Strona Główna · Prace · Dodaj PraceCzerwiec 17 2024 15:30:37

Mapa Serwisu
Nawigacja
Strona Główna
Prace
Dodaj Prace
Kontakt
Szukaj
Jezyk Polski
WYPRACOWANIA
STRESZCZENIA
OPRACOWANIA
OMÓWIENIE LEKTUR
GRAMATYKA
BAJKI
PIEŁNI
MOTYW
INNE

Antyk
Łredniowiecze
Renesans
Barok
Oświecenie
Romantyzm
Pozytywizm
Młoda Polska
XX Lecie
Współczesność

Przedmioty ścisłe
Matematyka
Chemia
Fizyka
Informatyka
Pozostałe
Geografia
Biologia
Historia
JęZYK ANGIELSKI
Opracowania
Szukaj w serwisie
Szukaj:
O Ropie - Referat
Admin dnia grudzie 22 2006 14:09:28
O Ropie - Referat
Ropa naftowa stała się głównym motorem rozwoju przemysłu i cywilizacji w XX w. Niestety jej nierównomierne rozmieszczenie przyczyniło się do wybuchu szeregu konfliktów międzynarodowych, a produkcja i przeróbka ropy i jej pochodnych powoduje zanieczyszczanie środowiska.
Ropa naftowa składa się głównie z węglowodorów, cząstek zbudowanych z dwóch pierwiastków chemicznych – wodoru i węgla – i różnych innych domieszek. Do surowców pokrewnych zaliczamy gaz ziemny i gęstą, lepką substancję zwaną asfaltem, lub inaczej – bitumenem. Są to wszystko złoża biogeniczne powstałe w wyniku nagromadzenia się substancji organicznych (mikroskopijnych roślin i zwierząt) i ich przetworzenia w głębi skorupy ziemskiej. Z tego powodu ropę naftową, gaz ziemny a także inne surowce, np. węgiel nazywamy paliwami kopalnymi.
Procesy, które doprowadziły do powstania paliw kopalnych zachodziły miliony lat temu. Większość złóż północnej i środkowej części Morza Północnego powstała z glonów i bakterii, które zostały pogrzebane pod mułem i iłem na dnie morza w okresie jurajskim. Przykryta warstwą mułu materia organiczna stopniowo rozkłada się i zamienia w ropę pod wpływem wysokiej temperatury i tego samego, ogromnego ciśnienia, które zmieniało ił i muł w litą skałę. Ropa naftowa i gaz ziemny występują prawie wyłącznie w skałach osadowych, głównie piaskowcach, który porowatości i szczeliny mogą być nasycone ropą i gazem, czyli mogą stać się kolektorem węglowodorów. Aby mogło powstać złoże ropy naftowej lub gazu ziemnego, musi istnieć warstwa skał nieprzepuszczalnych przykrywająca skałę przepuszczalną. Dzięki temu ropa może gromadzić się w strukturze zwanej pułapką.
Ropa naftowa znajduje szerokie zastosowanie. Jest czysta i wydajniejsza niż węgiel, a w porównaniu z gazem – łatwiejsza do transportowania. Czasem podobnie jak węgiel nazywana jest czarnym złotem. Wytwarza się z niej połowę energii wykorzystywanej na świecie. Jako surowca energetycznego używa się ropy w transporcie, przemyśle i innych działach gospodarki.
Ropa naftowa wykorzystywana jest do produkcji wielu paliw – kilku rodzajów benzyny, oleju napędowego i paliwa lotniczego. Używa się jej do produkcji olejów silnikowych i smarów, bez których nie możliwe byłoby funkcjonowanie maszyn. Służy również do produkcji nawierzchni asfaltowych i całej gamy innych produktów, np. kosmetyków, leków, barwników, materiałów wybuchowych, nawozów sztucznych, włókien sztucznych (nylon), atramentu, środków owadobójczych, syntetycznego kauczuku (opony) itp.
Produkty przydatne technicznie, które powstałe w wyniku przeróbki ropy naftowej:
- benzyna – mieszanina ciekłych węglowodorów o temperaturze wrzenia 35 - 220°C, otrzymywana przez destylację ropy naftowej, oraz syntetycznie (np. uwodornianie węgla). Używana jest głównie jako paliwo, rozpuszczalnik (do ekstrakcji, w pralniach chemicznych).
- oleje opałowe – wysoko wrzące frakcje ropy naftowej lub smoły węglowej odznaczającej się małą lotnością, dużą lepkością. Stosowane są jako paliwa w hutnictwie i żegludze.]
- oleje smarowe – stosowane do smarowania urządzeń technicznych (głównie w celu zmniejszenia współczynnika tarcia i chłodzenia współpracujących ze sobą części ruchomych). Są to oleje mineralne, także syntetyczne (sylikonowe).
- parafina - mieszanina stałych węglowodorów nasyconych, wydzielana z ropy naftowej. Biała krystaliczna substancja, bez zapachu. Jej temperatura topnienia to 48-66°C. Stosowana przede wszystkim do wyrobu świec, past do podług, w przemyśle spożywczym.
- oleje parafinowe - mieszanina ciekłych węglowodorów nasyconych, otrzymana w wyniku rafinacji średnich frakcji ropy naftowej. Jest to ciecz bezbarwna, bez smaku i zapachu. Stosowany głównie w lecznictwie i kosmetyce.
- asfalt geologiczny – skała osadowa, produkt wietrzenia ropy naftowej. Składa się głównie z wielocząsteczkowych węglowodorów. Jest to produkt otrzymywany z ropy naftowej. Stosowany do budowy nawierzchni drogowych, w produkcji papy, lakierów i jako ,materiał izolacyjny.
- koks naftowy – jest to produkt odgazowania gudronu; twarda, porowata masa zawierająca masa około 95% węgla. Stosowany jest między innymi do wyrobu elektrod, jako materiał izolacyjny.0Komentarzy · 2014Czytań
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Student

Analiza finansowa i           strategiczna
Bankowość
Ekonometria
Ekonomia - definicje
Filozofia
Finanse
Handel Zagraniczny
Historia gospodarcza
Historia myśli
          ekonomicznej

Integracja europejska
Logistyka
Makroekonomia
Marketing
Mikroekonomia
Ochrona środowiska
Podatki
Polityka
Prawo
Psychologia
Rachununkowość
Rynek kapitałowy
Socjologia
Statystyka
Stosunki
          międzynarodowe

Ubezpieczenia i ryzyko
Zarządzanie
Strona Główna · Prace · Dodaj Prace
Copyright © opracowania.info 2006
Wszystkie materialy zawarte na tej stronie sa wlasnoscią ich autora, nie ponosze odpowiedzialnosci za tresci zawarte w nich.
5981893 Unikalnych wizyt
Powered by Php-Fusion 2003-2005 and opracowania
Opracowania1 Opracowania2 Opracowania3 Opracowania4 Opracowania5 Opracowania6 Opracowania7 Opracowania8 Opracowania9 Opracowania10 Opracowania11 Opracowania12 Opracowania13 Opracowania14 Opracowania15 Opracowania16 Opracowania17 Opracowania18 Opracowania19 Opracowania20 Opracowania21 Opracowania22 Opracowania23 Opracowania24 Opracowania25 Opracowania26 Opracowania27 Opracowania28 Opracowania29 Opracowania30 Opracowania31 Opracowania32 Opracowania33 Opracowania34 Opracowania35 Opracowania36 Opracowania37 Opracowania38 Opracowania39