Strona Główna · Prace · Dodaj PraceCzerwiec 17 2024 15:41:19

Mapa Serwisu
Nawigacja
Strona Główna
Prace
Dodaj Prace
Kontakt
Szukaj
Jezyk Polski
WYPRACOWANIA
STRESZCZENIA
OPRACOWANIA
OMÓWIENIE LEKTUR
GRAMATYKA
BAJKI
PIEŁNI
MOTYW
INNE

Antyk
Łredniowiecze
Renesans
Barok
Oświecenie
Romantyzm
Pozytywizm
Młoda Polska
XX Lecie
Współczesność

Przedmioty ścisłe
Matematyka
Chemia
Fizyka
Informatyka
Pozostałe
Geografia
Biologia
Historia
JęZYK ANGIELSKI
Opracowania
Szukaj w serwisie
Szukaj:
Ropa Naftowa - REFERAT
Admin dnia grudzie 22 2006 14:10:18
Ropa Naftowa - REFERATRopa naftowa jest ciekłą kopalną mieszaniną węglowodorów parafinowych , naftowych , i aromatycznych , zawiera też związki siarki , tlenu , azotu i innych , zwykle żółtobrunatna . Ropa naftowa powstaje wskutek przeobrażenia , w warunkach beztlenowych szczątków organicznych nagromadzonych w osadach morenowych. Ma charakterystyczny zapach i nie rozpuszcza się w wodzie . Złoża ropy występują na głębokości od kilkunastu do kilku tysięcy metrów . Pokładom ropy zawsze towarzyszy woda i gaz ziemny .

Przekrój złoża ropy naftowej :


Przeróbka ropy naftowej jest to proces technologiczny któremu poddaje się ropę naftową aby otrzymać produkty przydatne technicznie: gaz płynny , benzynę , oleje napędowe , opałowe i smarowe , parafinę , asfalt i koks naftowy .
Przeróbka ropy naftowej polega na destylacji pod ciśnieniem atmosferycznym frakcji wrzących w temperaturze do 350 ST i destylacji pod zmniejszonym ciśnieniem (dla uniknięcia rozkładu składników ropy ) frakcji wrzących w temperaturze wyższych od 350°C . Uszlachetnienie uzyskanych frakcji polega na ich odsiarczaniu ,krakowaniu , reformowaniu i rafinowaniu .


Schemat destylacji ropy naftowej


Główne złoża ropy naftowej na świecie występują w rejonie Zatoki Perskiej na obszarze meksykańsko-karaibskim , w Zagłębiu Uralsko-Wołżańskim (Baku II), w rejonie Baku nad morzem Kaspijskim i w północnej Afryce .
W Polsce natomiast obszary roponośne występują w Karpatach , w kotlinie Sandomierskiej , na Dolnym i Górnym Łląsku , w Wielkopolsce , na Pomorzu oraz na szelfie bałtyckim . Najzasobniejsze w ropę złoża na szelfie ( na północ od przylądka Rozewie- ok. 21-27 mln . ton ) i w rejonie Kamienia Pomorskiego (około 1 mln . ton. Złoża karpackie są bliskie wyczerpania .

0Komentarzy · 1578Czytań
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Student

Analiza finansowa i           strategiczna
Bankowość
Ekonometria
Ekonomia - definicje
Filozofia
Finanse
Handel Zagraniczny
Historia gospodarcza
Historia myśli
          ekonomicznej

Integracja europejska
Logistyka
Makroekonomia
Marketing
Mikroekonomia
Ochrona środowiska
Podatki
Polityka
Prawo
Psychologia
Rachununkowość
Rynek kapitałowy
Socjologia
Statystyka
Stosunki
          międzynarodowe

Ubezpieczenia i ryzyko
Zarządzanie
Strona Główna · Prace · Dodaj Prace
Copyright © opracowania.info 2006
Wszystkie materialy zawarte na tej stronie sa wlasnoscią ich autora, nie ponosze odpowiedzialnosci za tresci zawarte w nich.
5981998 Unikalnych wizyt
Powered by Php-Fusion 2003-2005 and opracowania
Opracowania1 Opracowania2 Opracowania3 Opracowania4 Opracowania5 Opracowania6 Opracowania7 Opracowania8 Opracowania9 Opracowania10 Opracowania11 Opracowania12 Opracowania13 Opracowania14 Opracowania15 Opracowania16 Opracowania17 Opracowania18 Opracowania19 Opracowania20 Opracowania21 Opracowania22 Opracowania23 Opracowania24 Opracowania25 Opracowania26 Opracowania27 Opracowania28 Opracowania29 Opracowania30 Opracowania31 Opracowania32 Opracowania33 Opracowania34 Opracowania35 Opracowania36 Opracowania37 Opracowania38 Opracowania39