.info 2006
Wszystkie materialy zawarte na tej stronie sa wlasnoscią ich autora, nie ponosze odpowiedzialnosci za tresci zawarte w nich.
5915410 Unikalnych wizyt
Powered by Php-Fusion 2003-2005 and opracowania
Opracowania1 Opracowania2 Opracowania3 Opracowania4 Opracowania5 Opracowania6 Opracowania7 Opracowania8 Opracowania9 Opracowania10 Opracowania11 Opracowania12 Opracowania13 Opracowania14 Opracowania15 Opracowania16 Opracowania17 Opracowania18 Opracowania19 Opracowania20 Opracowania21 Opracowania22 Opracowania23 Opracowania24 Opracowania25 Opracowania26 Opracowania27 Opracowania28 Opracowania29 Opracowania30 Opracowania31 Opracowania32 Opracowania33 Opracowania34 Opracowania35 Opracowania36 Opracowania37 Opracowania38 Opracowania39