Strona Główna · Prace · Dodaj PraceCzerwiec 17 2024 16:35:59

Mapa Serwisu
Nawigacja
Strona Główna
Prace
Dodaj Prace
Kontakt
Szukaj
Jezyk Polski
WYPRACOWANIA
STRESZCZENIA
OPRACOWANIA
OMÓWIENIE LEKTUR
GRAMATYKA
BAJKI
PIEŁNI
MOTYW
INNE

Antyk
Łredniowiecze
Renesans
Barok
Oświecenie
Romantyzm
Pozytywizm
Młoda Polska
XX Lecie
Współczesność

Przedmioty ścisłe
Matematyka
Chemia
Fizyka
Informatyka
Pozostałe
Geografia
Biologia
Historia
JęZYK ANGIELSKI
Opracowania
Szukaj w serwisie
Szukaj:
Alkohole - Referat
Admin dnia grudzie 22 2006 14:08:44
Alkohole – są to pochodne węglowodorów, których cząsteczki zbudowane są z grupy węglowodorowej i grupy hydroksylowej.

Otrzymywanie alkoholi – metanol na skalę przemysłową otrzymuje się z gazu do syntez.

Właściwości alkoholi monohydroksylowych.
Alkohole o krótkich łańcuchach węglowych są to lotne, bezbarwne ciecze o charakterystycznym, ostrym zapachu. Są palne. Bardzo dobrze rozpuszczają się w wodzie, ponieważ mają budowę polarną. Mają wysokie temperatury wrzenia. Alkohole o długich łańcuchach węglowych są gęstymi cieczami lub ciałami stałymi. Słabiej rozpuszczają się w wodzie. Alkohole nie ulegają dysocjacji elektrolitycznej, a ich roztwory mają odczyn obojętny. Reagują z aktywnymi metalami tworząc alkoholany.

Budowa i właściwości alkoholi polihydroksylowych.
Alkohole polihydroksylowe w cząsteczkach zawierają więcej niż jedną grupę hydroksylową. Grupy te są związane z innymi węglami. 1.) Glikol i gliceryna są bezbarwnymi, syropowatymi cieczami o słodkim smaku. Są mało lotne, zapalają się dopiero po podgrzaniu. Mają wysokie temperatury wrzenia, ponieważ ich cząstki asocjują. Są silnie higroskopijne. Bardzo dobrze rozpuszczają się w wodzie, a ich odczyn jest obojętny.

Budowa i właściwości aldehydów.
Metanal – bezbarwny gaz o ostrym drażniącym zapachu dobrze rozpuszczalny w wodzie (30% roztwór – formalina – jest silną trucizną).
Etanal – bezbarwna ciecz o ostrym, drażniącym zapachu, dobrze rozpuszczalna w wodzie.

Kwasy organiczne.
Kwasy organiczne to kwasy karboksylowe, których cząsteczki zbudowane są z grupy węglowodorowej i grupy karboksylowej. Kwas mrówkowy i octowy to lotne ciecze o ostrym drażniącym zapachu. Są palne po podgrzaniu, bardzo dobrze rozpuszczają się w wodzie, a ich roztwory mają odczyn kwaśny.

Wyższe kwasy tłuszczowe. Mydła.
1,2 – nierozpuszzczalne w wodzie, odczyn obojętny, po podgrzaniu topią się i zapalają. Mieszanina tych kwasów to stearyna. 3 – Kw. Nienasycony, ciecz o lekko żółtym zabarwieniu, gęstrza od H2O, nierozpuszczalny w H2O, odczyn obojętny, po podgrzaniu zapala się. Sole sodowe i potasowe wyższych kwasów karboksylowych to mydła. Mydła sodowe – to mydła twarde. Mydła potasowe – to mydła miękkie. Woda twarda zawiera rozpuszczone sole wapnia i magnezu.Reakcje kwasów z alkoholami. Estry.
Reakcje kwasów karboksylowych z alkoholami to reakcje estryfikacji w wyniku których powstają estry i woda.
Estry są lotnymi cieczami o przyjemnym zapachu. Praktycznie nierozpuszczalne w H2O, nie ulegają dysocjacji elektrolitycznej. Roztwory mają odczyn obojętny. W obecności wody ulegają reakcji hydrolizy.

Budowa i właściwości tłuszczu.
Tłuszcze są mieszaniną estrów gliceryny i wyższych kwasów tłuszczowych. Tłuszcze z H2O tworzą emulsję tłuszczowe, są to mieszaniny cieczy wzajemnie nie mieszających się. Emulsje dzielimy na stałe i ciekłe.

Aminy.
Aminy są pochodnymi, organicznymi amoniaku. Aminy występuja w 3 stanach skupienia. Aminy mają zapach zbliżony do woni ryb. Są słabo rozpuszczalne w wodzie i wykazują odczyn zasadowy. Aminy w reakcji z kwasami tworzą sole amoniowe. W reakcji z mocnymi zasadami ponownie powstają aminy.

0Komentarzy · 3539Czytań
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Student

Analiza finansowa i           strategiczna
Bankowość
Ekonometria
Ekonomia - definicje
Filozofia
Finanse
Handel Zagraniczny
Historia gospodarcza
Historia myśli
          ekonomicznej

Integracja europejska
Logistyka
Makroekonomia
Marketing
Mikroekonomia
Ochrona środowiska
Podatki
Polityka
Prawo
Psychologia
Rachununkowość
Rynek kapitałowy
Socjologia
Statystyka
Stosunki
          międzynarodowe

Ubezpieczenia i ryzyko
Zarządzanie
Strona Główna · Prace · Dodaj Prace
Copyright © opracowania.info 2006
Wszystkie materialy zawarte na tej stronie sa wlasnoscią ich autora, nie ponosze odpowiedzialnosci za tresci zawarte w nich.
5982470 Unikalnych wizyt
Powered by Php-Fusion 2003-2005 and opracowania
Opracowania1 Opracowania2 Opracowania3 Opracowania4 Opracowania5 Opracowania6 Opracowania7 Opracowania8 Opracowania9 Opracowania10 Opracowania11 Opracowania12 Opracowania13 Opracowania14 Opracowania15 Opracowania16 Opracowania17 Opracowania18 Opracowania19 Opracowania20 Opracowania21 Opracowania22 Opracowania23 Opracowania24 Opracowania25 Opracowania26 Opracowania27 Opracowania28 Opracowania29 Opracowania30 Opracowania31 Opracowania32 Opracowania33 Opracowania34 Opracowania35 Opracowania36 Opracowania37 Opracowania38 Opracowania39