Strona Główna · Prace · Dodaj PraceMaj 14 2024 07:05:52

Mapa Serwisu
Nawigacja
Strona Główna
Prace
Dodaj Prace
Kontakt
Szukaj
Jezyk Polski
WYPRACOWANIA
STRESZCZENIA
OPRACOWANIA
OMÓWIENIE LEKTUR
GRAMATYKA
BAJKI
PIEŁNI
MOTYW
INNE

Antyk
Łredniowiecze
Renesans
Barok
Oświecenie
Romantyzm
Pozytywizm
Młoda Polska
XX Lecie
Współczesność

Przedmioty ścisłe
Matematyka
Chemia
Fizyka
Informatyka
Pozostałe
Geografia
Biologia
Historia
JęZYK ANGIELSKI
Opracowania
Szukaj w serwisie
Szukaj:
„Odprawa posłów greckich” - Polska tregedia humanistyczna.
Admin dnia grudzie 08 2006 14:08:07
„Odprawa posłów greckich” - Polska tregedia humanistyczna.
Istota tragedii jako gatunku polega na przedstawieniu konfliktu dwóch racji; możliwość alternatywnego wyboru nie zmienia sytuacji bohatera, bowiem każdy wybór stawia go w sytuacji konfliktu wobec praw ludzkich bąd¼ boskich. Kategoria tragizmu polegałaby więc na przeciwieństwach bez ugody (tak określał ją Goethe).
W dramatach starożytnych koncepcja tragizmu wiązała się z pojęciem Fatum. W utworze Kochanowskiego, o czym pisaliśmy, rola bogów, proroctw, przekleństw została wyeliminowana. Czy Helena wróci do Grecji wraz z posłami zależy tylko i wyłącznie od ludzkich decyzji, od rady trojańskiej, która ma zebrać się, aby rozważyć odpowied¼ na żądania greckich wysłanników. Konfliktu tragicznego utworu Kochanowskiego trzeba więc doszukiwać się nie w konstrukcjach bohaterów, ich losu i działania, ale w samym temacie dramatu. Wojna bąd¼ pokój - ta konsekwencja decyzji Rady - staje się sytuacją probierczą, która sprawdza wartość moralną społeczeństwa.
„Odprawa posłów greckich” okazuje się w takim kontekście tragedią racji politycznych, społecznych, moralnych, które decydują o losach ojczyzny - zbiorowości. Racje te zostają w utworze jednoznacznie przeciwstawione: prywata - odpowiedzialności za państwo, polityczna lekkomyślność - surowej rozwadze, dążenie do wojny - umiłowaniu pokoju.
Tragedia Kochanowskiego buduje więc sytuację, w której losy państwa znajdują się w rękach ludzi; od ich decyzji zależą dalsze dzieje zbiorowości. Aleksander, Iketaon, młodzież arystokratyczna Troi reprezentują polityczną i moralną niedojrzałość. Ich prywata, lekkomyślność, brak odpowiedzialności za dobro wspólne doprowadza do wojny. Przedstawicielem z kolei moralnej i politycznej mądrości jest Antenor - bohater, który wykorzystuje wszelkie możliwości, aby nie dopuścić do tragicznego finału. Ważną postacią jest także Ulisses, którego sławny monolog zapowiada „zginienie nierządnego królestwa”. Proroctwo Kasandry wieńczy patriotyczno-obywatelski sens utworu: tak giną królestwa, których obywatele nie kierują się prawością, umiłowaniem zgody i pokoju. Przestrogę „nierządnemu królestwu” wypowiada także Chór złożony z panien trojańskich. Pieśn „Wy, którzy pospolitą rzeczą władacie” ustanawia odpowiedzialność władców za powierzony im lud i państwo. Król Priam okazuje się w kontekście słów Chóru władcą słabym, niezdecydowanym,uzależnionym od parlamentaryzmu. Słowa te odniesione także do Aleksandra nabierają sensu tragicznej przepowiedni:
Przełożonych występki miasta zgubiły
I szerokie do gruntu carstwa zniszczyły.
Tragedia humanistyczna Jana Kochanowskiego wyznacz moralny i polityczny zakres odpowiedzialności za państwo - ojczyznę. Losowi Troi: spalonemu miastu, śmierci kobiet i mężczyzn można było zapobiec. Naczelną ideą „Odprawy posłów greckich” staje się więc polityczno-obywatelska przestroga. Ma ona zasięg uniwersalny: zawsze wszędzie „królestwo nierządne” musi zginąć.
Polityczny i moralny sens „Odprawy posłów greckich” koresponduje z wybitnym dziełem publicystycznym renesansu - „O poprawie Rzeczypospolitej” Andrzeja Frycza-Modrzewskiego. Utwór ten, składający się z pięciu ksiąg („O obyczajach”, „O prawach”, „O wojnie”, „O kościele”, „O szkole”), osadzony jest w humanistycznej tradycji antycznej (Arystoteles, Cycero) i chrześcijańskiej (Biblia). Zarazem dzieło Andrzeja Frycza-Modrzewskiego kontynuuje współczesną myśl społeczno-polityczną, religijną i pedagogiczną wybitnego filozofa holenderskiego Erazma z Rotterdamu.
„De republica emendanda” dokonuje obserwacji całokształtu polskich stosunków społeczno-ekonomicznych i politycznych, przynosi zasadniczy program radykalnej przebudowy ustrojowej państwa szlacheckiego w monarchię nie absolutną, lecz scentralizowaną. Silna władza królewska, urzędnicy mianowani spośród ludzi wykształconych, sprawny aparat administracyjny - te wszystkie czynniki miałyby utrzymywać równowagę społeczną, chroniąc słabszych przed możnymi: szlachtę - przed magnaterią, mieszczan i chłopów - przed szlachtą, plebs miejski - przed patrycjatem.
Z centralną ideą „Odprawy posłów greckich” wiąże się zwłaszcza księga III „O wojnie”. Modrzewski wprowadza rozróżnienie wojen sprawiedliwych i niesprawiedliwych. Sprawiedliwe prowadzone są w obronie ojczyzny, niesprawiedliwe zaś - to wojny łupieżcze i zaborcze. Według Andrzeja Frycza-Modrzewskiego do wojny należy w miarę możliwości nie dopuścić, ale gdy stanie się ona koniecznością, trzeba nie tylko bronić granic, ale atakować terytorium nieprzyjaciela. Kontekst dzieła Modrzewskiego pozwala właściwie zrozumieć końcowe słowa Antenora:
Na każdy rok nam każą radzić o obronie;
Ba, rad¼my też o wojnie, nie wszystko się brońmy:
Rad¼my, jak kogo bić, lepiej niż go czekać!










1575Czytań
Student

Analiza finansowa i           strategiczna
Bankowość
Ekonometria
Ekonomia - definicje
Filozofia
Finanse
Handel Zagraniczny
Historia gospodarcza
Historia myśli
          ekonomicznej

Integracja europejska
Logistyka
Makroekonomia
Marketing
Mikroekonomia
Ochrona środowiska
Podatki
Polityka
Prawo
Psychologia
Rachununkowość
Rynek kapitałowy
Socjologia
Statystyka
Stosunki
          międzynarodowe

Ubezpieczenia i ryzyko
Zarządzanie
Strona Główna · Prace · Dodaj Prace
Copyright © opracowania.info 2006
Wszystkie materialy zawarte na tej stronie sa wlasnoscią ich autora, nie ponosze odpowiedzialnosci za tresci zawarte w nich.
5920549 Unikalnych wizyt
Powered by Php-Fusion 2003-2005 and opracowania
Opracowania1 Opracowania2 Opracowania3 Opracowania4 Opracowania5 Opracowania6 Opracowania7 Opracowania8 Opracowania9 Opracowania10 Opracowania11 Opracowania12 Opracowania13 Opracowania14 Opracowania15 Opracowania16 Opracowania17 Opracowania18 Opracowania19 Opracowania20 Opracowania21 Opracowania22 Opracowania23 Opracowania24 Opracowania25 Opracowania26 Opracowania27 Opracowania28 Opracowania29 Opracowania30 Opracowania31 Opracowania32 Opracowania33 Opracowania34 Opracowania35 Opracowania36 Opracowania37 Opracowania38 Opracowania39